1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Başlarına Gara Gelesiceler!
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Başlarına Gara Gelesiceler!

A+A-

Çevre ülkelerde, bilhassa Suriye ve Irak topraklarında yuvalanan Haçlı beslemesi PKK ve onun türevi terör örgütleri onlarca yıldır “vur kaç” taktiğiyle ülkemizde yüzlerce, hatta bini aşan eylem yaptı, can aldı. Özal döneminde Suriye’de “terörist inlerine dair” ciddi keşifler yapılmasına karşılık, teçhizat gücümüzün yetersizliğinden dolayı operasyon emrinin uygulanamadığını, o dönemin önemli devlet adamlarından Mehmet Keçeciler bizzat anlatmıştı. Hamdolsun, bugün Türkiye milli imkânlarla ürettiği donanımlarla “terörist görünümlü düşmanlara” kan kusturuyor.

PKK’nın yuvalandığı, lojistik ve sair ihtiyaçlarını barındırdığı Kandil ve civarına yönelik TSK operasyonlarına geçen hafta Pençe Kartal-2 harekâtıyla devam edildi. Gara bölgesinde operasyonun sonuna gelindiğinde yüzde 60 eğimli, karadan ve havadan müdahale şartlarına kapalı bir bölgedeki mağarada PKK tarafından alıkonulan TSK ve Emniyet mensubu on üç vatan evladının şehit edildiği anlaşıldı.

Strateji ve güvenlik uzmanları tarafından “Mağaranın konumlandığı bölgenin profesyonellerce keşfedilip kullanılabileceği” yorumunu es geçmemek lâzım. Evet, işin müsebbibi PKK’dır ve fakat onların akıl hocalığını, kılavuzluğunu yapanların artık sahada bizzat rol almaya başlamış olmaları da muhtemeldir.

Şehit haberleri gündeme düştükten sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sosyal paylaşım ağlarından yayınladığı mesaj devletin terörle mücadeledeki kararlılığının yanında, yaşanan acısının desibelini de gösteriyordu:

“6 yıl önce PKK tarafından kaçırılıp Kuzey Irak'ta alıkonulan 13 evladımız, alçakça, kalleşçe Şehit edildi. Bunun üzerine hala PKK'yı aklamaya çalışan pislikler var. PKK ile aynı açıklamaları yapmaktan utanmayan, aynı yalanlara sahip çıkan haysiyetsizler var. Evlatlarımıza ve ailelerine çektirdiklerinin hesabı soruldu, sorulacak.

Murat Karayılan'ı yakalayıp bin parçaya bölmezsek bu Millet ve Şehitlerimiz yüzümüze tükürsün” diyen Soylu bu sözleriyle milletin hislerine tercüman oldu. Zira diplomasinin “nabza göre şerbet misali” sözlerine yüreklerin tahammülü de kalmadı.

Devletin onları unuttuğunu söylemek vicdansızlık olur; fakat altı yılda kurtarılamamış olmaları üzücüdür.

PKK’DAN MEDET

UMAN VAR MI?

Kuzey Irak’tan gelen acı haber üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yayınladığı mesajda “Gara bölgesinde hain terör örgütü tarafından kaçırılan ve alçakça şehit edilen masum vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, aileleri ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun” dedi.

CHP cenahından, İBB Başkanı İmamoğlu da dâhil bütün mesajlarda “Gara bölgesinde terör örgütü tarafından şehit edilen 13 vatandaşımıza…” denildi ve katliamın PKK tarafından yapıldığını ifade eden bir cümle kullanılmadı.

PKK’ya sırtını yaslamakla övünenlerle iyi ilişkiler içinde olma gayretindeki siyasetçilerin, kimlerle yoldaşlık etmeye çabaladıklarını ölçüp tartma zamanı geçmektedir. Bundan sonrasına özür kifayet etmez.

EVSİZİN SOKAK

GÖRÜNTÜSÜ

Geçen hafta evsiz, sokakta yatan bir vatandaşın ayakucunda bir sokak kedisiyle aynı karton üzerine kıvrılıp uyuduğu görüntüler bazı haber kanallarında “Yürek ısıtan görüntüler” olarak sunuldu. Oysa kış günü yokluktan sokakta uyuyan bir vatandaşın varlığı “içimizi üşüten” bir görüntüdür.  Yanına bir kedinin sokulmasıyla bunu “iç ısıtan görüntüye” çevirmek aşırı iyimserlik ve gerçeği görmemektir. Haber dili bazen incitici olabiliyor ve bu sunum tarzı halk arasında hiç de hoş karşılanmıyor.

İNSANIN İÇİNİ BÖYLE

GÖRÜNTÜLER ISITIR

“Devletin doğuyu ihmal ettiği” şeklinde bir söylem yıllardır dilden dile dolaşır. On beş yıl kadar evvel bir dost meclisinde Devletin Doğu illerine Orta Anadolu’nun kimi bölgesinden çok daha fazla hizmet götürdüğünü savunmamız üzerine aramızda bulunan Kaymakam dostumuz muhalefet etmişti. Kadere bakın ki o Kaymakam bir süre sonra ücra bir doğu vilayetine tayin edildi. Birkaç ay sonraki telefon görüşmemizde biz sormadan “Siz haklıymışsınız. Buralardaki asfalt kalitesi bile Anadolu’nun birçok şehrinde yok” demişti.

Hafta sonunda Van'ın Gevaş ilçesine bağlı Çığlı mezrasında yaşlı bir hasta, yoğun kar yağışı sebebiyle ambulansın ulaşamadığı evinden helikopterle alınarak hastaneye götürüldü. Oysa kötü hava şartlarında helikopterin havalanması büyük risktir. Hele de dağlık ve karla kaplı bir alana iniş seviyesinde alçalması profesyonel pilot işi olduğu kadar gözü karalık da gerektirir.

Yürekleri ısıtan doğru görüntü Gevaş’ta hasta vatandaşı çaresizliğiyle baş başa bırakmayıp, hangi zorluklar aşılarak hastaneye yetiştirildiğini gösteren görüntülerdir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.