1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Batı Libya’da Neden Ayakta?
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Batı Libya’da Neden Ayakta?

A+A-

Suriye’de iç savaş başladığında batılı ülkelerin duyarsızlığı adeta ‘birbirlerini yesinler’ deyimine uygun düşüyordu. 2011 yılı Mart’ından itibaren yangın yerine dönen Suriye’ye nedense yardım eli uzatmamak için adeta direndiler.

Aynı ateş Libya’yı yakmaya başladığında Türkiye iradesini meşru hükümetten yana koyup ateşin üzerine yürüdü. Üstelik bununla da kalmayıp Akdeniz sularındaki egemenliğini artıran imzalar attı. İşte bu noktadan itibaren ateş batıyı da sardı! Türk askerinin Libya sokaklarında boy göstermesinden itibaren batılılar Libya meselesine hâkim olabilmenin telaşına kapıldılar. Gelişmeleri okuyup hala ‘Suriye’de, Libya’da ne işimiz var’ diyen var mı?

Taciz iddialarında

‘iftira’ya dikkat

Kaya Bey evli, çoluk çocuk sahibi bir öğretmendir. Günün birinde bir kız öğrencisi ‘Cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla’ şikâyette bulunur. Konu taciz olunca gözünü cezaevinde açsa da iki-üç aylık sürecin sonunda mahkeme lehinde karar verince serbest bırakılır ve görevine döner. Ancak itiraz sonunda karar bozulup yeniden yargılama yolu gösterilince işler değişir, Kaya Bey görevden de uzaklaştırılır.

Öğretmeni lehinde şahitlik eden bazı öğrenciler ifadelerinde ‘Taciz iddiasında bulunan arkadaşımız geçmişte bir akrabasının kendini taciz ettiğini ve bu yüzden psikolojik tedavi gördüğünü anlatırdı’ demişler mesela. Kaya Bey mahkemelerde bu ifadenin dikkate alınmadığından da dert yanıyor.

Kendisini dinlemenin yanında, konuya vâkıf olabilmek için ansiklopedi gibi bir dava dosyasına da göz atma gereği duyuluyordu. Bu arada aynı okulda görev yapan bir-iki öğretmen arkadaşla görüştük ve ‘Nedir bu konu?’ diye sorduk. ‘Bu hususta ona kendimden daha çok güvenirim ’diyerek çok net bir cevap verdiler.

Elbette taciz cezasız bırakılmaması gereken bir suçtur. Ancak hassasiyetler haksızlıklar, mağduriyetler de oluşturmamalıdır.

“Ben filanca ile zina yaptım, benim cezamı ver Ya Resulullah” diyerek kendisine müracaat eden kadını ‘Yanlış hatırlıyorsundur’ cevabıyla üç defa geri çeviren İki Cihan Güneşi Efendimizin gösterdiği hassasiyet bu konuda ölçü değil midir?

TYB Konya’da

yeni dönem

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi Olağan Genel Kurul toplantısını geçen hafta gerçekleştirdi. Kılıçarslan Konferans Salonu’ndaki kongreye AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek, Karatay Belediye Başkan Vekili Mustafa Kaçar, Selçuklu Belediye Başkan Yardımcısı Ali Düz ve Meram Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Şenyiğit’in yanı sıra TYB’nin Onursal Başkanı Mehmet Doğan 26 dakikalığına da olsa katılarak Konya’ya verdiği önemi gösterdi. Aynı gün Ankara Şubesi’nin de kongresi olmasına rağmen YHT ile Konya’ya gelerek ayağının tozuyla selamlama konuşması yapıp ‘izi üzere’ Başkente dönen 73 yaşındaki emektar kültür ve vefa adamına bilhassa teşekkür ediyoruz. Prof. Dr. Hayri Erten’in başkanlık görevini Ahmet Köseoğlu’na devrettiği kongrede göreve gelen kurul üyelerini de tebrik ediyoruz.

Büyükşehir ve

Selçuklu’ya

Unesco Onuru

Uluslararası Eğitim Bilim ve Kültür Kurumu UNESCO Konya Büyükşehir Belediyesi’ne Bisiklet Ulaşım Master Planı Projesiyle Uluslararası İdealkent Ödülü verirken, Selçuklu Değerler Eğitimi Programı Projesiyle de Selçuklu Belediyesi’ni aynı ödüle lâyık buldu.

Paris’teki program adeta Türk günü olarak değerlendirildi. Bu vesileyle Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı ile ödül kazanan projelere emek veren ekiplerini kutlarız.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.