1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Batı Standardını Anlamak
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Batı Standardını Anlamak

A+A-

Batı ülkelerinin bir yanda en vahşi katliamları yaparken diğer yanda insanlık dersi vermeye kalkışması çok acıdır. Öte yandan, batılılar yeri gelir balinaları sıkıştıkları buz dağı tuzağından kurtarmak için milyonlarca dolar harcar, kuşlar için, otlar ve böcekler için bile daha iyi bir yaşam alanı oluşturmaya para harcar, ama iş bizim tarafa gelince çocukların ölmesine bile göz yumar…

*

Biz de eleştiririz, batılılar çifte standartlıdır, hayvanlara verdiği değeri bebeklere vermiyor bunlar filan diye laflar ederiz. Eleştirmeye hakkımız var mı? Hiç düşünmeyiz! Onlar kendi balıklarına, kuşlarına, böceklerine daha iyi bir yaşam alanı sağlamak için uğraşıyor, bizim bebeklere daha iyi yaşam alanı sağlaması gereken ise bizleriz, batılı değil!.. Sen önce kendini eleştir diyen çıkmaz aramızda. Diyen olsa anlayan çıkar mı peki?

*

Onlar, bizim dedikleri denizlerde ve karalarda sadece insanları için değil hayvanları için bile refahı ve huzuru artırmaya çalışmakta. Onların olmayan denizlerde ve topraklarda huzursuzluk çıkarmak da bu çabalarının bir parçası. Biz, kendi deniz ve topraklarımızı korumada onların çabalarına karşı koyamayıp, onların istediği huzursuzluk durumlarına düştüğümüz için kendimizi eleştirmeli değil miyiz? Bunun yerine batılıyı bize yardım etmediği için eleştiriyoruz.

*

Eleştiriyoruz çünkü düşünmüyoruz. Suriye’den kaçarken sahile vuran bebeğin cansız bedeni için onu koruyamayan bizler, o bebeği yurdundan edenleri suçlamıştı… O bebeği yurdundan edenlerin yalan vaatlerine kanarak yardım edenleri suçlamadan. Düşünelim mi, batılıyı çifte standartlı olmakla suçlarken bizde de var mı o çifte standarttan? Karşı tarafı eleştirmeye gelince mangalda kül bırakmayan ama kendinden olanların suçlarına kör bakanların başkalarının çifte standardına laf etmesi adil mi? Hak mı?

*

Düşünüyor olsaydık şu sonuca varmamız gerekirdi, örneğin kendi emellerine uygun olarak Suriye’deki rejimi değiştirmek ve Suriye’yi parçalamak için plan yapanlar, Suriye topraklarını kendi planlarına göre yeniden düzenleme niyetindeler. Ve Suriyelilerin, Suriye’den kaçması da onların planının bir parçasıdır, o kaçanları gittikleri komşu ülkelerde sebep oldukları, olacakları ekonomik yük ve demografik karmaşa da o planların bir parçasıdır. Kendi toprakları dışında, senin topraklarında operasyon yapanların senin topraklarındaki ölenler için üzülmesini beklemek biraz saflık olmaz mı? Hatta ahmaklık!

*

Biz aklımızı gerektiği şekilde kullanmış olsaydık yani etkili ve doğru şekilde düşünmüş olsaydık, birileri gelip bizim topraklarımızda operasyon yapabilir miydi? Yapamazdı.

*

Batılıyı bizim çocuklarımıza yardım etmedi diye eleştirmek yerine, biz kendi çocuklarımızın yaşama hakkı için niçin başkalarının yardımına muhtacız? Diye sormamız gerekiyor bence. Nerede yanlış yaptık, nerede eksik kaldık?

*

Suçu başkalarına atmak yerine kendi suçlarımıza bakmak ve çözüm yolları üzerinde düşünmeye başlamak zamanındayız. Daha fazla gecikmeden. Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.