1. YAZARLAR

  2. Saliha Gündüz

  3. Batık Tırnak ve Kalıcı Çözüm
Saliha Gündüz

Saliha Gündüz

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Batık Tırnak ve Kalıcı Çözüm

A+A-

Toplumun çok geniş bir kısmında karşılaşılan bir problemdir. Yanlış tırnak kesimi, doğuştan gelen dönük tırnak yapısı, dar giyilen ayakkabılar ya da kazayla üzerine basılması gibi çok değişik sebeple ortaya çıkabilir. Batık tırnak, yaşam kalitesini düşürdüğü gibi, ayak ve tırnak sağlığını da olumsuz etkiler. Tırnak batması (batık tırnak), ayak parmak tırnağının yumuşak dokunun içine doğru batmasıdır. Bu durum bütün ayak tırnaklarında olmakla beraber en çok ayak başparmağında oluşur.

Tırnak Batmasının Nedenleri:

Ön kısmı dar veya sivri sıkı ayakkabılar giymek. Tırnak üzerine bası şeklinde darbe oluşması veya tırnağı çarpma. Çok dar ve sıkı çorap giyilmesi. Herhangi bir tırnak mantarı enfeksiyonu ve tırnakta oluşabilecek kalınlaşma. Ayak ve parmaklarda doğuştan veya sonradan oluşan şekil bozuklukları. Obezite, hamilelik ve diğer nedenlerle kilo artışları. Tırnakların sivri veya derin şekilde yanlış kesilmesi. Yanlış pedikür yapılması

Tırnak Batmasında Bakım Yöntemi

Batık tırnak hastaları genellikle tırnağını cerrahi işlemle çektiriler, ancak batık çıkarma işlemi batığın oluşturduğu ağrıyı geçici bir süre ortadan kaldırır; devamında ise daha büyük sorunların alt yapısını oluşturabilir. Günümüzde batık tırnak bakımları en sağlıklı olarak medikal ayak sağlığı bakım merkezlerinde yapılmaktadır.

Batık Tırnak Sorununda Yenilik

Tırnak batması hastalığında en son sistem olan VHO osthold spange perfect  adı verilen tel sistemi ile tırnağın cerrahi olarak çekilmesine gerek kalmamakta ve tırnağın tekrar batması engellenmektedir. Bu sistemle tırnak batması ameliyata gerek duyulmadan, ameliyatsız, iğne yapmadan ve ağrısız, hızlı ve kalıcı bir şekilde düzeltilmektedir. Tırnak bu sistemde yukarı doğru kaldırılarak, tırnak yatağı yeniden ve baskı altında olmadan şekillenir. Tırnak uzamasıyla birlikte batık olan bölgeden serbest tırnak ucuna ulaşıldığında batığın tamamen geçtiği ve tırnak yatağının tamamen düzeldiği görülür. Etin içerisine batmış tırnakların kurtarılmasında, tırnak ağzının enfeksiyon kapması durumunda da uygulanabilir. Gerekli hallerde uzman bir hekim ile birlikte çalışılır. İçeriye doğru çok kıvrılmış tırnaklarda, etin içerisine hafifçe batmış tırnaklarda önlem olarak kullanılabilir. Ortodonti tel sistemi şikâyetlerin çabucak azalmasını sağlar. Tel takılırken hemen hemen hiç bir şey hissetmez. Tırnak ve deri bölgesinin yükünü hafifleterek ayak parmağındaki acıyı hızlı bir şekilde ortadan kaldırır rahatlama sağlar. Ayakkabıların içerisinde herhangi bir engel teşkil etmez. Spor ve iş hayatında kısıtlama getirmez. Tırnağın doğal uzamasını destekleme ile iyileşme sağlar, hemen hemen problemin tekrarını ortadan kaldırır. Özellikle şeker hastaları için çok avantajlıdır. Tel takılan ayakta aynı günden itibaren rahatlama olur. Ayakkabı içerisinde herhangi bir kabarıklık veya yürümeye mani oluşturmaz. Günlük yürüme, spor, sürücülük, yüzücülük dahil mesleki tüm faaliyetle rahatlıkla yapılabilir. Tırnak çekilmesini önlediği için doku bütünlüğü korunmuş olur. Ortodonti tel sistemi ile bakım ve uygulama ancak bu konuda özel olarak eğitim almış uzmanlar tarafından yapılır.

B/S Spange Bant Sistemi

Tel sisteminin uygulanmadığı durumlarda çocuklarda, ince tırnaklarda, tel sistemi gerektirmeyen hafif batıklarda bant sistemi tercih edilen diğer bir yöntemdir.

  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar