1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Batıranlar Kurtaranları Suçluyor!
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Batıranlar Kurtaranları Suçluyor!

A+A-

Süleyman Demirel bu ülkenin siyasi tarihinde en uzun soluklu politikacılarından biriydi. “Altı kere gittim, yedi kere geldim” sözü onun halkı ne çok ikna edebilen bir lisana sahip olduğunun da ifadesidir. Merhum Demirel’in Başbakanlığı döneminde sarf ettiği şu sözler belleklere kazınmıştır da bugün, nesil yenilenmesinden olsa gerek; unutulmaya yüz tutmuştur. “70 sente muhtacız” diyordu Başbakan Demirel. Evet evet, 70 sent.

Hazin ama 1970’li yıllarda devletin ekonomik tablosunu en iyi anlatan ifade budur.

28 Şubat postmodern darbesiyle yönetimden uzaklaştırılan Refahyol hükümetinden sonraki süreç tam bir garabettir. Erbakan’ın Başbakanlığı zamanında işçiye, memura, emekliye verilen tarihi zamlara rağmen devlet bütçesinin denkliye doğru evirildiği bilinmesine rağmen, çoğunluğu merhum Bülent Ecevit’in Başbakanlığında geçen sonraki süreçte devlet, memur maaşlarını ödeyebilmek için IMF’den borç isteyecek kadar fakir duruma düşmüştü. Hatta IMF’nin ayak dirediği bir dönemde Avrupa’nın 2 bin 586 kilometrekarelik ülkesi ki, bizim Bayburt’tan bile küçüktür; Lüksemburg’dan borç istedi bizim devletimiz.

Ülkede manzara-i umumiye bu vaziyette iken bir sabaha deprem felaketiyle uyandık. 1999 Marmara depremi İstanbul’dan Kocaeli’ye, Sakarya ve Düzce’ye kadar bir coğrafyayı yerle bir etmişti.

Teferruata girmeyeceğim… Dünya ülkeleri depremzedeler için ekonomik yardımlarda bulundu. Ve fakat ne olmuştu biliyor musunuz? Bir müddet sonra dönemin Ekonomi Bakanı, “Avrupa ülkelerinden depremzedeler için gönderilen paralar olmasaydı biz o ay memur maaşlarını ödeyemeyecektik” dedi.

Depremzedelere kullanılmak üzere gelen yardımlarla maşları ödeyip günü kurtarmışız.

Bitmedi… Bir 2001 ekonomik krizi yaşadık. Ülkede batmayan banka kalmadı. Türk Ticaret Bankası, Pamukbank, Etibank, Sümerbank, Egebank, İmar Bankası, İktisat Bankası, Demirbank, Esbank, Bank Ekspres, İnterbank, Yaşarbank, Yurtbank, Bank Kapital, Ulusal Bank, Tariş Bank, Bayındırbank, Kentbank, EGS Bank, Site Bank, Toprak Bank, Adabank… Hepsi o krizin girdabında yok olup gitti.

Şimdi kuyuya atılan taş misali; CHP ortaya “128 milyar dolar nerede?” diye bir soru attı, bir zümre de bu sorunun peşine takıldı gidiyor!

Eğer bu ülkenin kasasında “çalındığı ya da kaybolduğu” iddia veya ima edilecek 128 milyar dolar para varsa, bu para o kasaya gökten zembille inmedi!

128 milyar doların nereye gittiğini sormak bile, varlığını kabul etmektir ki o varlığı oluşturan bu hükümettir.

Ve fakat yaptığı onca yeniliğe, sağladığı gelişmeye rağmen, kültürel oluşumu ihmal sağlayamadığı için AK Parti hükümeti izah ve ifade etmede zafiyet yaşamaktadır. Kendi döneminin tarihini yazacak hamleleri yapmazsa sosyal medya tezviratları tüm gerçeklere galebe çalar ki hafazanallah!

Zira küresel plancıların yeni senaryosu budur.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.