1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Baykal’la Devam CHP’ye Selam
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Baykal’la Devam CHP’ye Selam

A+A-
Siyaset her zaman olduğu gibi kapalı kapılar ardındaki oyunlarla şekillendiriliyor. Hani teşbihte hata olmasın kapalı kapıların ardında güfte yazılıyor, aranjman ve ritim belirleniyor beste yapılıyor daha sonra da kamuoyu önüne çıkınca da yeni melodi olarak vatandaşa şarkı söyleniyor.
Görünen o ki, düşman kardeşler bir araya gelerek dostluk pekiştirecekler ve AK Parti-CHP Koalisyonu kurulacak. Ya da kurulacakmış gibi davranılarak 45 günlük süre doldurularak erken seçim yolu gösterilecek. Bu birliktelik vatan millet için ise neden bugüne kadar düşman kardeşler gibi davranıldı. Eğer birliktelik sadece menfaatler uğruna ise o zaman vay halimize.
***
Vatandaş siyasilere çok ince dersler verdi ama sanırım bu ders yeterince anlaşılamadı. Ancak, bu milletle oynamaya gelmez daha ağır dersler de verir ve atılan tokadın nerden geldiği bile belli olmaz. AK Parti seçmeni kesinlikle CHP ile koalisyon için oy vermedi. Diğer partilerin seçmeni ise iktidar olmalarını ümit ederek değil de belki bir ucundan tutarlar diye oy verdi şeklinde düşünüyorum. 
AK Parti seçmeninin gönlünde yine tek başına iktidar yatıyordu aslında ama daha önceki yazımda da vurguladığım gibi bıçağın ucu biraz fazla kaçtı. Ama bugünkü şartlarda bir bölümü MHP ile koalisyon yapılabileceğini düşünürken, bir kısmı da yeniden seçim yapılması yönünde görüş bildiriyor. Bu arada CHP ile koalisyona çok da sıcak bakıldığını söylemek zor.
***
AK Parti-CHP Koalisyonu beklentisi şimdilik prim yapıyor ama şartlarda anlaşma nasıl sağlanır orası net değil. Baykal-Erdoğan görüşmesinin satır aralarında da bu konu vardır diyenler önemli bir çoğunluğu oluşturuyor. Baykal-Erdoğan görüşmesi zaten seçim sonuçlarından alınan dersin bir ifadesi olarak da değerlendiriliyor. Çünkü zıt kutuplar ders almasalardı bir araya gelemezlerdi. Bir görüşe göre de AK Parti-CHP koalisyonun temeli bu görüşmede atıldı. Buraya kadar her şey normal ancak, bundan sonrasında CHP de bölünme olursa çatlak sesler yükselmeye başlarsa kimse şaşırmasın.
Koalisyon için Başbakan Ahmet Davutoğlu elbette prosedürü yerine getirecek ve her partiyle görüşmesini yapacak ve sonuçları değerlendirecek ama bugünkü senaryo bu yönde gidiyor. Şunu da unutmamak lazım politika akşamdan sabaha hatta saat başı değişkenlik gösteren bir olgudur. Bu yüzden gelişmeleri izleyecek ve sonucu bekleyeceğiz.
Meclis Başkanlığı seçimleri koalisyon konusundaki gizli pazarlıklar konusuna da ışık tutabilir. Ancak parti içi muhalefete rağmen Deniz Baykal’ın aday gösterilmesi manidar bir gelişme değil mi? AK Parti’nin TBMM Başkanlığına göstereceği ismi açıklaması bile bu konudaki gelişmeleri hangi yönde seyredeceğinin işareti olacaktır.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.