Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bayrak

A+A-

Tarihte bugün neler olmuş hep merak etmişimdir çocukluğumdan beri. Gelecek hafta tarihi bir olayın yıl dönümü kutlanacak Kahramanmaraş’ta, aslında yurt çapında hatta tüm İslam ümmeti coğrafyasında anılması, anlaşılması ve kutlanması gereken bir olaydır bu. Kısaca değiniyorum.

*

28 Kasım 1919 sabahı Maraşlı için en kara sabahtır. Yatağından kalkan Maraşlılar, asırlardan beri kale burcunda dalgalanan şanlı Türk bayrağını göremezler. Birinci dünya savaşını kazanan İtilaf devletlerinden olan Fransa’nın payına düşen bölge, birileri tarafından kabul edilmediği iddia edilen Sevr Antlaşması hükümlerine göre işgal edilmiş ve kale burcuna Fransız bayrağı çekilmiştir.

*

İşgal daha önce yapılmıştır ama Türklerin tepkisini artırmamak için kaledeki bayrağı indirmekte acele etmez sömürgecilik tecrübesi olan Fransız. Yavaş yavaş, alıştıra alıştıra, toplum içindeki işbirlikçilerinin güçlenmesi, kendilerine sempati duyacak cibilliyetsizleri ortaya çıkmasına fırsat verecek bir yumuşaklıkta kan emmeyi iyi bilen Fransız, Hükümet Konağındaki Türk Bayrağı yerine, Fransız Bayrağını çekse de şehrin her yanından görülen kalenin burcundaki bayrağımızı indirmekte acele etmez.

*

İşgalci Fransızın, Osmaniye Askeri Valisi olarak görevlendirdiği Yüzbaşı Andre 26 Kasım 1919'da Maraş'a gelişinde ellerinde Fransız bayrakları olan, ‘Yaşasın Ermenistan, Yaşasın Fransa’ gibi sloganlar atan Ermeniler tarafından coşkun bir törenle karşılandı.

*

Ertesi gün, 27 Kasım 1919 Perşembe gecesi Ermenilerin ileri gelenlerinden Hırlakyan'ın evinde bir kutlama tertiplenir. Yiyip, içme faslından sonra İşgal komutanı Yüzbaşı Andre, Agop Hırlakyan'ın torunlarından sözde Ermenistan Prensesi diye tanıtılan Virjini Helena'yı dansa davet eder. “Fransız veya Ermeni bayrağının bulunmadığı bir yerde dans etmeyi sevmem... Kalesinde hâlâ Türk Bayrağı dalgalanan bir memlekette, bizim emniyet ve hürriyet içinde yaşadığımızı nasıl düşünebiliyorsunuz? Esaret ve zillet altında bir kadın olarak sizinle dans edemem” gibi sözler ile Fransız işgal komutanı Andre’yi reddeder. Bunun üzerine askerlerine emir veren işgal komutanı, o gece kaledeki Türk Bayrağı'nı indirtir ve yerine Fransız bayrağı çekilir.

*

28 Kasım 1919 sabahı, kalesinde kendi bayrağı yerine Fransız bayrağını gören Maraşlı için en kara sabahtır. Milletin İstiklaline son verilmesi anlamına gelen bayrağımızın indirilmesi karşısında Maraşlılar sessiz kalmazlar.

Pazartesi günü devam edelim inşallah.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.