1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Bayram Alışverişinde Aşırıdan Kaçınmalıyız
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Bayram Alışverişinde Aşırıdan Kaçınmalıyız

A+A-

Her yıl olduğu gibi, bu yıl da yaklaşan Ramazan Bayramı nedeniyle şimdiden bir alışveriş telaşı içine giriyoruz. Yoğun bir alışveriş trafiği içinde aceleci bir tavırla ne yapacağımızı şaşırıyoruz. Her zaman olduğu gibi, yaptığımız bu alışveriş faturasının acısını daha sonra hissediyoruz. İş işten geçtikten sonra ah vah diyoruz veya fazla alışveriş yapmamalıydık feryadına kapılıyoruz. Bu gibi durumları yaşamamak için sadece bayramlarda değil, her zaman ihtiyacımızı karşılayacak alışverişlerde aşırılıktan kaçınmak gerekir.  Ramazan ayının bize verdiği mesaj doğrultusunda sabırlı ve nefsimizi terbiye ederek ihtiyacımızdan fazlasını almamak en iyi davranış olsa gerek. Ramazan Bayramı alışverişleri konusunda uzmanlar sürekli bizleri uyarmasına rağmen, hala bildiğimizi yapmaya devam ediyoruz. Sanırım bu davranışı ve telaşı alışkanlık haline getirdik.

***

Bayram gibi özel dönemlerdeki alışverişlerimizde çok dikkatli olmalıyız. Nedenine gelince zararından neresinden dönülürse kar olur anlayışı içinde aşırılıktan uzak durmalıyız. Bunun yanında bütçemizi aşan harcamalardan kaçınmalıyız. Kredi kartı harcamalarında da kredi limitlerini aşmamalıyız. Sağlımızı doğrudan ilgilendiren gıda ürünlerinde güvenli ve bildik yerlerden ihtiyacımızı sağlamalıyız. Ürünlerin kulanım tarihlerine iyice bakarak, kullanım süresi biten gıda ürünlerini almalıyız. Satın aldığımız ürünleri sağlıklı, ambalajı hasar görmemiş ve raf ömrü geçmemiş ürünlerden tercih etmeliyiz. Özellikle kolonya, şekerleme, çikolata, lokum, tatlı gibi ürünleri alırken çok dikkatli olmalıyız. Hele açıkta satılan şekerlerden ve diğer ürünlerden sağlımızı tehlikeye sokmamak için uzak durmalıyız. En önemlisi de bizlerin sağlığını tehlike altına alan ve ekonomimize ciddi anlamda zarar verecek merdiven altı üretilen ürünleri almaktan uzak durmakta çok büyük fayda vardır.

***

Gelelim geçen yıl Ramazan Bayramı öncesi ve sonrası yapılan alışverişlerin maliyetlerine… 2016 yılında Ramazan Bayramı ve arife gününü kapsayan 4 günlük bayram süresince ülkemizde banka ve kredi kartları ile 3,6 milyar liralık harcama yapıldı. Bayram arifesi olan 4 Temmuz'da 1,7 milyar lira, 5-7 Temmuz tarihleri arasını kapsayan 3 günlük bayram tatili süresince de 1,9 milyar TL tutarında kartlı alışveriş yapılmıştır. Arife ve bayram süresince toplam harcama tutarımız 3,6 milyar liraya ulaşmıştır. 2015 yılında da Ramazan Bayramı arifesinde 1,6 milyar TL, Ramazan Bayramı'nda ise 1,7 milyar TL kartlı harcama yapıldığı görülüyor. 2015 yılına göre 2016 yılında kartlı alışverişte arife gününde yüzde 6,2'lik ve Ramazan Bayramı'nda ise yaklaşık yüzde 11,8'lik artış olmuştur.

***

Bu bilgileri neden sizlerle paylaştığımızı sorarsanız durumu görün diye hatırlatmak istedim. Sonuçta her yıl bayram öncesi ve sonrası alışverişlerde bir yükselmenin olması dikkat çekicidir. Kredi kartıyla yapılan alışverişlerin bir de geri ödemesini düşünerek kontrollü bir alışveriş alışkanlığını oluşturmalıyız. Diyeceğim o ki, bütçemizi aşan ve aşırı olan alışveriş alışkanlığımızdan kurtulmamız şarttır. Dinimize göre israf haramsa bugünden itibaren aşırı alışverişten kurtulmaktan her yönüyle kazancımız çok olacaktır. Ne dersisiniz sizce de öyle değil mi?  

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.