1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Bayram Birliğimizi Güçlendirecek
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Bayram Birliğimizi Güçlendirecek

A+A-
Her bayram bir coşku ve heyecan içinde olurken, bu bayramda da ulus ve şehir olarak üzüntü içindeyiz. Üzüntülüyüz, terörden dolayı şehitlerimiz var. Üzüntülüyüz. Bu şehitlerimizden dolayı yas içindeyiz.
Dilerim Allah bir daha bu üzücü olayları bizlere yaşatmaz. Bu bayram Türk Milletine huzur ve mutluluk getirirken, bir daha böylesine acıyı bizlere tekrar yaşatmaz.
Çünkü yıllardır kardeşçe yaşadık ve bundan sonra da yaşamaya devam edeceğiz.  Bu anlam da Kurban bayramı bir vesile olur. Türk-Kürt, Laz, Alevi vs. bugüne kadar kardeşçe yaşadık.
Bunu da bozmaya kimsenin gücü yetmeyecektir.
Bozmak isteyenlerde bizlerin sağduyusu ile her zaman olduğu gibi gereken cevabı alacaktır.
Bizler sonsuza kadar bu topraklarda kardeşçe yaşamaya devam edeceğiz. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. 
Yeryüzünde her zaman bizi örnek bir millet yapan barışı, kardeşliği ve hoşgörüyü her zaman yaşatmamızdır. Bundan da her ne şart olursa olsun taviz vermeyişimizdir.
Elbette terörden dolayı şehit olan askerlerimize ve polislerimize üzülüyoruz. Elbette onların hiçbir zaman yerleri doldurulmayacaktır. Tepkimiz olacaktır. Ancak kastını aşmayarak sağduyu içinde olacağız. Kamu düzenimizi, güvenlik birimlerimizi sıkıntı içinde bırakacak tatsız olayları yaşamamalıyız. Hele birde birlik ve beraberliğimizi tehdit eden her türlü davranışlardan hep birlikte kaçınmalıyız.
Konya Valisi Muammer Erol bizleri sağduyuya çağırarak, “Terörle mücadele devletimizin görevidir. Kendini devletin yerine koyarak hüküm vermek ve icra etmek doğru ve hukuki değildir. Bir takım çevrelerin ekmeğine yağ sürecek ve terör örgütünün de istediği bu tür hareketlerden uzak duralım. Terörün cezasını hukuk çerçevesinde güvenlik güçlerimiz ve yargı mercileri verecektir. Terörü telin edelim, ama bunu bize yakışır şekilde yapalım. Unutmayalım ki büyük Türk Milleti binlerce yıldır birlikte yaşadığımız, kaynaştığımız bir milletin adıdır. Vatan hainleri ile mücadelede yer alan vatanını milletini seven her kesimden şehidimiz vardır. Bize yakışan sağduyulu ve metanetimizi muhafaza ederek aziz şehitlerimize son görevimizi eksiksiz yapmak onlara layık olabilmek ve emanetlerine sahip çıkabilmektir. Tüm vatandaşlarımızı sükûnete, kucaklaşmaya ve devletine güvenmeye, kardeş kavgasına da müsaade etmemeye, sağduyulu olmaya tahriklere kapılmamaya davet ediyorum” diyor.
Vali Muammer Erol’un dediği gibi, bizler sükûnet içinde kucaklaşmalıyız. Kardeş kavgasına izin vermemeliyiz. Unutmamalıyız ki, bu vatan, bu toprak, bu bayrak hepimizindir. Sonsuza kadar Türk Milletiyle yaşayacaktır.
Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, ‘Yurtta Barış, Cihanda Barış’ sözünden de anlaşıldığı gibi, hiçbir etnik ayrılığa ve inanç ayrılığına prim vermeden toplumsal huzurumuzu ve barışımızı korumalıyız.
Sanırım bizlere yakışan davranış bu olmalıdır.
Şimdiden Kurban Bayram’ının ulumuzda, şehrimizde ve dünyada barış, kardeşlik ve dostluk duygularının güçlenmesine vesile olması dileğimle, bayramınızı kutlar, esenlikler dilerim.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.