1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Bayram öncesi Aşırı Alışveriş Yapmayalım
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Bayram öncesi Aşırı Alışveriş Yapmayalım

A+A-

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi bir telaş içinde oluruz. Bu telaş her zaman olduğu gibi alışveriş telaşıdır. İhtiyacımızdan fazlasını almamalıyız. Kontrol dışı yaptığımız alışverişin faturası ağır oluyor. Farkında olmadan bir borç yükünün altına giriyoruz. Lütfen olumsuz olayları yaşamak istemiyorsak kontrollü alışveriş yapalım.

İsraf ettiğimiz bizim paramızdır. Fazlasını aldığımız üründe de yine zarar bize olacaktır.

İhtiyacımızdan fazlasını alma yarışına girmemeliyiz. Zaman hesap kitap zamanıdır. Tasarruf zamanıdır. Yani, tasarrufu alışkanlık haline getirmek en iyisi olandır.

*****

Tüketim alışkanlıkları günümüzde sürekli değişim gösterirken, bilinçsizce aldığımız her ürün içinde şikâyetlerimiz beraberinde artıyor.  Buradan da anlaşıldığı gibi bilinçli alışveriş yapmıyoruz. En iyisi bilinçli alışverişi geliştirmeli ve ona göre davranmalıyız. Genç kuşakları da bu konuda eğitmeliyiz. Aşırı ve bilinçsiz alışverişin zararlarını anlatmalıyız. 

Alışveriş yaparken dikkat etmemiz gereken kuralların içinde ürünün Garanti Belgesi ve Standardı önem arz ediyor. Mağdur duruma düşmemek için aldığımız her ürünün kalitesine, fiyatına, işlevselliğine ve servis ağına bakmalıyız. Fişsiz ve faturasız alışveriş yapmamalıyız. 

Alınan üründe kullanma kılavuzu, garanti belgesi ve standartlara uygunluğu önemlidir. Taksitli alışverişlerde yapılan sözleşmeleri iyi inceledikten sonra belgeleri ve senedi imzalamalıyız. Aksi halde alışverişten dolayı yaşadığımız herhangi bir sorun karşısında haksız duruma düşeriz. Haksız duruma düşmemek içinde tüketici haklarını öğrenelim. Öyle ise ne yapmalı, bugünden itibaren Tüketici Haklarını araştıralım. Bu konuda eksik kalmayalım.

*****

İçinde bulunduğumuz dünyada zorluklar içinde yaşamaya çalışan ülkeleri bir düşünün.

Van depremini ve oradaki yardıma muhtaç kardeşlerimizi bir görün.

Onlara yardımcı olmak bir insanlık görevidir. Onun içinde fazla israf etmemeli ve yardıma koşmalıyız. Nice bayramlarda buluşmak dileğiyle, Bayramınızı şimdiden kutlarım.

Gelecek bayramları acısız ve terörsüz olarak hep birlikte görme dileğimle,

Hoşça kalın. Dostça kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.