1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Bayram ve Helalleşme
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bayram ve Helalleşme

A+A-

Bayram ve

Helalleşme

 

Kültürümüzde, inancımızda helalleşmek adında bir mekanizma var. Peki uyguluyor muyuz? Doğru uyguluyor muyuz? Daha önemlisi doğru anlıyor muyuz?

*

Bayramlar küslerin barıştığı günlerdir, Müslüman üç günden fazla küs kalmaz deriz. Deriz ama uygular mıyız?

*

Vatanımız, dünyanın akupunktur noktasında. Jeopolitik konumumuz doğru yönetilmediği dönemlerde, avantaj yerine risk üretiyor. Dünya kaynaklarını paylaşma yarışındaki küresel rakipler, bizim noktamıza kendi iğnesini batırmak istiyor. Biz bazı iğneleri kabul etmeyince ve kırınca, rekabet yerini savaşa bırakıyor. Düşman, bizi birbirimize düşürecek siyasi fitne oyunları üretiyor.

*

Düşmanı düşmanlık etti diye suçlayıp rahatlayan bir zihniyet ile başa çıkamayız bunlarla… Düşmana, bize düşmanlık etmesi, canımızı yakması için cesaret ve fırsat veren kendi hatalarımızı konuşmalıyız önce.

*

Dönelim helalleşmeye… Hesaplaşma olmadan helalleşme olur mu sizce? Lafta hakkını helal et! Helal olsun, sen de helal et! Helal olsun!

*

Helal olsun valla böyle bir kültürel mekanizma sahibi olduğumuz halde, bayramlarda bile küsleri barıştıramayan bu millete helal olsun.

*

Bir önerimi tekrar etmek istiyorum, şu korona salgınından sonra denemek üzere şimdiden konuşalım; Bayramlaşma vesilesi ile akrabalar bir büyüğün evinde toplanıp, son bayramdan beri yaşananlar için helalleşmeyi denese Müslüman toplumlarda huzur nasıl gelişir?

*

Lafla helalleşme değil ama hesaplaşarak helalleşme küslükleri bitirir. Hesaplaşmadan helalleşme sadece görüntüdür lafta kalır, yaşama yansımaz, fayda sağlamaz.

*

Yapabilir miyiz? Saygın ve adaletli bir aile büyüğünün evinde, bayramlaşma toplantısı vesilesi ile geçen bir yıl boyunca yapılan haksızlıkları, çıkarılan dedikoduları, atılan iftiraları hesaplaşmayı göze alarak konuşabilir miyiz? Eğer kusur sizde ise özür dileyebilir misiniz mesela? Helallik istemeden önce sebep olduğunuz haksızlığı, zararı, karınca kararınca, elinizden geldiğince telafi edeceğinize söz verebilir misiniz? Telafi edemezseniz bile kalben ve samimiyetle benzer hataları yapmamak için söz verebilir misiniz en azından? Haksızlıkların giderilmesi için taraf tutmadan konuşabilir misiniz?

*

Helalleşmek için hesaplaşmak, kişisel adalet duygusunu da geliştirir ve insanlar birbirlerinin hakkını yeme konusunda bugün olduğu kadar iştahlı olamaz. İnsanlar yapanın yanına kalmayacağını anlar. İftiralar ve dedikodular azalır. Kişiler başarısız oldukları veya bir bela ile karşılaştıkları zaman başkalarını suçlamak yerine kendindeki kusuru aramayı öğrenir. Bu sayede Müslümanlar insana yakışır bir bireysel kaliteye ulaşır. Müslüman toplumlarda huzur gelişir, barış güçlenir.  Daha önemlisi, düşmanın, siyasi emelleri için aramıza attığı fitne tohumları ile bizi birbirimize düşürme oyunları bozulur.

*

Kurban Bayramınızı şimdiden tebrik eder, huzur ve barış getiren bayramlar dilerim.

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.