1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Bayramda Huzuru Bulmak
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bayramda Huzuru Bulmak

A+A-

Ramazan orucu, dinde manayı anlayan kişiler için insan olma yolunda önemli bir gelişim fırsatıdır. Bu fırsattan nasibini alan kişiler, dinginleşir, olgunlaşır hem içinde huzura kavuşur hem de çevresine huzur ve güven verir. Ömrü olan için her yıl tekrar eden Ramazan orucu yetişkin yaşa gelmiş Müslümanları, mümin olmaya yöneltir. Bunların ahlakı da güzelleşir.

*

Ramazan orucu, dinde manayı anlamayan dinin ancak şekil tarafını gören ve dini sadece şekil ile yaşayan(!) kişiler için aç kalmaktır. Bu yüzden açlık susuzluk ve bazıları sigarasızlık gibi bahanelere sığınarak sinirli, saldırgan olurlar. Böylesi nasipsiz kişiler, Ramazan orucunda kişisel olarak gelişemedikleri gibi, ahlaken de bir güzelliğe ulaşamazlar ve hatta mümin olmak ihtiyacı da duymazlar.

*

İşte bu yüzden küslerin barışmasına vesile olması beklenen bayramlar genellikle boşa gider. Boşa gider çünkü helalleşmeden barışmak olmaz. Bir düşünün, hakkınızda dedikodu çıkaran, haset (kıskanç) ve fesat (arabozucu) birisi sizinle bayramlaşmaya geliyor ve bayram hatırına onunla barışıyorsunuz. Barışıyor musunuz gerçekten? O fitneci (yanıltıcı ve kargaşacı) kişinin sebep olduğu pislikler temizlenmeden neyin barışması?

*

Barışmak affetmek ile başlar, görmezden gelebileceğiniz basit şeyleri affedebilirsiniz. Affettiğiniz şeyler için de helalleşebilirsiniz. Peki, kişinin çukurundan, çamurundan her yere yayılan pislikler temizlenmeden neyi affedeceksiniz? Nasıl helalleşeceksiniz? Affetseniz bile, kişi o çukurdan çıkacak mı, çamurdan arınacak mı?

*

Affetmenin de helalleşmenin de topluma yansıması gerekir? Peki, hesaplaşmadan helalleşmenin topluma faydası olur mu?

*

Hemen her bayram öncesi tekrar ettiğimiz bir öneridir; bayramlaşma vesilesi ile akrabalar saygıdeğer, sözü dinlenir ve adaletli bir büyüğünüzün evinde toplanıp, son bayramdan beri yaşananlar için helalleşmeyi deneyebilir misiniz? Bayramlaşma vesilesi ile geçen bir yıl boyunca yapılan haksızlıkları, çıkarılan dedikoduları, atılan iftiraları hesaplaşmayı göze alarak konuşabilir misiniz? Eğer kusur sizde çıkarsa, özür dileyebilir misiniz? Özür dileyip helallik istemeden önce sebep olduğunuz haksızlığı ve zararı telafi edeceğinize söz verebilir misiniz? Sebep olduğunuz zararı telafi edemezseniz bile yanlışınızı tekrar etmeyeceğinize teminat verebilir misiniz?

*

Bir de olaylara şahit olan, izleyenler var o akrabalar arasında. Peki, sizler şahit olduğunuz haksızlıkların giderilmesi için taraf tutmadan, dürüstçe adaletin yerini bulması için konuşabilir misiniz?

*

Helalleşmek için hesaplaşmak iyi anlaşılır ve doğru uygulanırsa kişisel adalet duygusunu geliştirir. Bu sayede insanların birbirlerinin hakkını yeme konusundaki iştahı kesilir.İftiralar ve dedikodular azalır. Kişiler başarısız oldukları veya bir bela ile karşılaştıkları zaman başkalarını suçlamak yerine, suçu önce kendinde aramayı öğrenir. Bu sayede Müslümanlar insana yakışır bir bireysel kaliteye ulaşır ve umulur ki mümin olmak için yaşamayı öğrenir. Selam ve dua ile huzurlu bayramlar dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.