1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Bayramdan Barış Çıkar mı?
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bayramdan Barış Çıkar mı?

A+A-

 

Dünyanın akupunktur noktasında yaşıyoruz. Jeopolitik konumumuz doğru yönetilmediği dönemlerde, avantaj yerine risk üretiyor. Dünya kaynaklarını paylaşma yarışındaki küresel rakipler, bizim noktamıza kendi iğnesini batırmak istiyor. Biz bazı iğneleri kabul etmeyince ve kırınca, rekabet yerini savaşa bırakıyor. Dostlar düşman, düşmanlar dost oluyor.  Bence bu kelimeler yanlış kullanılıyor. Dost yoktur menfaat, güç ve dengeler vardır uluslararası ilişkilerde. Düşmanı düşmanlık etti diye suçlayıp rahatlıyoruz ama düşmana cesaret ve fırsat veren kendi hatalarımızı konuşmuyoruz yine de.

*

Uluslararası işlere girmeden önce, birey olarak kendimize bakalım, kişiler arası, aileler arası ve sonuçta kendi toplumsal barışımızı nasıl kurarız onu konuşalım. Mübarek Kurban Bayramının, bir et bayramına dönüşmemesi için bilinç sahibi Müslüman’a yani eşref-i mahlûkata, yani “erdemli insana” yakışır davranışlar içinde olmaya çalışalım.

*

Bayramlar, şekilde yaşanıyor, bayramların manası idrak edilmiyor bence. Durum nasıl sizce? Bayramlarda küsler barışıyor mu gerçekten? Olacağı konuşuluyor ama olmuyor. Olması gereken niçin olmuyor? sorusuna cevap aramalı her Müslüman.

*

Bayramlaşma vesilesi ile akrabalar bir büyüğün evinde toplanıp, son bayramdan beri yaşananlar için helalleşmeyi denese Müslümanlar nasıl olur? Lafla değil, hesaplaşarak helalleşme küslükleri bitirir. Hesaplaşmadan helalleşme sadece görüntüdür lafta kalır, yaşama yansımaz, fayda sağlamaz.

*

Yapabilir misiniz? Saygıdeğer ve adaletli bir büyüğünüzün evinde, bayramlaşma toplantısı vesilesi ile geçen bir yıl boyunca yapılan haksızlıkları, çıkarılan dedikoduları, atılan iftiraları hesaplaşmayı göze alarak konuşabilir misiniz? Eğer kusur sizde ise özür dileyebilir misiniz? Helallik istemeden önce sebep olduğunuz haksızlığı, zararı, karınca kararınca, elinizden geldiğince telafi edeceğinize söz verebilir misiniz? Telafi edemezseniz bile kalben ve samimiyetle benzer hataları yapmamak için söz verebilir misiniz en azından kendinize? Haksızlıkların giderilmesi için taraf tutmadan konuşabilir misiniz?

*

Helalleşmek için hesaplaşmak, kişisel adalet duygusunu da geliştirir ve insanlar birbirlerinin hakkını yeme konusunda bugün olduğu kadar iştahlı olamaz. İftiralar ve dedikodular azalır. Kişiler başarısız oldukları veya bir bela ile karşılaştıkları zaman başkalarını suçlamak yerine kendindeki kusuru aramayı öğrenir. Bu sayede Müslümanlar insana yakışır bir bireysel kaliteye ulaşır.

*

Bu önerimizi ilk yazdığımdan beri, maruz kaldığı durumu anlatan ve bu şartlarda bir helalleşme toplantısı karakolda biter, böyle bir şey yapayız ancak yapmış gibi davranırız diyenler hiç de az değil. Sizde durum nasıl?

*

Nasıl olursa olsun, herkes önce kendi bataklığını kurutacak tohumları atacak. Dedikoduyu kesecek, gördüğü eksik ve kusurları başkalarına yaymak yerine ilgili kişiyi uyaracak, anlamayan kendi bilir diyecek, uzatmayacak… Müslüman olmak isteyen birey, önce insana yakışan neyse onu yapacak.

*

Kurban Bayramınızı şimdiden tebrik eder, huzur ve barış getiren bayramlar dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.