1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Bayramlar Birliğimizi Güçlendirir
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Bayramlar Birliğimizi Güçlendirir

A+A-

Gönüllerin ve en katı yüreklerin bile merhamet dolduğu,  sevgi ve saygının yanında, büyüklerin sabırlı, küçüklerin de vefakâr olduğu Ramazan ayı, Müslüman âlemine bahşedilmiş en güzel hediyelerden biridir. Ramazan ayının ardından acısıyla tatlısıyla millet olarak bir Ramazan Bayramı’na daha tekrar kavuşmanın mutluluğu ve huzuru içindeyiz. Ramazan ayı oruç, ibadet ve sabır ayı olduğu kadar, Allah'ın rahmet ve bağış kapılarının açıldığı aydır. Bundan dolayı da Sevgili Peygamberimiz, Ramazan ayında içtenlikle yapılan dua, ibadet ve iyiliklerin Allah katında daha değerli olacağını bildirmiştir. Ramazan ayı, oruç ayı olmakla birlikte arınma, nefsi terbiye etme, paylaşım, yoksul ve fakiri düşünme, onlara destek olmanın yanında, hoşgörünün geliştiği kutsal aylardandır.

***

Bütün bunların yanında ülkemizde Ramazan ayının maneviyatı birlik ve beraberliğimizi de güçlendirecektir. Yeter ki, Ramazan ayının bizlere verdiği mesajı anlayalım ve uygulayalım. En azından yaşamaya çalışalım. Göreceksiniz ki, millet olarak birlik ve beraberliğimiz güçlenecektir ve daha sağlam bir yapıya doğru gidecektir. Bugüne kadar bizlerin birlik ve beraberliğini hiçbir güç bozamadığı gibi, bundan sonra da bozamayacaktır. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (SAV) dediği gibi, ‘Birbirinize sırt çevirmeyiniz. Birbirinize kin tutmayınız. Birbirinizi kıskanmayınız. Birbirinizle dostluğunu kesmeyiniz. Ey Allah’ın kulları kardeş olunuz.” Peygamberimiz, bizlere uyarıda bulunarak ne olursa olsun hiçbir şekilde birbirimizle olan kardeşliğimizi ve dostluğumuzu bozmamamız gerektiğini nasihat ediyor.

***

Ülkemizin sorunları ve içinde bulunduğu süreç hepimizce malumdur. Artan terör, ekonomi ve istihdam sorunları, gerginlikler, belirsizlikler ve benzeri sorunlar karşısında kenetlemekten başka yolumuz ve yapacağımız hiçbir iş yoktur. Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Bir ulus, sımsıkı birbirine bağlı olmayı bildikçe yeryüzünde onu dağıtabilecek bir güç düşünülemez” sözünden de anlaşılacağı gibi, her ne olursa olsun birlik ve beraberliğimizi bozacak hareketlere ve davranışlara karşı tek yürek olup, birliğimizi korumalıyız. Bu anlayış bu ülkenin birer vatandaşı olarak bizlerin dün olduğu gibi, bugün de görevi olmaya devam etmelidir. Bu duygu ve düşüncelerle Ramazan Bayramı’nın ülkemize ve İslam âlemine hayırlar getirmesini ve yüce Allah’tan (C.C.) birlik ve beraberliğimizi güçlendirmesini dilerim. Bayramınız kutlu olsun.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.