1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Bayramlar Helalleşme Günü Olsun!
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bayramlar Helalleşme Günü Olsun!

A+A-

Müslümanlar olarak 1400 yıldan beri oruç tutuyoruz açın halinden anlamak ve açlığa karşı mücadele etmek için. Açlığı azaltma konusunda bir başarımız yok… 1400 yıldan beri zekât veriyoruz fakirliği yok etmek için ama Müslümanlar arasında fakirliğin azaldığını gösteren bir işaret yok…
*
1400 yıldan beri bayramlarda küsler barışır, selam ve barış yayılır diye öğreniyoruz ama boş verin bir ümmet birliği kurma seviyesini aile bireyleri arasındaki, akrabalar arasındaki küslükleri bile bitiremiyor her yıl iki defa yaşadığımız dinî bayramlar Başaranlar varsa onlara selam olsun.
*
Oruç ve zekâtın hayatımıza yansıtmasını beklediğimiz faydalarını bir başka yazımıza bırakarak şu soruya cevap aramak istiyorum: Her yıl iki dini bayram yaşıyoruz da gerçekten amacına uygun yaşıyor muyuz bayramları? Bayramlar huzuru bulmamızı ve insani gelişimimizi destekliyor mu? Küsler barışıyor mu gerçekten? İnsana yakışır ziyaretleşmeler başarılıyor mu, yoksa görüntüyü mü kurtarıyoruz?
*
Az bir kesim hariç, toplumun çoğunda bayramlar, amacı idrak edilmeden ya bir gösteriş fırsatı ya da bir tatil olarak geçiyor.
*
Hayattan bir örnek, bir büyüğü veya yakın akrabası tarafından kazıklanmış bir kişi, bayram hatırına, insanlık bende kalsın, dargınlık büyümesin diyerek ve ecrini Allah’tan bekleyip bayramlaşma ziyaretine gidebilir. Ama bu gidişi çiğ ve seciyesiz akrabalar tarafından, kusuru yüzüne söylenmeyen kişi ayıbını marifet görmeye hatta göstermeye çalışır atasözünde olduğu gibi ters bir yöne hizmet edebilir.
*
Sorun, eğer kazık atan akrabanın kıldığı namaza rağmen haram, helal derdi yoksa ahret gününden bir korkusu yoksa yaptığı haksızlığı yanına kâr sayıp, edepsizliği ile ahlaksızlığı ile aile veya toplum içinde statüsünü yükseltiyor, zenginliğini artırıyorsa, buna sebep olan bayramlaşma da yanlışa hizmet etmiş olur. İşte bu toplumun ilkesizleşmesi, hatta ilkelleşmesine açılan kapıdır. Bunu kabul etmeyen, buna alet olmak istemeyenler, bayramları şeklen değil de ruhuna uygun yaşamak isteyenler dışarıda, ayazda kalıyorlar. Ama onuruyla soğukta kalmayı onursuzca içeride rahat etmeye tercih ediyorken, onursuz ve seciyesiz insanlar bayramların yüce ruhu arkasına sığınarak kirli ruhları ile bu güzelim günlerin amacına ulaşmasını engelliyorlar.
*
Japonlar Müslüman olmadıkları halde, Peygamber efendimizin Müslümanlara ‘Bugünü dününe eşit olan kayıptadır’ nasihatini, sürekli iyileşme, sürekli gelişme anlamında “kaizen” diye adlandırarak kültürlerine almışlar. Bunu uygulayarak dünyanın süper güçlerinden birisi olmuşlar. Müslümanlar ise bu ve buna benzer nice nasihat ve ilkeyi anlamamışlar, “anlatmak ve dinlemek” ötesine geçememişler.
*
Bayramlar kuru gürültü ziyaretleri yerine akrabalar arasında, sözü geçen ve adalet sahibi, dürüst bir büyüğün dizinin dibinde toplanıp, herkesin önünde, kimsenin arkadan konuşmaya gerek duymayacağı şekilde, kim kime haksızlık ettiyse, kim kimin hakkında gıybet edip, dedikodu çıkardıysa, kim kimin malının üzerine konduysa, itiraf edip helallik dileyebileceği toplantılara ortam hazırlamalı. Aynen Japonların yaptığı gibi.
*
Bu büyüklüğü gösterebilecek olan kişi zaten haksızlık yapmaz, zaten kazık atmaz diyebilirsiniz. Olsun, geçmiş geçmişte kaldı atı alan Üsküdar’ı geçti ama kültürümüze böyle bir uygulama girerse bundan sonrasını kurtarabiliriz belki. Yeni neslin de karakteri gelişir, dahası toplumda adam gibi adamlar yetişir.
*
Gerçekler ortaya çıkınca insanların huzuru artar, adalet ortamı oluşur, paylaşım kolaylaşır. Herkes gönül hoşluğu içinde bayramın tadına varır ve hayatına kalbi dingin, zihni dingin olarak devam eder, işine, amacına daha iyi yoğunlaşır, başarısı artar. Münafık, hain, parazit, seciyesiz insanlar da istedikleri ortamı bulamayacakları için huylarından vazgeçerler belki. İnşallah.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.