1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Bayramlar Her Şeyi Paylaştığımız Günlerdir
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Bayramlar Her Şeyi Paylaştığımız Günlerdir

A+A-
Bir Ramazan Bayramı’nı daha hep birlikte kutlayacağız. Mutluluğu, sevgiyi, kardeşliği, dostluğu ve hoşgörüyü paylaşacağız. Umarım bu sevgi ve hoşgörü iklimi bütün insanlığa yayılır. Zira insanlığın buna eskisinden daha çok ihtiyacı vardır. Çünkü bizler mutlu iken, Ortadoğu’daki ve dünyanın diğer yerlerindeki soydaşlarımız, dindaşlarımız ve insanlar mutlu değildir.  Dilerim Allah’tan onlar da bizim gibi mutlu ve sevgi içinde olurlar. Onlar da, kardeşlik ve barış içinde olurlar. İçinde bulundukları huzursuzluklar sona erer. İnsan ömrü nedir ki, göz açıp kapanıncaya kadar olan bir süreç... Öyle ise bizlerin yapması gereken de birbirimizi kırmadan sevgiyi, acıyı ve mutluluğu paylaşmak. İnsan olmanın en güzel yanı da bu olsa gerek. Neyi paylaşamıyoruz ki, dostluk, kardeşlik ve hoşgörü olduktan sonra sorarım sizlere?
***
Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) hadisi şerifinde, “Dostluk, iki yürek arasında akan bir nehir gibidir. Gittiği yeri de temizler, geldiği yeri de” demektedir. Peygamberimizin de işaret ettiği gibi dostluk, iki yüreği birbirine bağlar. Bu bağlılık sayesinde de her türlü sorunlar ortadan kalkar. Hz. Ali de der ki, “Kötülerle arkadaşlık insanın yok oluşuna neden olur. Tatlı dili olanların dostları her gün biraz daha artar.” Hazreti Ali’nin de dediği gibi, kötü insanlarla arkadaşlık edip ve onlara hizmet edenler hem kendilerini yok ederler, hem de toplumu. Oysa tatlı dilli olmak her şeyi tatlıya bağlamak en güzel olanıdır. Her gün tatlı dilli insanın dosttu artar. Kendisi bile farkına varmaz.
***
Sonuç olarak bayramlar insanların manevi ve maddi değerlerini canı gönülden paylaştığı özel günlerdir. Tabi ki bu özel günlerimizde insani olarak üzerimize düşen ne varsa yerine getirmekte bizleri mutlu edecektir. Kırgınlıkları, küskünlükleri ve kavgaları bir tarafa bırakıp, sevgiye, dostluğa yönelmeliyiz. Herkesin yarasını sarmalı, gönlünü almalı, hal hatır sormalı, acıyı ve tatlıyı paylaşmalıyız. Ama bu sadece bayram günlerine has bir özellik olmamalı. Günlük hayatımızda da uygulanmalıyız. Yine bu bayramda anamıza, babamıza, akrabalarımıza, dostumuza ziyaretleri yapmalıyız. Küskünlükleri ve dargınlıkları bırakıp birbirimizi kucaklamalıyız. Zira bayramı adı gibi yaşamak ve her şeyi paylaşmak bizleri mutlu edecektir. Tüm dünyada kardeşliğin, mutluluğun ve barışın bu bayramın tesisine katkı yapmasını diliyorum. Bayramınızı kutlar, esenlikler dilerim.
 
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.