1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Bayramlar İşe Yarıyor mu?
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bayramlar İşe Yarıyor mu?

A+A-

İşe yaramaz mı elbette yarıyor! Küsler barışıyor(?), sıla-i rahim yapılıyor(?), yoksullar sevindiriliyor(?) …

*

Bir de şu açıdan bakalım; Müslümanların 14 asırdan beri inandığı değerleri, ibadetleri, kutladığı bayramları, mübarek gün ve gecelerde ettiği duaları dikkate alarak bakınca İslam ümmetinin içinde bulunduğu durumu anlamak son derece zor.

*

Anlamamızı kolaylaştıracak küçük bir cümle; Müslümanlar Allah’ın (cc) emirlerini, yüce dinimiz İslam’ın değerlerini ve sevgili peygamberimiz Hz Muhammed’in (sav) sünnetini mana seviyesinde anlamak yerine ancak görüntüyü kurtaracak tarzda şekle uyma ve uydurma peşine düşmüşler.

*

Manayı anlamayan ama şekilde boğulan Müslümanlar beğenmese de bazen manayı anlamak için Müslüman olmayanların bazı davranışları, bazı uygulamaları bize ışık tutabilir. Bu konuda birçok örnekler topladım ancak önümüz bayram olduğu için şimdilik aşağıdaki konu ile yetineceğim.

Japonların bir geleneği var, şöyle: Her yıl aile içinde, akrabalar arasında bir tür arınma ve “helalleşme” toplantıları yapıyorlar. Benzer şekilde Müslümanlar da Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda, sözde bayramlaşmalar yerine sözü geçen bir büyüğün dizinin dibinde toplanarak geçen dönemde birbirlerine karşı yaptıkları kusurları itiraf edecekleri, özür dileyip, helallik isteyecekleri toplantılar düzenleyebilirler.

*

Aile fertleri ve akrabalar arasında son bir yılın muhakemesinin yapılacağı, haksızlığa uğrayanın hakkını isteyeceği, haksızlık yapanın özür dileyeceği hatta bedel ödeyeceği, sözde değil özde bir helalleşmenin sağlanacağı toplantılara çok ihtiyacımız var.

*

Bu konuda daha önce yazdığım benzer yazılar için yorum gönderen bazı okurlarımın öyle hikayeleri var ki, “biz bu şartlarda bir helalleşme toplantısı yapsak kan gövdeyi götürür” diyenler bile çıkıyor içinde. Mesele tam da bu işte, dinimiz İslam insanı eşref-i mahluk seviyesinde yüceltecek değerleri içeriyor, o değerleri anlayanlar şerefli olacak, anlamayanlar ise mahluk olarak kalacaklar. Bu hikâyeleri sizler ile paylaşmak üzere uygun bir zamanda derlemeye çalışacağım inşallah.

14 asırdan beri her yıl 2 defa tekrar eden bayramlarımızı “helalleşme” ve “arınma” günlerine çevirebilmiş olsaydık, Müslümanlar arasında çıkan kıvılcımlar yangına dönüşmeden sönmüş olurdu. Aramızdaki küslük, kin, hırs ve ihanet büyümezdi. Müslüman Müslüman’a diş bilemez ve İslam karşıtlarına yarayan düşmanlıklar olmazdı.

*

Huzurlu insan küslük değil, barış üretir.

Barışçı insan polemik yerine hizmet üretir.

Üreten insanlar verimli olmayı öğrenir

Öğrenen ve verimli çalışan insan gelişir.

Gelişen insan adaleti geliştirir.

Adalet ile gelişen toplumlar huzur üretir.

*

Bu vesile ile bayramınız mübarek olsun. Barış, huzur ve bilinç getirsin...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.