1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Bayramlar Kardeşliğin Güçlendiği Günlerdir
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Bayramlar Kardeşliğin Güçlendiği Günlerdir

A+A-

Her yıl olduğu gibi bu yıl da hep birlikte Kurban Bayramı’nı kutlayacağız. Şimdiden bayramınızı kutlarım. Gönül ister ki, komşularımızda huzursuzluklar olmasın. Savaş ve gözyaşları dinsin, yerini barış alsın. Ortadoğu coğrafyasında bayramın katkısıyla barış rüzgârları essin. Kavganın olmadığı bir dünya olsun. Umarım bu bayram bu anlamda barışa ve kardeşliğe katkı sağlar. Herkesin yarasını sarmak, gönlünü almak, hal hatır sormak, acıyı ve tatlıyı paylaşmak sadece bayramlarda değil, günlük hayatta hepimizin ihtiyacı olduğu bir gerçektir. Hele bayram geleneklerini yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmakta önem arz ediyor. Her bayram olduğu gibi bu bayramda bayram ziyaretlerini ihmal etmemeliyiz.
Konumuzu, komşumuzu, eşimizi, dostumuzu ve akrabalarımızı ziyaret etmeliyiz.
Küskünlükleri unutup, birbirimizle kenetlenmeliyiz. Mutluluğu, sevgiyi, hoş görüyü ve en önemlisi de bayramın huzurunu birlikte yaşamalıyız. Bu özellikler bizim için bugüne kadar yaşatılıp vazgeçilmezlerimiz arasında yerini almıştır. Bundan sonra da yaşatmak zorundayız.
Çünkü birbirimize daha yakın davranmaya ve her konuda dayanışmaya ihtiyacımız vardır.
Dostluğu, kardeşliği geliştirip güçlendirmeliyiz. Bizleri biz yapan değerlerimizin daha bir anlam kazandığı ve zenginleştiği Kurban Bayramı bu anlamda bize önemli katkılar sağlar.
***
Umarım bayramın coşkusu ve manevi havası anlamlı izler bırakır. Küskünlükleri ve dargınlıkları bir tarafa bırakarak dostluğu ve paylaşımı daha da güçlendirir. Bunun gerçekleşmemesi içinde önümüzde hiçbir engel de yok. Yeter ki, birbirimizi anlayalım.
Yeter ki, birbirimizin kusurunu ve hatasını hoşgörü kültürü içinde görmezden gelelim. Sorunu çoğaltan değil de, sorun çözücü davranış içinde olalım. Birbirimizi anlamaktan başka çare var mı sorarım sizlere? Unutmamalıyız ki, bu ülkede hepimiz bugüne kadar birlikte yaşadıysak, bundan sonra da birlikte yaşamaya devam edeceğiz. Eğer birbirimizi anlarsak çözümsüz hiçbir sorun kalmaz. Ne dersiniz? Dayatmacılık ve birbirimizi anlamamak bize hiç bir şey kazandırmaz. Aksine kaybettirir. Bunu da hiç bir kimse istemez. En kötü şartlarda bile birlikteliğimizi kaybetmeyen bir toplum yapısı içinde olmuşuz ki, bu günlere gelmişiz. Bu yapımız her zaman diğer toplumlara ve ülkelere de örnek olmuştur. Her zamanda bu böyle olmaya devam edecektir. Bayramlar, sevgiyi, hoşgörüyü ve kardeşliği simgeleyen, her türlü zorluk ve soruna rağmen, insanların birbirleriyle dayanışma içinde olduğu özel ve anlamlı günler ise, gelin bu bayramı daha anlamlı kılalım. Yokluk ve yoksulluğun bittiği, işsizliğin sona erdiği, toplumsal barışın ve kardeşçe yaşamın egemen olduğu nice bayramları paylaşmak umuduyla, bayramınızı kutluyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.