1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Bayramlar Neye Yarar? – 2
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bayramlar Neye Yarar? – 2

A+A-

Nice 90 yıllar dileği ile Cumhuriyet Bayram’ınız kutlu olsun. Tarihimizle gurur duymamız, geçmişte yaşadıklarımızdan ders almamız için unutmamamız gereken dönemleri hatırlamamızı sağlayan, özel anlamlar yüklenmiş günlerimizdir milli bayramlarımız. Bir şeylerin nasıl kazanıldığı hatırlanırsa kıymeti bilinir, unutulursa hüsran kapıları açılır. Doksan yaşındaki Türkiye Cumhuriyeti, kurulduğundan bugüne kadar nüfusunu 5 kat artırmış, Gayri Safi Yurt içi Hâsılasını 55 kat artırmış, kişi başına düşen geliri 120 kat artırmış, her yıl ortalama yüzde 4,5 büyümüş, ihracatını 3 bin kat artırmış, ithalatını 2 bin 900 kat artırmış, ama çok ilginçtir birçok başarıya rağmen, bazı konulardaki boşlukları dolduramamış. CHP 10’uncu yıl marşı ile 90’ıncı yılı kutlarken Atatürk’ün hatırasına ve gösterdiği hedeflere ne kadar uzakta kaldığını ortaya seriyor daha da kötüsü “Atatürk’ün partisiyiz” söylemi ile halk üzerinde Atatürk aleyhine bir imaj oluştururken, MHP milli bayramların hakkını vermekten bahsediyor ama neler yapacağını açıklamıyor. AKP hükümeti ise yüzyılın projesi Marmaray’ın açılışını yapıyor tam da Cumhuriyet Bayramı’nda ve yeni bir övünç kaynağı kazandırıyor ülkemize. 
***
Son 12 yıldaki istikrar ve başarıların hakkını teslim edip, yüz yılın projesi Marmaray’ı ülkemize kazandıranlara şükranlarımızı sunarak bazı eksikler üzerinde gözlemlerimi paylaşmak istiyorum. Dış ticaret açığı, 90 yıl önce de bugün gibi. Çok ilginç, 90 yılda aşılamayan engel nedir? 90 yıl önceki şartlarda dış alımlar için ödediği dövizin sadece yüzde 60 kadarını dış satımlardan telafi edebilen Türkiye Cumhuriyeti, tüm gelişmelere rağmen günümüzde de bu oranı lehine çevirememiş ve dış ticaret açığı vermeye, aynen 90 yıl önce olduğu gibi ihracattan kazandığının yüzde 60 – 70 kadar fazlasını yurt dışına ödemeye devam etmektedir. Hükümetin makyaj ötesine geçen yapısal tedbirler uygulaması gereken en önemli konu budur, ekonomi. Söylendiği kadar iyi görünmüyor. Özel sektörü geliştirecek ciddi politikalar geliştirilmeli. Dış borçların etkisiyle baskı altında tutulan döviz kurları ihracatın önünde engel olmaktan çıkarılmalı. Hedefler ve millî birlik sorunu. Türkiye Cumhuriyet’ini birlikte kuranların torunları ne hikmetse bir ayrışma tablosuna hizmet etmekten kurtulamamıştır hala. Evet, Cumhuriyet tarihinde bir takım hatalar yapılmış, ihmaller, ihanetler ve sonuçta bazı haksızlıklar mevcuttur, ancak bunları “birlik” bilinci içerisinde çözecek liderler yetiştirememiştir Türkiye Cumhuriyeti.
***
AKP hükümetinin demokratikleşme paketi, kangren olmuş bir yaraya cesurca atılan bir neşter olmakla beraber, yarayı tedavi ederken kemiğin niçin kırıldığı izaha muhtaçtır. Birileri rahatsız oluyor diye andımızı kaldırmak yerine geleceğimizi düşünerek, bugünün çocukları yarının büyükleri bilinci ile, okulda hep bir ağızdan okunan andımızın ruhunu zenginleştirecek şekilde “birlik” merkezli bir düzenleme yapmak daha adil ve demokratik olmaz mıydı? “Varlığım tarihten gelen birliğimize ve birlik içinde geleceğimize armağan olsun” gibi. Ayrıştırma oyunları. Milliyetçi olmak ile ırkçı olmak arasındaki farkı bilmelerine rağmen, birilerinin bin yıldan beri et ve tırnak olan Kürt ile Türk’ün ayrıştırılması oyununa bir de Milliyetçi – İslamcı ayrımı gibi akıla sığmaz oyunları eklenmeye çalıştığını göremeyenlerin toplum içindeki hâkimiyetini kıramamıştır Cumhuriyet nesli. Dahası, Cumhuriyetin kuruluşunda “Türk Milleti’ne” verilen hedefler birilerini rahatsız ettiği için olsa gerek hem o hedefler hedef olmaktan çıkarılmalı hem de o hedefi verenler itibarsızlaştırılmalı diyen güçlerin söylemleri ve oyunları 90’ıncı yaşımıza rağmen henüz engellenemedi. Kısa iki kelime ile adlandırılan Cumhuriyet Bayramı’nı anlamlı kılan tarihi gerçekleri anlayıp, kıymetini bilen insanların feraseti sayesinde bu oyunlar bozulacak ve tuzaklar, kuranları yutacaktır dileği ile nice 90 yıllar diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.