Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Beka ve Kararlar

A+A-

Yerel seçim meydanlarında seçilmek için çalışması gereken adaylardan çok hükümetin başkanını, Cumhurbaşkanını kendi partisi adına koştururken görüyoruz. Bu alışkın olmadığımız bir durum. Alışkın olmadığımız bir başka durum da seçim öncesi kurulan ittifaklar… 3 yıl önce demiştik, seçim sonrası koalisyonlardan korkan millet, yeni sistemde seçim öncesi kurulacak koalisyonlara hazır olmalıdır diye… Ve aynen öyle oldu adına da “ittifak” dediler.

*

Yeni sistemde iki ana parti olacak bundan sonra, bazen ortaya çıkacak yeni partiler de olabilir ama onlar ya mevcut iki partinden birinin yerine geçer ya da mevcut iki ittifaktan birinin içine girer, buna da alışacağız. Alışmamamız gereken şudur, üzerimizde kötü emelleri olan karanlık güçler her iki tarafa da sızmaya çalışacaktır.

*

Cumhur ittifakı kurulduğunda, benim için siyaset konuşmanın anlamı değişti demiştim zira “İslam’a göre Türküm demek günahtır” diyenlere kanarak, ümmetçilik adına milliyetçiliği ayaklar altına alanlar, görüntüsüne kandıkları, sözlerinden Müslüman sandıkları kişilerin namlusunun kendilerine döndüğünü görünce, beka sorununu anladı, milliyetçilik duygusunu esasa alanların değerini anladı. MHP geçmişte kalan sözlere değil milletin geleceğine hizmet edecek bir karar aldı. Kurulan Cumhur İttifakı bence tarihin fırsatı. Sonuç, ümmetçilik adına milliyetçiliği ayaklar altına alanlar, milliyetçilik sayesinde ayakta kaldılar ve bundan sonra milliyetçilik bilinci ile millet için çalışacaklar.

*

Din adamı zannettikleri kişiler tarafından İslam adına kandırıldıklarını çok acı ve tehlikeli şekilde anlayanlar, üstat zannettikleri birileri tarafından tarih adına da kandırılmakta olduklarını anlayınca milliyetçilik ile ırkçılık arasındaki farkı da anlayacaklar… Ve ümmetçilik adına milliyetçiliği değil ırkçılığı ayaklar altına alacaklar… Akrabacılık, hemşericilik, particilik, cemaatçilik, bizdencilik, yandaşlık, adam kayırmacılık gibi eylemlerin de ırkçılığın şubeleri olduğunu anlayacaklar ve siyaseti bu hastalıklardan arındıracaklar. İnşallah… İşte o zaman beka sorunumuz kalmayacak.

*

Ve beka sorununu aşmak için bir şey daha yapacaklar, kandıran karanlık güçler her zaman var olacaktır. Karanlık mihraklar gideceği yere ulaşmak için araç ve aracı ayrımı yapmaz. Bu halleri ile en güçlü partimiz AK Parti içine sızan kara ama kapkara niceleri vardır ki ak görünürler… Yine aynı şekilde gelecek vaad eden en yeni partimiz İYİ Parti içine sızmaları da muhtemeldir. Çünkü İYİ Partinin beklenen başarısından yararlanmak isterler, aynen bir zamanlar AK Partinin başarısından yararlandıkları gibi. Burada sorun sızan da değil sızana kanandadır. Bu kanmaları önlemek için karar mekanizmalarını kontrollü sistemler haline getirmek gerekir.

*

Devletin bekasını ilgilendiren kararlar bir kişinin ağzından çıkan söze kalacaksa, kandıranların vereceği zarar hayal gücümüzü bile aşacaktır Allah muhafaza… Bunlar ile mücadele bağırma ile yapılmaz. Yeni dönemde Cumhurbaşkanımızın seçim meydanlarında harcadığı enerjiyi, bizi kandırmak için aramıza sızanların, kararlar üzerindeki etkisini yok edecek sistemleri geliştirmek için harcasa bekamıza daha yararlı olacaktır. Selam ve dua ile.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.