1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Bektaş: Konya tarım arazilerini kaybediyor
Bektaş: Konya tarım  arazilerini kaybediyor

Bektaş: Konya tarım arazilerini kaybediyor

Bektaş: Konya tarım arazilerini kaybediyor

A+A-

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, “Konyalılar tarım alanlarının yüzde 20’sini kaybetti. Kanal İstanbul gibi bir proje yerine Konya Kapalı Havzası’na su getirmeyle ilgili proje hazırlansa Konya bir cennet olur” dedi.

 

Mehmet Ali Eskipostalcı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Konya İl Başkanı Barış Bektaş, Konya tarımı ve ekonomisi üzerine değerlendirmelerde bulundu. Gazetemizi ziyaretinde konuşan Bektaş, göreve geldikleri günden bu yana Konya’da çözüm odaklı bir siyaset gözettiklerini ifade etti. Konya ekonomisinin ve sanayisinin doğrudan tarıma endeksli olduğuna değinen Bektaş, “Konya’da son günlerde ciddi bir kuraklık tehlikesi olduğunu görüyoruz. Konyalı çiftçimiz yıllık 6,5 milyar metreküp su kullanıyor. Ama yıllık su teminimiz 4,5 milyar metreküp. Aradaki fark yer altı sularından karşılanıyor. Dolayısıyla sular çekildikçe Akşehir Gölü, May Barajı gibi su kaynaklarımız kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Kanal İstanbul gibi bir proje yerine Konya Kapalı Havzası’na su getirmeyle ilgili proje hazırlansa Konya bir cennet olur. Örnek verecek olursak Kızılırmak’tan Cihanbeyli-Kulu bölgesine su getirilebilir. Tüm dünyada 850 milyar metreküp su havzalardan başka havzalara aktarılıyor. Dolayısıyla Türkiye’de nasıl petrol getiriyorsanız su da getirmek mümkün. Türkiye’deki toplam yumurta, süt üretiminin 5’te birini gerçekleştiren bir Konya var. Tarımın kötüye gidişinden tüm sektörler olumsuz etkileniyor. Konyalılar tarım alanlarının yüzde 20’sini kaybetti. Kurak alanlara buğday, arpa ekildiğinde maliyetler dahi karşılanmıyor. Bu durumlar karşısında çiftçilerin desteklenmesi lazım” dedi.

‘Memleket yangın yeri’

Konuşmasında esnafların sıkıntılarına da değinen Bektaş, “Esnafın sorunları pandemi kaynaklı olduğu gibi yıllardır katlanarak süregelen meselelerden de kaynaklanıyor. Memurlara yüzde 3+3 zam yapıldı. Ama bu ülkede yüzde 31 elektriğe, yüzde 32 doğal gaza, yüzde 80 yumurtaya ve yüzde 50 bakliyata zam geldi. Böyle bir zam ortamında memur, asgari ücretli ve çalışan kesimlerin harcama kabiliyeti azaldığı için bu olumsuz durum esnaflara da yansıyor. Kaynaklar doğru yerlere aktarılmıyor. Yurt dışındaki ülkelere 10 milyar lira yardım yapıldığı açıklandı. Memleket yangın yeri. Soydaşlarımız, din kardeşlerimiz veya ezilen başka ülkelere yardım yapılmasına itirazımız yok. Ama kahvehanesini, kantinini çalıştıramayan esnaflara bin lira dahi verememişken, esnafa verilen yardım faizli kredi iken yurt dışına bu kadar yardım yapılması akıl alır gibi değil. Bu paralar yurt içine aktarılmış olsaydı piyasalarda harekete dönüşürdü. Dolayısıyla bu çıkmazdan çoğu üreten kesim kurtulurdu” diye konuştu.

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, İl Başkan Yardımcısı Bekir Yaman ve İl Sekreteri Ebru Biçer, Konya’nın Sesi Yazı İşleri Müdürü Erkant Uysal ile Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürü Mevlüt Boyalı’ya nezaket ziyaretinde bulundu. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.