1. YAZARLAR

  2. Mehmet Ali Eskipostalcı

  3. Belediye Başkanlığı’ndan Cumhurbaşkanlığı’na
Mehmet Ali Eskipostalcı

Mehmet Ali Eskipostalcı

Haber/Yorum
Yazarın Tüm Yazıları >

Belediye Başkanlığı’ndan Cumhurbaşkanlığı’na

A+A-

Yaklaşık bir ay önce başlayan Cumhurbaşkanlığı seçim çalışmaları dün gerçekleştirilen oylama işleminin ardından sona erdi. Cumhurbaşkanı adayları Recep Tayyip Erdoğan, Ekmeleddin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş’ın yarıştığı seçimde Recep Tayyip Erdoğan 13-14 puanlık farkla Türkiye Cumhuriyeti’nin 12’inci Cumhurbaşkanı oldu. Hayırlı olsun. Türkiye olarak böylesi bir sonucu bekliyorduk aslında. Ülke genelinde güçlü bir muhalefetin bulunmayışı, 1994 yılında Refah Partisi’nden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak siyasete giriş yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın süper güç olma yolundaki hızını daha da artırdı. CHP ve MHP’nin Ekmeleddin İhsanoğlu’nu çatı aday olarak göstermesi birçok parti mensubunun tepkisini çekmesine neden oldu ve bu 2 partiye ait bir kısım seçmen istemeyerek de olsa oylarını Recep Tayyip Erdoğan’a vermek zorunda kaldı. Anadolu’da genellikle özellikle MHP seçmeni tarafından Recep Tayyip Erdoğan’a ciddi bir oy geçişinin olduğunu söyleyebilirim. Çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun gücü -ülke genelinde birçok siyasi parti tarafından destek görse de- aldığı oy oranıyla Recep Tayyip Erdoğan’ı yıkmaya yetmedi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından özellikle CHP ve MHP iç siyasetinde ciddi depremlerin olacağı kanaatindeyim.
***
12’inci Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin öneminin yanında bir başka önemli konu ise Cumhurbaşkanı’nın Türk siyasi tarihinde ilk kez halk tarafından seçiliyor olmasıydı. Ülke genelinde birçok seçmen sandık başına gitmeyip oyunu kullanmasa da, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı demokrasinin sağlanması açısından Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesini olumlu buldu. Zaten Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olarak yoluna devam edeceği, geçtiğimiz mart sonu gerçekleştirdiğimiz mahalli idari seçim sonuçlarından da açıkça belli oluyordu. Mahalli idari seçimlerinde muhalefet partilerinin aldığı oy oranıyla çatı adayı İhsanoğlu’nun aldığı oy arasındaki fark Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı’nı da bir açıdan garantilemiş oldu. Peki ya halkın büyük bir çoğunluğunun desteğini alarak yoluna devam eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bundan sonraki siyasi yolculuğu nasıl olacak? Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hemen ardından başkanlık sisteminin tartışmalara açılacağı bir gerçek. AK Parti hükümeti, milletvekili sayısındaki üstünlüğünün avantajını kullanarak mecliste başkanlık sistemini kabul ettirmek için uğraş verecek. Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olarak, seçildiği 12’inci Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından inanıyorum ki Türk siyasi tarihinde büyük, çok büyük değişimler yaşanacak. Bekleyip göreceğiz.
***
Türkiye genelinde aldığı üstün oy oranıyla Çankaya Köşk’üne çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a en büyük desteklerden biri de şüphesiz Konya’dan geldi. Yaklaşık yüzde 75’lik oy oranıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a destek veren Konya halkı, bir açıdan AK Parti’nin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın beklentilerini karşılamış oldu. Konyalı’nın Recep Tayyip Erdoğan’a verdiği bu büyük destek Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu da Başbakanlığa bir adım daha yaklaştırdı. Çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ise Konya’da yüzde 22’lik oy oranı elde ederken, Selahattin Demirtaş da yüzde 3’te kaldı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.