Mahir CIKCIKOĞLU

Mahir CIKCIKOĞLU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ben Milletim

A+A-

Son günlerde yine Başkanlık meselesi ısıtılıp önümüze sürülüyor. Sayın Davutoğlu’nun il ve ilçe başkanlarını değiştirme yetkileri elinden alındı. Sayın Cumhurbaşkanı kendisi Başbakanken il ve ilçe parti başkanlarını atama ve azletme işlemlerini kendi uhdesine alırken şimdi bu yetkiyi daha önceleri olduğu gibi tekrar MKYK’ya devretti. Açık olmasa da Sayın Cumhurbaşkanı’nın basit bir operasyonla hemşerimiz Davutoğlu’na bay-pas yapma isteği var. Yerine getirilmek istenen de Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım… Mevcut sistem içerisinde bu istem gerçekleşse sonuçlarının çok ağır olabileceğini gören Tayyip Bey, Başkanlığa geçilerek suya sabuna dokunmadan Başbakan Davutoğlu’ndan kurtulmak istemektedir. 7 Kasım’da yapılan seçimlerden sonra kurulan hükümetin bakanlarından, Binali Yıldırım, Berat Albayrak gibi bazı zevat, Başbakanla aynı fotoğraf karesi içerisinde görünmek bile istemiyor. Zorunlu olan Bakanlar Kurulu toplantılarının dışında sanki aynı karede yar almamaya özen gösteriyorlar. 4,5 G açılışında Ulaştırma Bakanı Binali Bey’in doğrudan Cumhurbaşkanı’nı araması bunun en bariz göstergesidir. Her toplantıda “Hâkimiyet kayıtsız şartsız Milletindir” vecizesini dilinden düşürmeyen Cumhurbaşkanımızın canhıraş bir şekilde istediği Başkanlık sisteminde ya Başbakanlık olmayacak veya dışarıdan kendisi atayacaktır. Cumhurbaşkanı’nı Yüce Meclis’in seçmesi yerine, doğrudan milletin seçmesini isteyen Tayip Bey bu sefer, 2 seçilmişin (Cumhurbaşkanı-Başbakan) yetki kargaşası oluyor bahanesiyle milletin kendi Başbakanını kendisinin seçmesi yerine ya atama yapmak veya kendisi ikisini de yürütmek istiyor.
***
Bu hesaplar yapılırken şunu en başa yazarak altı kalın çizgiyle çizilmeli ve alt tarafına diğer önermeler yazılmalıdır. Ben Milletim. Toplumun en küçük parçası olan aile de eşimi ben seçerim. Mahalle muhtarımı, ihtiyar heyetimi ben seçerim. İlçe belediye başkanımı ve belediye meclis üyelerini de ben seçerim. Büyükşehir belediye başkanımı ve il genel meclisi üyelerini de ben seçerim. Başbakan’ın kim olacağına, Cumhurbaşkanı’nın kim olacağına da ben karar veririm. Bakanları belirleyemediğim için içim içimi yiyip bitirmektedir. Onu da bana bırakacak bir düzenleme yapılırsa şapka çıkartırım. Hal böyleyken benim seçtiğim bir Başbakana bay-pas yapacak bir sisteme hayatta geçit vermeyeceğim peşinen bilinmelidir. Açık ve net söylüyorum. Bir zamanlar Beşiktaş Spor Kulübü’nün Çarşı Grubu taraftarlarının “Ahmet dursun, Seba gitsin” diye bir sloganı vardı. Ben aynı slogana uyarak “Ahmet dursun Tayyip gitsin” de demem. Çünkü ikisini de millet olarak ben seçtim. İkisinin de arkasındayım. Başkanlık meselesini çoook erken buluyorum.
***
Bir seçimin ülkeye maliyeti iki yüz milyarı buluyor. Bu paralar vergilerden toplanıyor. Daha seçimden çıkalı 6 ay oldu. Sayın Devlet Bahçeli’nin inadı uğruna iki yüz milyar heba oldu. Şimdi de Tayyip Bey’in Başkanlık isteği uğruna bir iki yüz milyarı daha heba etmememiz lazım diye düşünüyorum. Bir diğer konu da, Başbakanı atama dışında Tayyip Bey neyi yapmak istiyor da Cumhurbaşkanı sıfatı ile yapamıyor bunu bilmek de millet olarak hakkım olmalı… Kendisinin tabiri ile sınırsız yetki ve sıfır sorumlulukla idare ediyor ülkeyi… Buna rağmen, eğer önüme sandık konursa benim tavrım “Ahmet mutlaka dursun Tayyip ister gitsin ister dursun” olacaktır. Başkanlık oylamasını ben; Ahmet dursun diyenlerin kırmızı, gitsin diyenlerin beyaz oy kullanmaları gerektiği şeklinde algılarım. Bu olayı başka bir şekilde yorumlamak zaten eşyanın tabiatına aykırı olur. Sonuç; Vatandaş Ahmet Davutoğlu’nu seviyor. Adı masumane Başkanlık Sistemi bile olsa millet meselenin farkında… Davutoğlu’nun bizzat kendisi Başkanlığı savunsa bile halk bunun ahde vefa gereği olduğuna inanıyor… Gelin bu sevdadan vazgeçin. Seçime harcayacağınız milyarları emeklilere verin de garipler sevinsin… Allaha emanet olun…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.