1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. Bera Alanya’ya ‘Sıfır Atık’ belgesi
Bera Alanya’ya ‘Sıfır Atık’ belgesi

Bera Alanya’ya ‘Sıfır Atık’ belgesi

Bera Alanya’ya ‘Sıfır Atık’ belgesi

A+A-

Bera Holding’e ait olan ve Antalya Alanya’da faaliyet gösteren Güvenli Turizm Sertifikasına sahip Bera Alanya Otel, ‘sıfır atık’ belgesi aldı. ‘Çevreyi daha iyi nasıl koruruz’ anlayışını hep odağına alan tesis, bu belge ile çevre dostu çalışmalarını taçlandırdı.

 

Sıfır atık sisteminin kurulmasına yönelik çalışmalarına Ağustos 2020’de başlayan Bera Alanya Otel, detaylı analiz çalışmaları sonucunda otel içinde bulunan atık biriktirme ekipmanları ve geçici depolama alanlarında renovasyona gitti. Sürdürülebilir bir gelecek için hedefleri ve yasal mevzuat gereklilikleri doğrultusunda kurulan sıfır atık sistemi, otelin tüm alanlarında uygulanmaya başlandı. Bahçe, servis, kat hizmetleri, mutfak, ofisler, spa ve wellness, fitness alanı, kuaför hizmetleri de dahil olmak üzere tüm alanlarında ‘sıfır atık’ yönetmeliğine uygun şekilde, kaynağında atık ayrıştırma işlemi yapılmaya başlandı.

Bakanlık onaylı

Otelin teknik servis alanlarında ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce onaylanmış atık yönetim planı kapsamında tehlikeli ve tehlikesiz atıklar ayrı ayrı toplanıyor. Konuyla ilgili olarak Bera Holding’ten yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “Biriktirilen tüm atıklar çevreyle uyumlu şekilde lisanslı atık işleme tesislerine gönderilmekte ve tüm personele düzenli olarak sıfır atık ve çevre bilincine dair düzenli eğitimler verilmektedir. Bera Alanya Otel, Covid-19 salgını sebebiyle ortaya çıkan tüm maske eldiven ve diğer atıkları yasal mevzuatın gerekliliklerine uygun olarak toplarken çevre ile uyumlu şekilde yönetimini de sağlamaktadır. Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertaraf edilmesi, önemli ölçüde kaynak israfına neden olmaktadır. Dünya üzerindeki nüfusun hızla artması, üretim alanlarının azalması, iklim krizi, önlenemeyen ve artan bilinçsizce tüketim, doğal kaynaklarımız ve çevre üzerindeki baskıyı artırarak dünyanın dengesini bozmaktadır.  Bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılması ve farkındalığı büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle son yıllarda tüm dünyada ve ülkemizde ‘sıfır atık’ uygulama çalışmaları hem bireysel hem de kurumsal alanlarda yaygınlaşmaktadır.”

İnsan ve doğa merkezli

Bera Alanya Otel Genel Müdürü Kazım Öztoklu ise sürdürülebilir çevre ve sürdürülebilir kalkınma için ‘sıfır atık’ dönüşümünün önemine dikkat çekti. Öztoklu, atık yönetim felsefelerine dair şunları söyledi: “Üzerinde yaşadığımız gezegenimiz ve ülkemiz adına israfın önlenmesi, denizlerimiz dahil tüm kaynakların verimli kullanılması, daha yeşil ve daha temiz bir dünya için, hepimize büyük görevler düşüyor. Bera Alanya Otel olarak bizler, çevre sorunlarının çözümünde her birey ve kurumun çok etkin şekilde rol alabileceğini düşünüyoruz. İnsanoğlu ivedilikle ben merkezli anlayıştan, insan ve doğa merkezli anlayışa geçmelidir. Unutulmamalıdır ki; doğa biz olmadan da var olabilir, biz ise doğa olmadan hayatımıza devam edemeyiz. Bera Alanya Otel olarak gelecek nesillere olan sorumluluğumuzu yerine getirmenin gururunu taşıyoruz.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.