1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. Bera Holding’ten iddialara yalanlama
Bera Holding’ten iddialara yalanlama

Bera Holding’ten iddialara yalanlama

Haberde bahsi geçen arazinin tek parça olup 4 ayrı parselden oluştuğunu hatırlatan Bera Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Alaboyun, “Habere konu olan 9 parselden sadece 4 parsel şirketimize ait olup diğer parsellerin şirketimizle bir ilgisi yoktur”

A+A-

Bera Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Alaboyun, 18 Ağustos’ta Birgün ve Yeniçağ gazetelerinde çıkan ‘AKP kendi yeşil sermayesini yaratmaya devam ediyor: Tanıdığa özel yapılaşma izni’ başlıklı haber hakkında açıklamalarda bulundu. Haberde bahsi geçen arazinin tek parça olup 4 ayrı parselden oluştuğunu hatırlatan Alaboyun, arazinin 1997 yılında holdinge bağlı Taç Turizm şirketince satın alındığını açıkladı. ‘Habere konu olan 9 parselden sadece 4 parsel şirketimize ait olup diğer parsellerin şirketimizle bir ilgisi yoktur’ diyen Alaboyun, “Arazimizin sit alanı ve turizm alanı açısından geçmişi şöyle; Turizm Bakanlığı 2006 yılında Seferihisar ve çevresinde turizm yatırımlarını teşvik etmek için arazimizin de aralarında bulunduğu geniş bir bölgeyi turizm alanı ilan etmiştir. Seferihisar Belediyesi de turizm alanlarının imar planlarını yapmak üzere Turizm Bakanlığı’ndan yetki almıştır. Bunun üzerine şirketimiz imar planı çalışmaları için Seferihisar Belediyesi ile görüşmeler gerçekleştirmiştir. Seferihisar Belediyesi turizm alanı projelerini içeren 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planları için resmi kurumlardan gerekli izinleri bizzat kendisi almıştır” diye konuştu.

‘Katkı sağlamaya

devam edeceğiz’

Projenin Turizm Bakanlığı’na uygun olmasına rağmen şirkette yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle askıya alındığını ifade eden Alaboyun, “Eğer o gün projelerimizi yapabilmiş olsa idik bugün bu tür haberlere konu olmayacaktı. Projemizi gerçekleştirmemiş olsak da bu güne kadar arazimiz için verilmiş olan turizm alanı müktesep hakkımız korunmuştur. Şirketimiz açısından olaya baktığımızda, geçmişte Turizm Bakanlığı tarafından turizm alanı ilan edilen bizim arazimizin de içinde bulunduğu geniş bölgenin, komisyon tarafından turizm alanı olacak şekilde İkinci Derece Sit Alanına karşılık gelecek şekilde eski hali ile korunduğu görülmektedir. Komisyon raporuyla şirketimize verilmiş özel bir imtiyaz söz konusu olmayıp bölgedeki genel uygulamanın bu yönde olduğu gözlenmektedir. Ayrıca ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanlarında’ her türlü imar çalışması Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetkisindedir ve hiç kimse kendi başına bir yapılaşma yapamaz. Bera Holding, 2005 yılındaki TBMM araştırma komisyonu raporu sonucunda borsaya açılmıştır. Bera Holding hisselerinin tamamı borsaya açık bir holding olup, sermayenin tabana yayıldığı ve küçük birikimlerin ekonomiye kazandırıldığı, profesyonel yöneticiler ile yönetilen kurumsal bir işletmedir. Bera Holding ülkemizin ekonomisine ve istihdamına katkı sağlamaya devam edecektir” ifadelerini kullandı. (Konya’nın Sesi)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.