1. YAZARLAR

  2. Konyaspor Analiz

  3. Beşiktaş maçı önü
Konyaspor Analiz

Konyaspor Analiz

Analizin Dili
Yazarın Tüm Yazıları >

Beşiktaş maçı önü

A+A-

Göztepe mağlubiyeti sonrası bu haftaki rakibimiz Beşiktaş. Atalarımızın bir sözü var "Yersiz inat zarar getirir." diye işe Rıza Çalımbay'da Hurtado ve Traore konusunda gerçekten yersiz bir inat peşinde, şüphesiz Göztepe maçı olduğu gibi bu inadında devam ederse faturasınıda yine kendisinin ödiyeceği aşikar.  Konyaspor Savunma anlamında gercekten çok sorunlu. Rıza Çalımbay'ın dediği gibi Sadece bireysel hatalar yönünde değil. Kendi sahasında rakibi karşılama, alan daraltma ve savunma düzeni konusunda çok ciddi problemleri var. Ayrıca Duran toplar meselesinde 23 Temmuz'da bahsettiğim noktadan  bir adım ilerleyebilmiş değiliz. Malesef Perşembenin geleceği o günden belliydi. Bu sorun  devam edecek. Anlayışın değişmesi, inatların biraz kırılması gerek.

Analizimize geçelim

Beşiktaş oynadığı 7 maçta 4 galibiyet 2 beraberlik ve 1 mağlubiyet alarak ligde 14 puanla 3. Sırada. Bu sezon diğer geçmiş dönemlere göre biraz tutuk başlayan Beşiktaş konyaspor deplasmanından puan ya da puanlar alma peşinde olacak. Tabii Avrupa maçında deplasmanda Malmö'ye kaybeden  Besiktaş Konya'ya yorgun gelecek. Bu bizler için bir avantaj olabilir.

Beşiktaş oynadığı maçlarda 13 gol atarken bu attığı 13 golün 5'i dış sahada gelmiştir. Dış sahada mağlubiyeti bulunmayan Beşiktaş oynadığı maçlarda 1 galibiyet 2 beraberlik almıştır.

Beşiktaş Ligin en çok pozisyona giren takımı. Rakip ceza alanına en çok topla buluşan  ve en çok şut atan takımı. Beşiktaş maç başı 16 şut atarken, bunların 7 sini kaleye isabet ettirebilmiştir. %44.

 4-2-3-1 sisteminde sahaya yayılarak oynayan Besiktaş, ofansif Alan paylaşımında Ligde en çok rakip yarı sahayı kullanan takımlardan. Bu durum önemli çünkü bu maç alan paylaşımlarında takım olarak bir savunma modeli belirleyebilirsek başarılı olma ihtimalimiz çok yüksek olur.

Savunmada alan paylaşımlarına bakarsak, Besiktaş orta alan ile kendi birinci bölgesinde rakibini karşıladığını görüyoruz. %86

Beşiktaş Ligin Takım boyu olarak (savunma ve hücum oyuncuları arası mesafe) en uzun takımı.  Ort. Takım Mesafesi 58 mt. Yine rakibini karşılarken savunma mesafeside 46 mt. Buradan şöyle bir yorumda bulunabiliriz. Beşiktaş'ın alanlar arası açıklıkları doğru değerlendirebilirsek bu maç ciddi pozisyonlar bulabiliriz. Ayrıca Besiktaş'ta kanat oyuncularıda diğer takımlardaki gibi çok fazla savunmaya gelmiyor. Buda hücumlarımızda ekstra bir rahatlık oluşturabilir.

Topa sahip olma ve topla oyun oynamada Beşiktaş Ligin en iyi İki takımından birisi. 7 haftalık süreçte Ortalama %56 oranında topa sahip oldu.

Beşiktaş savunma anlamında Ligin kendi ceza alanına en çok girilen, top gönderilen takımı olduğunu görüyoruz fakat kalesine gelen şutlara baktığımızda Ligin kalesinde en az sut gören takımı. Tamamiyle ters orantılı. Fakat derinine inip araştırdığımız zaman Ligin en çok top uzaklaştıran iki stoperinin (Vida ve Pepe) Beşiktaş'ta olduğunu görüyoruz. maç başı toplam 12 topu uzaklaştırma.

Savunma oyuncularından bahsetmişken Pepe'ye bir parantaz açmadan olmaz. Pepe bu yaşıyla ve bu profesyonelliği ile Gerçekten hem izlerken hem de performans verilerine bakarken Helal olsun dediğimiz bir oyuncu. Bizde 30'lu yaşlardan sonra oyuncular emeklilik işlemlerine başlarken, maşallah Pepe hem savunmada hem de hücumda gençlere taş çıkartıyor. Hak edene hakkını vermek lazım.

Beşiktaş Lig'in hava toplarında en iyi takımı. Hem orta alan hakimiyeti hemde hücumda yan toplar ve  özellikle Duran toplarda çok tehlikeli bir takım. Ligde 5 golü var. (1 pen.) Hava toplarında Pepe Beşiktaş'ın en iyi oyuncusu. Maç başı 6 başarılı hava topu ile oynamakta. Duran toplarda Konyaspor'un Pepe'ye ekstra önlem alması gereklidir, çok etkili.

Beşiktaş Duran topları hem hücum anlamında hem de savunma anlamında Ligimizde en etkili kullanan takımlardan birisi, Bundan dolayı Ligin en çok faul yapan takımlarından olan Konyaspor'un bu maçta özellikle tehlikeli bölgelerde faul yapmaması önemli olacaktır.

Duran toplarla alakalı bir Diğer konuda Beşiktaş'ta Quaresma ve Caner Erkin'in çok iyi orta açan oyuncular olması ve bu açılan ortalarında Yüksek ihtimalle isabet bulması Duran toplarda Beşiktaş'ı güçlü kılıyor.

screenshot_20181002-004617.png

Görüntü Beinsports'tan alınmıştır.
 

Resimde Quaresma'nın açtığı ve kale sahasına düşen bir orta yer almakta. Duran toplarda Konyaspor'da resimde Kayserispor'un yaptığı gibi adam adama markajı yaparsa Beşiktaş rahat bir şekilde tehlikeli bir pozisyon oluşturabilir. Şu an Konyaspor'da rakibin attığı kornerleri bu şekilde karşılamakta. 23 Temmuzdan beridir sürekli söylüyorum halen de söylemeye devam edeceğim Konyaspor'un Duran toplardaki savunma anlayışını kesinlikle değiştirmesi gerek. Eğer değiştirmezse daha çok Duran top golleri göreceğiz.

Resimde Konyaspor'un Göztepe maçında ve bu sezon sürekli uyguladığı Duran topta adam adama savunma şekli var. Resimde görüldüğü gibi ön direkte Jonsson ve Kale sahasında  Jevtovic bulunurken, diğer oyuncular Adam adama savunma yapıyorlar. Duran toplarda alanı korumak, adam adama markaj yapmaktan daha kolay ve daha sonuç vericidir. Alanı korurken daha az hareket edersiniz, topa konsantre olursunuz. Adam adama savunmada ise özellikle rakibiniz ceza yayına kadar çekildiği zaman  daha çok hareket etmek durumunda kalırsınız. Aynı anda hem adama hem de topa konsantre olmak zorunda kalırsınız. Bu da top kaçırma, rakibi kaçırma veya rakibin kendini unutturması gibi sonuçlar doğurabilir. Beşiktaş maçında Kayseri'nin  korner savunması ile bizimki arasında hiç fark yok. Resimleri incelerseniz farkedebilirsiniz.

picsart_10-04-02.04.45.jpg

Görüntü Beinsports'tan alınmıştır.
 

Beşiktaş ligde kanat oyunu en iyi oynayan ve kanatlardan en çok pozisyona giren takımlardan birisi. Bu maç savunmada beklerin performansı kadar, kendi Kanat oyuncularımızın savunmaya vereceği destek de belirleyici olacaktır. Bu yüzden çok fazla defansa gelmeyen  Fofana ile başlamak sorun çıkartabilir. Fofana 90 dakikayı kaldıramıyor bunda inat etmemek gerek. Fofana çok iyi bir hamle oyuncusudur. Teknik ekibin elini güçlendiren bir oyuncudur. Umarım bu maç istediğimiz ve beklediğimiz yönde bir kadro ile karşılaşırız.

Beşiktaş Ligin en çok orta açan takımı. Bu maç özelinde yan toplar ciddi risk oluşturabilir.

Kanatlardan bahsetmişken Beşiktaş'ın kanatlardaki en iyi oyuncusu Quaresma.  Quaresma ceza alanına top göndermede Beşiktaş'ta ve Ligde çok uç seviyelere ulaştı. Toplam 86 topla bu alanda ciddi bir performans göstermiştir.  Beşiktaş'ın hücum anlamında kilit isimlerinden birisi Quaresma'dır.

Diğer kanatta oynayan Babel ise daha çok Yapı itibariyle birebir oynayan ve kanattan içeriye girip pozisyonu sonuçlandırmak isteyen bir yapıda oynuyor.

Beşiktaş hücumda 2'ye 1 duvar pası ver kaç tarzında paslaşmaları çokça deneyen bir ekip. Resimde Kayserispor'a karşı sonucu golle biten bir atağı görebiliyorsunuz. Burada ani atak dolayısıyla ciddi bir boş alan var fakat Beşiktaş için alan mesafeleri dar olsa bile bu tarz paslaşmaları sıkça yapan bir takım. Yine bu konuda dikkat edilmesi gerek.

picsart_10-03-04.53.25.jpg

Görüntü Beinsports'tan alınmıştır.
 

Peki kanatların savunması;

Beşiktaş her iki kanadını savunmasında da sorunlar yaşayan bir takım. Kayseri maçı ve Malmö maçında özellikle sol kanat savunmasında ciddi sıkıntılar yaşadı. O maç cezalı olan Canerin yerine oynayan Medel  ciddi açıklar verdi. Bizim maçta cezası bitecek olan Caner sol bek olarak yerini alacaktır ama daha önce dediğimiz gibi iki kanat oyuncusuda savunmaya fazla yardım etmiyor bu yüzden sayısal üstünlük kazanarak etkili ataklar yapabiliriz.

Beşiktaş Lig'in en çok top çalan takımlarından birisi. Bir önceki resimdeki atak başlangıcı da rakipten çalınan bir top ile başladı. Bu açıdan hızlı çıkabilen ve çok oyuncu ile ani atak yapabilen bir takım Beşiktaş.

Beşiktaş oyuncu yapısı itibariyle Bire birler de güçlü bir takım. Bu açıdan rahat adam eksiltebilen oyunculara sahipler. Bu durumun çözümü olarak takım mesafesini kısaltıp, rakibe rahat alanlar bırakmayarak ve takım savunması ile rahat bir şekilde çözülebilir.

Gol yollarında Babel Quaresma ve Pepe Beşiktaş'ın en etkili oyuncularından. Ayrıca Quaresma ligde yaptığı 4 asistle takımını sırtlayan oyunculardan.

Beşiktaş Ligde attığı şutlarda  Ceza alanını en çok kullanan takımlardan ve yine attığı şutlarda Ligde en çok Altıpası (kale sahasını) kulanan ekiplerden birisi. Konyaspor'da Stoper tandemi kim olacak soru işareti fakat Stoperlerin bu konuda dikkatli olmaları gerek.

Besiktaş Ligin en çok kilit pas atan 2. Takımı. Mac başı 13 kilit pas denemesi yapıyor. Bu açıdan araya atılan toplara dikkat etmek gerek. Bu konuda yeni  transferi Ljajic pas isabet oranı yüksek teknik kapasite olarak iyi ve kaliteli bir oyuncu. Her ne kadar Malmö maçında kötü oynasada Dikkat etmek gerek.

Beşiktaş'ta bir diğer sorunda Savunmada rakiplerine uzaktan sut atma  imkanı vermeleri. Resimde Kayseri'li oyuncuyu rahatsız eden kimse yok. Oda rahat bir şekilde şutunu atıyor. Bu maç eğer oynarsa Hurtado'dan uzaktan şutlar anlamında beklenti içindeyim.

picsart_10-04-02.21.32.jpg

Görüntü Beinsports'tan alınmıştır.
 

Gelelim Konyaspor'a

Bu sezon Uzun zamandan beridir Skubic eski performansından uzak. Daha önceleri yazmıştım hatırlayanlar vardır "Skubic'in  performansı kötü ama neden kötü altını eşelemek lazım" diye. Skubic Uzun zamandır Ömer Ali ile birlikte oynuyor. Rıza Çalımbay'ın sisteminde Ömer Ali Hem biraz daha serbest hemde sağ tarafta bir sahte 9 numara gibi oynuyor. Dolayısıyla kanattaki pas hazırlıklarında yer alamıyor. Bu Sezon Çift forvet oynamanında etkisiyle Skubic Yatabaré ve Selim ile en cok pas alışverişi  içinde bulundu. Göztepe maçında da bu oyuncular değişti ve Skubic, Jonsson ve Jevtovic üçlüsü hazırlık paslarında bulundu. Resimde her iki yarıdan alınmış Resimler var..

picsart_10-04-12.23.00.jpg

Görüntü Beinsports'tan alınmıştır.
 

Özellikle iki yarıdan da örnekler verdim. Çünkü bu spontale gelişen bir durum değil. Bana göre Ne Jevtovic, ne Jonsson, ne Yatabaré nede Selim Kanat bölgesinde pas alışverişi yapacak oyuncular değil. Yanlış anlaşılmasın oyuncular kötü diye yazmıyorum. Başka pozisyonlarda daha çok verim alınacağından bahsediyorum. Skubic'in yanında en başta Ömer Ali'nin olması gerek. Traore ve Hurtado'da destek verebilir. Göztepe maçındaki Hurtado'nun kanat ortası Mükemmeldi. Yatabaré'ye sadece dokunmak kaldı. Aynı şekilde Ömer Ali'de ceza alanından biraz kanatlara çekilebilir. Bu sayede Hücumlarda etkili bir silahımız olan Skubic eski performansınına tekrar kavuşabilir.

Bu maç savunmada Selim oynar oynamaz soru işareti. Ali Turan durumu belli değil, Diagne gibi ayaklar çok iyi bir stoperimiz var. Uğur'la ikisi güzel bir tandem oluşturabilir. Ama baştada dediğimiz gibi Rıza Çalımbay'ın kafasında bir şablon var ve bu değişmiyor. Ancak oyuncular sakatlanırsa falan değişim oluyor. Umarım Diagne'nin 11'de olduğu bir Beşiktaş maçı izleriz. Bu gidişler Diagne'de devre arası Yolcu kervanına katılabilir.

picsart_10-04-12.11.35.jpg

Maçla alakalı görüşlerimiz bu kadar. Aslında daha yazacak çok şeyler var ama okumayı sevmeyen bir toplumuz. O yüzden bazı yazıları kısaltmak durumunda kalıyoruz. Beşiktaş maçı tahminim her iki takımında gol atacağı bir maç olacağı yönünde. İnşallah Temsilcimiz daha fazla gol veya goller atar. Göztepe maçında yapılan hatalar tekrarlanmaz. Klasik bir terim vardır "Vurduğun gol, yediğin ofsayt olsun diye" inşallah böyle bir maç yaşarız. Kalın sağlıcakla. Saygılarımla...

Önceki ve Sonraki Yazılar