1. YAZARLAR

  2. Fatma Nur Namlı

  3. Beyaz Saçlara Patates Kabuğu
Fatma Nur Namlı

Fatma Nur Namlı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Beyaz Saçlara Patates Kabuğu

A+A-

Beyaz saçlar yaşlandığımız hissi verdiği için kurtulmak için birçok yol deneriz. Ama beyaz saçın çoğu zaman yaş ile alakası da olmayabilir. Genetik ve çevresel etkenlerden dolayı saçlarımız çok genç yaşlarda da beyazlayabilir. Eğer siz de saçlarınız da beyaz olmasın isteyenlerdenseniz, muhtemelen saç boyası kullanıp beyazlarınızı kapatıyorsunuz. Bu yazımda siz değerli okurlarıma saçlarınızı kimyasal maddelerle kapamak yerine, doğal bir yöntem önereceğim.

***

Patates kabuğu kürü. Saçma mı? Kesinlikle hayır. Patates kabukları çok eski zamanlardan beri kumaş ve hatta saç boyaları içinde kullanılmaktadır. Bu kür modası geçmiş gibi dursa da, kesinlikle doğal ve güvenilir.

Saç için patates kürü

5-6 tane patatesin kabuğunu soyun. Bu kabukları büyük bir tencereye koyun. İki litrede su ekleyin tencereye. Kabukları 20-30 dakika kaynamaya bırakın. Bu işlemden sonra kabukları süzgeçle yardımıyla süzün. Kabukları çöpe atabilirsiniz. Bize burada suyu lazım olacak. Bu suyun tamamen soğumasını bekledikten sonra eski bir şampuan şişesine doldurabilirsiniz. Artık kürümüz hazır.

Uygulama

Saçınızı şampuan ve saç kremi ile yıkayın. Çünkü beyaz saçlar her zaman daha kuru ve kırılgan olurlar. Nemlendirmeniz gerekir. Saç kremi ile yıkarken, saç kremini 2-3 dakika saçınızdan beklettikten sonra durulayın.

Saçınızı saç kremi ile yıkadıktan sonra hazırladığımız kürden saçınıza uygulayın. Ama durulamayın. Havluyla saçınızı kurulayın ve istediğiniz gibi şekillendirin.

Haftada 2-3 kere uygulamayı yapmanız yeterli olacaktır. Bir süre sonra artık beyazlarınızın daha az fark edilir olduğunu göreceksiniz. Sabırlı olun, bu süre zaman gerektirebilir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar