1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Beyin, Bilek, Ayasofya
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Beyin, Bilek, Ayasofya

A+A-

Türkiye’de gündem çok hızlı değişiyor, hatta değişmiyor adeta savruluyor. Bir savuran var sanki.

*

Bir bakıyoruz Suriye’yi tartışıyorlar, bir bakıyoruz Libya’yı. Libya’dan, Ukrayna’ya oradan Irak’a derken tekrar Suriye… Azerbaycan giremiyor gündeme yeterince.

*

Bir ara ABD uçaklarımızı verecek mi vermeyecek mi? Rusya’dan aldığımız hava savunma sistemi çalışacak mı çalışmayacak mı? tartışmalarında tozu dumana kattılar.

*

Korona virüs salgınının vurduğu tüm dünyada, siyasi gündem yerini hayat memat konusuna bıraktı. Salgına karşı sağlığı korumaya çalışan sağlıkçılar, doktorlar, hemşireler ile aşıyı bulmak için yarışan bilim insanları bir yanda.. İnsanlık önünde itibarını kaybetmemek için sağlıkçı ve bilim insanlarının bu çabası karşısında dua yarışına giren din adamları diğer yanda…

*

İnsanlar can derdine düştü, kıtlık olur mu, ekonomi çöker mi soruları gündemi doldurdu? Bunları fark etmek ve çözüm aramak yerine Allah’ın dediği olur deyip, kendisini en kötüye hazırlayanlar da cabası…

*

Korona salgını bazı ülkelerde kontrolden çıkarken, buna takılmak yerine uzayı keşfetme yarışında soluksuz çalışanlar da var bu arada. Önceden sadece süper güç olan devletlerin yapabildiği uzaya astronot gönderme işini üstlenmek için tarihte ilk kez özel bir şirket ortaya çıktı ve onlarca başarısız denemeye rağmen azimle devam ettiği çalışmaları sonunda, iki astronotu başarı ile uzaya gönderdi. Hem de, biz Türkiye’de İstanbul’un fethini kutladığımız gün yaptı bunu iyi mi? Sizce tesadüf mü?.

*

Diyorlar ki, bizden bilek gücü ile aldığınız toprakları biz beyin gücü ile geri aldık, birazını geri vermek zorunda kaldık ama sonra değişen dünya şartları ve gelişen sanayimiz için sizi pazar yaptık. Topraklar sizde olsa da emeğiniz, paranız, tüm kaynaklarınız bizim topraklara aktı… Biz o kaynaklar ile beyin gücümüzü daha da geliştirdik ve siz dünya toprakları için kavga ederken biz uzayı keşfe çıkıyoruz.

*

Siz, dünya bizim diye övünürken cesur ve maceracı atalarımızın yeni kıtalar bulması ile tarihi değiştiren keşiflerin izinde, siz bile gücünüz ile övünürken biz uzay keşifleri ile tarihi yeniden değiştireceğiz.

*

Biz beyin gücümüz ile başardıklarımızı gördükçe daha umutlu ve mutlu olurken, sizin hala bilek güreşi ile heyecanlanmaya devam ettiğinizi görünce gülüyoruz, eğleniyoruz sadece… Dünya ne kadar sizin olursa olsun, tepenizde bizim astronotlarımız, bizim uzay araçlarımız olacak…

*

Bilek gücü yerine beyin gücünü koyamayanlar bu söylenenleri anlar mı acaba? Selam ve dua ile.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.