1. YAZARLAR

  2. Hayriye Eroglu

  3. Beynimizi Güçlendirmek İçin
Hayriye Eroglu

Hayriye Eroglu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Beynimizi Güçlendirmek İçin

A+A-

Beyin… Tıbbın bile kimi zaman karşısında çaresiz kaldığı, üzerinde yapılan onca çalışmalara rağmen halen tüm gizlerini insanlıkla paylaşmayan yegane organımız. İhmale gelmeyen, üzerine düşünüldüğünde ise ilgi ve alakanın hakkını fazlasıyla veren beynimizi güçlendirerek yılların yıpratıcı etkisine dur demek mümkün.

İnsan vücudunun en çok çalışan organı beyin dersek yanlış olmaz. Gece ve gündüz, uyurken ya da uyanıkken sürekli faaliyet halinde. Bu kadar yoğun çalışan beynimizi günlük hayatın yıpratıcı etkilerinden mümkün olduğunca uzaklaştırmanın ve fonksiyonlarını güçlendirmenin basit ama etkili yolları mevcut. İşte beynimizi güçlendiren o yöntemler:

Her birimiz gün içinde pek çok işle ve dolayısıyla da uyaranla karşı karşıya kalıyoruz. Bitmeyen işler, toplantılar, sorumluluklar vs. derken gün sonunda ajandamızda bulunan pek çok işi yapmadığımızı fark ediyoruz. Unutkanlığın önüne geçerek zekamızı dinç tutmak istiyorsak yöntem çok basit. 20 saniye boyunca gözlerinizi bir sağa bir sola oynatmanız, beyninizin hatırlamayı sağlayan bölümünü canlandırıyor. Üstüne üstlük bu yöntem Toledo Üniversitesi araştırmacıları tarafından onaylanmış.

***

Günlük hayatımızın rutinini kırmak da son derece önemli. Her gün aynı saatlerde aynı işleri yaparsak beyin bir süre sonra o işi yapmaya kendini programlıyor ve çok daha fazla bir çaba sarf etmeden istenilen görevi yerine getiriyor. Halbuki yapacağımız işlerin yerlerini değiştirip o işleri yaparken her gün uyguladığımız yöntemler yerine kendimize yeni yöntemler bulursak sadece bu şekilde bile beynimizin fonksiyonlarını kuvvetlendirmek mümkün.

Bir proje için ön çalışma yaparken ya da toplantı sırasında not tutarken konu ile ilişkili ana kelimeyi sayfanın ortasına yazalım. Bu kelimeden türeyecek bağlantılı kelimeleri bulalım ve oklarla ana kelimeye bağlayalım. Bu şekilde oluşturulan yazım tekniğine ‘zihin haritası’ deniyor. Bu yöntem, beynimizin yaratıcı yönünü (sağ) ve analitik (sol) yönünü aynı anda kullanmamıza yardımcı oluyor. İkisinin kombinasyonu ise daha fazla fikir üretmemizi sağlıyor.

***

Yeni yerler keşfetmek ve farklı kültürler tanımak da zihnin fonksiyonları üzerinde birebir etkili. Birbirine çok benzer tatlar, resimleri, kokular arasındaki farkı ayırt etmeye çalışmak da beynimizi çalıştıran egzersizler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bulmaca çözmek, kitap okumak, bir müzik aleti çalmayı öğrenmek veya yeni bir dili öğrenmek de zihni canlı tutan aktivitelerden.

Bunun yanında hafızayı canlı tutmaya yardımcı olacak takviye gıdalar da son derece önemli, Antioksidanlar, B vitaminleri, hücre zarının esnek ve sıvı formunda tutulmasında etken rol oynayan fosfatidikolin, fosfatidilserin ve amino asitler beyin gelişiminde ve yenilenmesinde etkin bir rol alıyor.

Ayrıca stresten uzak bir yaşam ve günde en az 6 saat kesintisiz uyku da beynin onarımına yardımcı oluyor.

Haftada üç kez yarım saatlik kardiyo, hafızayı zayıflatan stres faktörünü ortadan kaldırıyor. Dolayısıyla beynimizi korumak istiyorsak mutlak suretle hayatımıza sporu dahil etmeliyiz. Tabii eğer güçlü bir hafıza istiyorsak.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.