1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Beyrut’u Yakanlar Yanar Bir Gün
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Beyrut’u Yakanlar Yanar Bir Gün

A+A-

Beyrut… Silüeti İstanbul’a benzetilen acıların şehri Beyrut… Çocukluğumuz ajans haberlerinde Beyrut’taki silahlı çatışma haberlerini dinlemekle geçti. Gözü Ortadoğu’nun madenlerinde olan sömürgeci batılıların kirli ayaklarının altına ezilen Lübnan kimi terör grupların geçiş yolu, kiminin dinlenme kampına dönüştürüldüğünden beri huzur yüzü görmedi.

Geçen hafta Beyrut Limanında yaşanan ve şehri harabeye çevren bir patlamada yüzlerce metre havaya fırlamış insan görüntüleri kameralara yansıdı. Ekonomik ziyan bir yana; şimdilik onlarca ölü, binlerce yaralıdan bahsediliyor. Enkazlar kaldırıldıkça tablo daha belirginleşecek. Olayın gerçekleştiği ilk saatlerde sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanan bir görüntüde, limanda yangın başladıktan bir süre sonra havadan süzülerek gelen bir cismin yangın mahalline düştüğü ve hemen akabinde büyük patlamanın olduğu görülüyordu. Ancak nedense bugüne dek bu görüntü üzerinde durulmadı, teröre destek vermekten mimli ülkelerden uydu görüntüsü talep edildi.

Lübnan’ı ‘Ortadoğu’ya açılan kapısı’ olarak gören Fransa himayesinden, daha doğrusu kontrolünden çıkmaması için patlama sonrasında hemen devreye girdi. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Beyrut'a yaptığı ziyarette, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn'la görüştükten sonra basın mensuplarının karşısına geçtiği sırada; Avn’ı korumaları aracılığıyla yanından uzaklaştırarak skandal bir tavır sergiledi. Ülkesinin, Lübnan'ın içişlerine karışmadığını ancak Fransa’nın rolünü oynamaması durumunda, İranlılar, Türkler, Suudlular başta bölgedeki diğer güçlerin karışacağını söyleyen Macron, Lübnan halkının Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın ziyareti sırasında Türk Bayrakları ve Erdoğan sloganlarıyla oluşturdukları tablodan duyduğu rahatsızlığı gizleyemedi.

 

ŞEYTANIN ‘YUNAN

PLANI’ DEVREDE

Sömürge düzeninin kurucuları tarafından ‘Bizans’ın varisi olmak’ havasına sokulup kendisini dev aynasında gören Yunanistan bugünlerde Türkiye’yi tahrik edecek her türlü girişimi yapıyor. Son olarak Mısır ile ‘Türkiye-Libya antlaşmasına benzer bir sözde metin’ imzalayan Yunanistan’ın kışkırtıcı girişimleri sebebiyle donanmamız en üst düzey alarm konumuna getirildi. Bir yanda Suriye, diğer yanda Libya; üstüne Lübnan yangın yerine çevrilmişken Yunanistan’ın ‘savaş davetkârı’ davranışları boşuna değildir!

Ermenistan’ın Azerbaycan ile çatışmasını da buna ekledikten sonra düşünelim; Ortadoğu’nun kendisine açılan kapılarını kontrol etme zorunluluğu olan Türkiye bütün kara sınırlarından sonra Ege sularında da savaşa sürüklenmek isteniyor.

Siz buna bir de Londra borsasının son yıllarda sistematik bir şekilde sürdürdüğü ve son günlerde dozunu iyice artırdığı ekonomik operasyonlarını ekleyince ülkemizin içinde bulunduğu kritik eşiğin farkına varacaksınız. İşte bunu engellemek içinde toplumun hassas meselesi İstanbul Sözleşmesi, kadının statüsü, LGBT tartışmaları gibi konuları memleketin ana gündemine dönüştürmeye çalışıyorlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.