1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Beyşehir Av Tüfeklerinde İddialı (1)
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Beyşehir Av Tüfeklerinde İddialı (1)

A+A-

Geçen hafta sonu Beyşehir, Huğlu ve Üzümlü’de bulunan Yivsiz Av Tüfeği Üreticilerinin, birbirinden değerli Av tüfeklerini sergilendiği Türkiye Av Tüfekleri Formu (TATFO) tarafından Antalya'da düzenlenen fuara üç meslektaşımla birlikte katıldık. 

Huğlu Sanayici ve İşadamları Derneği (HUSİAD) ve Beyşehir Silah Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (BEYSİSAD) tarafından organize edilen bu fuara, av tüfeği imalat yapan 23 firma katılarak, birbirinden değerli yüzlerce ürününü Türkiye'nin dört bir yanından gelen çok sayıda bayi temsilcisinin beğenisine sundu.

Antalya Kundu Kremlin Palace Otel'de gerçekleştirilen fuara Dağ 2 filmi oyuncularından Ahmet Pınar ve ünlü sunucu Vatan Şaşmaz’ın da katılması da ayrı bir renk kattı.

İki gün süreyle sergilenen klasik ve taktiksel yivsiz askeri görünümlü av tüfekleri ziyaretçi ve turistler tarafından da ilgiyle incelenerek, beğenildi.

***

Bu fuara Huğlu Av Malzemeleri San. Tic. Ltd. Şti. unvanı ile kurulan ve Türkiye'nin ilk 'Taktikal Yivsiz Askeri Görünümlü Av Tüfeği' üretimini gerçekleştiren (HUSAN ARMS) yöneticileri tarafından davet edilmiştik.

HUSAN yöneticileri ve fuara katılan firmalar bu sektörün haklı olarak geldiği noktayı, üretimlerini, istihdamla birlikte ülke ekonomisine katkısının önemli olduğunu bize anlatırken, özellikle de ciddi oranda ihracat yapmalarına da dikkat çekmişti.

Artık Beyşehir ve yöresinin turizm ve doğal güzelliklerinin yanında av tüfeği sektöründe de söz sahibi olması ve adını tüm dünyada ve ülkemizde duyurması da güzel bir gelişmedir.

Umarım sektörün ortak talebi olan savunma sanayiye hizmet etme isteklerine daha fazla önem verilir.

Çünkü Beyşehir ve yöresindeki av tüfeği imalatçılarının bu alanda da yeterince bilgi, birikim ve teknolojiye sahip oldukları gözden kaçırılmayacak kadar iyi bir yerdedir. 

Özellikle 1962 yılında 165 üyesi ile kurulan ve kurumsal bir kimliğe bürünmüş ve bugün itibari ile dünyada bilinen ilk 10 üretici firma arasına giren, kalitesiyle ünlü Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi, sektöre Beyşehir ve bölgesinde öncülük edip, yayılmasında, gelişmesinde ve büyümesinde ciddi anlamda bir katkısı vardır.

***

Fuardaki konuşmasında av tüfeği sektörünün geldiği noktaya dikkat çeken Huğlu Sanayici ve İşadamları Derneği (HUSİAD) Başkanı İrfan Usta, “Av tüfeği üretiminin merkezi olan Beyşehir, Huğlu ve Üzümlü'de yivsiz silah üretimi yapan firmalarımız üretiminin yüzde 80'ni 150 ülkeye ihraç ediyor. Gerek ülkemizde gerekse dünya genelinde tanınan markalar üretmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Son yıllarda savunma sanayiye yönelik çalışmalar yapma gayreti içindeyiz. Bu yöndeki projelerde aktif olarak çalışmalar yapıyoruz. Ancak savunma sanayisinde hak ettiğimiz yeri almamız için devletimizin desteklerine ihtiyacımız olacak. Huğlu da 20 civarında av tüfeği üreten firmamız var. Av Tüfeği üretiminde Türkiye Dünya da 2. sırada yer alıyor. Türkiye'de ise av tüfeği üretiminin yüzde 70'ni, bu sektörden geçimini sağlayan 100 binin üzerindeki istihdamın ise yüzde 80'nini Beyşehir gerçekleştiriyor. Bu sektörde huğlu olarak gerçekten çok büyük kapasitemiz ve hacmimiz var."

İrfan Usta, Huğlu’nun av tüfeği sektöründe geldiği yere dikkat çekerken, artık savunma sanayinde de hizmet vermek istediklerini dile getiriyor. Çünkü Huğlu savunma sanayiye hizmet edecek bilgiye ve tecrübeye sahiptir diyor.

Yarın devam edeceğiz.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.