1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Beyşehir Av Tüfeklerinde İddialı (2)
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Beyşehir Av Tüfeklerinde İddialı (2)

A+A-

Türkiye Av Tüfekleri Formu tarafından Antalya'da düzenlenen fuarla ilgili izlenimlerimi aktarmaya devam ediyorum.

Beyşehir Silah Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (BEYSİSAD) Başkan Yardımcısı Mehmet Onarır “ Beyşehir ve yöresinde yaklaşık 130 firma 3 bin çalışanı ile sektördeki yerine korumak için büyük bir gayret ile çalışıyor. Türkiye genelinde de 5 bine yakın av bayisinin vitrinlerinde bizim yöremizin ürünlerinin yer alması hem Konya hem Beyşehir için ayrı bir gurur kaynağıdır. Dünyada 550 milyon dolarlık ekonomiye sahip sektörde Türkiye'nin payı ise 120 milyon dolar. Bu payın yüzde 70'lik başarısı ise Konya, Beyşehir ve yöresinde bu işe gönül veren firmalarındır.”

***

Mehmet Onarır, sektörün ekonomiye ve istihdama olan katkısını ifade ederken, haklı olarak av tüfekleri sektörünün ihracatdaki başarısını da dile getiriyor. Bu sektörün ülkemizin ve Konya’nın gururu olmaya devam edeceğini vurguluyor.  

Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi Başkanı Naci Tanık’la da görüştüğümde kooperatifin, Türkiye ve dünyanın her tarafından bilinen Huğlu isminin bir dünya markası olduğunu ve

yıllık 6 milyon dolar ihracat yaptıklarını söyledi.

Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifinin bu ihracatı ve diğer av tüfeği üreticilerinin ihracatı ülkemizle birlikte şehrimize ve Beyşehir ve yöresine bir ekonomik katkı yapıyor olması da ayrıca değerlidir.

***

Av tüfeği üreticilerin sorunlarına başında kaçak üretim gelmektedir. KDV ve vergi oranlarının ağırlığı, mermi ve tüfeklerin nakliyesinde yaşanan sorunlar, av tüfeklerinin ruhsatlarının alınmasında yaşanan zorluklar gibi sıralayabiliriz.

Üreticilerin ortak talebi devletin bu sorunlarını çözüme kavuşturması ve sektörün rahatlatılmasıdır. İç piyasasının canlandırılmasıdır.

Bunun yanında geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olayın kendilerini üzdüğünü belirtirken de, kaçak av tüfeği üreticileri ile yasal çerçevede alınlarının teri ve el emekleri ile üretim yapan firmaların karıştırılmaması gerektiğine dile getiriyorlar. Çünkü yapılan bir yanlışta kendilerinin zarar gördüklerini söylüyorlar.

Kaçak üretim yapan firmalara yönelikte ciddi anlamda cezai işlem yapması ve bunun önüne geçilmesini de talep ediyorlar.

Sonuçta Beyşehir ve yöresi artık ülkemizin savunma sanayisinde önemli noktalarda hizmet vermek isterlerken, bu alanda hizmet etmekten de mutlu olacaklarını ifade ediyorlar.

Umarım, Beyşehir ve yöresi bu haklı talebe ve beklentisine kısa zamanda kavuşur.

Konya var olan sanayi ve üretim gücüne savunma sanayi alanında bir yenisini daha ekler.

Zaten bu potansiyel ve kapasite de mevcuttur. Yeter ki bu anlamda yeterince fırsat verilsin. Başaramayacakları hiçbir şey yoktur. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.