1. YAZARLAR

  2. Osman Nevres Yılmazlar

  3. Beyşehir Gölü’ne Kıymayın
Osman Nevres Yılmazlar

Osman Nevres Yılmazlar

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Beyşehir Gölü’ne Kıymayın

A+A-

28 Nisan 2020 Tarihli Gazetelerde “ Beyşehir Gölü İmara Açılıyor” başlıklı yazı yayımlandı. Yazıda özetle: Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır: “Göl kenarındaki 188 Hektarlık alana; plaj,marina,kamping alanı, bungalovlar ve çadır kampları yapılacak. Beyşehir Gölü Konya için deniz niteliğindedir” deniliyor.

BEYŞEHİR GÖLÜ VE SORUNLARI

Beyşehir Gölü Türkiye’nin en büyük tatlısu gölüdür. Halen içme suyu rezervuarıdır.

Beyşehir Gölü’nde 2 adet Milli Park Vardır.Beyşehir Gölü Milli Parkı ve Kızıldağ Milli Parkı.

Beyşehir Gölü bünyesinde ve çevresinde birçok tabii ve tarihi anıt barındırır. Eşrefoğlu Camii, Yakamanastır Tabiat Parkı, Titrek Kavak Tabiat Anıtı, Yeşildağ Karagöl, Kubat Abat Sarayı, Eflatunpınar, Fasıllar Anıtı, Hacıakif Adası,Mada Adası,Kızlar Adası vb..33 civarında ada,

Beyşehir Gölü halen sorunları da olan bir göldür.

*Hem Konya ili hem Isparta ili tarımsal amaçlı olarak aşırı su çekmektedir.

*Evsel ve endüstriyel atıksu ile kirlenme, *Gölde kullanılan akaryakıtlı araçlarla kirlenme,

*Tarımsal ve hayvansal kaynaklı kirlenme, ve yüzey akışı ile gelen kirleticiler.

*Erozyon,

*Ötrofikasyon,

*Göl kıyısında yapılaşma.

Bu sorunları gidermek üzere “Beyşehir Gölü Özel Hükümleri” yayımlandı. Ancak yukarıda sayılan sorunların hiç birinde çözüme henüz ulaşılamadı.

EN GÜZEL YILLARINDA İLK TEHLİKE

Bu satırların yazarı adeta Göl ile birlikte yaşadı, yaşlandı. 1970 li yıllarda göl ile ilgilenmeye başladım.Hem görev olarak hem çevre gönüllüsü olarak. İlk yıllardaki Beyşehir Gölü doyumsuz güzellikte ve tertemizdi. Hafta sonları birkaç arkadaş ailecek çadırlarımızla birlikte Yeşildağ tarafına gider orada 2 gün geçirirdik.Balık türlerinin yok olmadığı,Gökçe balıklarının kaynaştığı dönem.

1980 li yıllarda gölün kıyısına Termik Santral yapılmak istendi. Beyşehir ile Üstünler arasındaki dağların altında düşük kalorili linyit kömürü var. O yıllarda G.S.M. ruhsatları İl Sağlık Müdürlüğü’nce verilmekteydi.Dönemin Valisi Lütfi Tuncel’e gölden alınacak soğutma suyunu, kırmızı çamur barajlarını,yöreye yayılacak kül ve diğer emisyonları anlatınca; Devlet tarafından yapılacak olan bu termik santrala izin vermedi.Allah ondan razı olsun.

YAPILAŞMA İLE  İLGİLİ SORUNLAR 1984-1987 ARASINDA BAŞLADI

Beyşehir Gölü’nün yapılaşma ile ilgili sorunları 1984-1987 Yılları arasında mevzii imar planı çerçevesinde ve henüz Beyşehir Gölü Milli Park olmamışken ve Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği çıkmamışken , göl kıyısında iki toplu yapıya izin verildi.Son birkaç yılda İmar Barışı ile birlikte epeyce yapılaşma girişimi oldu. Henüz bu yapılaşma sorunları devam ediyor.

ŞİMDİ SORUMLU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYEMİZ

Büyükşehir Belediyelerinin 06.12.2012 tarihli  yasa ile tüm il sınırlarında yetkili ve sorumlu olması nedeniyle; Ülkemizin en büyük tatlısu gölünü korumak Büyükşehir Belediyemizin yetki ve sorumluluğundadır. Gölün yukarıda saydığımız köklü sorunlarını halletmeden göl kıyılarını yapılaşmaya açmak akla zarardır.Tarihe notumu düşeceğim. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Uğur İbrahim ALTAY; Bu akla ziyan projeye de bundan sonraki girişimlere de izin vermeyin. Süslü söylemlere kanmayın başkanım. Yok Konya’nın deniziymiş de, bungalov da, marina da,  Beyşehir Gölümüz tertemiz kalsın, içme suyu niteliğini kaybetmeden…Haydi Başkan ALTAY..

Hoşça kalın.

NOT: Dün yayımlanan yazımızda Beyşehir Gölü’nde ilk yapılaşma Belediye Başkanı Adil Bayındır döneminde başladı şeklindeki bölümü düzeltiyor ve özür diliyorum. İlk yapılaşma 1984-1987 döneminde 2 toplu yapıya Mevzi İmar Planı çerçevesinde izin verilmiştir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.