1. HABERLER

  2. ÖZEL

  3. ‘Beyşehir Türkiye’nin incisidir’
‘Beyşehir Türkiye’nin incisidir’

‘Beyşehir Türkiye’nin incisidir’

‘Beyşehir Türkiye’nin incisidir’

A+A-

Gazetemizin Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürü Mevlüt Boyalı, Beyşehir Kültür ve Dayanışma Derneği Yöneticisi Metin Telli ile konuştu. Telli, “Beyşehir için gece gündüz çalışıyoruz” dedi. 

 

Mevlüt Boyalı

Anamas Dergisi Genel Yayın Koordinatörü, Beyşehir Kültür ve Dayanışma Derneği ile Beyşehir Kardeşlik ve Yardımlaşma Derneği Yöneticisi, İzmir Konyalılar Birliği Derneği Üyesi Metin Telli, “Beyşehir için gece gündüz çalışıyoruz. İzmir’de 16 yıl kaldım. İzmir ile Beyşehir arasında köprü vazifesi görüyorum” dedi.

Konya ve Beyşehir sevdalısı Metin Telli ile Beyşehir’in siyasal, ekonomik hayatından eğitim ve sosyal hayatına, tarımsal faaliyetlerden ilçe yatırımlarına kadar tüm konuları konuştuk. 

2019 Yerel Seçimleri’nde Beyşehir Belediye Başkanlığı için AK Parti’den aday adayı olan Metin Telli, gelecek seçimler için şimdiden çalışmalarını sürdürüyor. Dernek olarak ciddi yardım faaliyetleri yürüten Telli, ilçe sorunlarını yakından takip ederek, ikili ilişkiler ile ilçe halkının problemlerine çözümler üretiyor. 

İzmir’deki Beyşehirliler hakkında bilgi verir misiniz?

İzmir Beyşehir’in Almanya’sıdır. Şu anda İzmir’de 350 bin Beyşehirli toplam 750 bin Konyalı yaşıyor. İzmir’de iki adet federasyonumuz, bir vakfımız ve 120’ye yakın köy derneklerimiz var. İzmir Beyşehirlinin Almanya’sı olarak görülmektedir. Amacım İzmir, Antalya, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere tüm ülkemizde, dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan hemşerilerimizle daha yakın temas halinde olmak. Beyşehir’e yatırım yapmalarını ve katkı sağlamalarını bizler ve tüm hemşerilerimiz canı gönülden umut etmektedir.  Beyşehir’i kalkındırmak için elimizden geleni yapmalıyız. 

Dernek olarak neler yapıyorsunuz?

Derneklerimizde bölgemizdeki ihtiyaç sahibi insanlarımıza yardım ediyoruz. Son olarak Afganistanlı kardeşlerimizin sünnet organizasyonunu yaptık. Bölgemizde siyasi ve sosyal gerginliği azaltacak işler yapıyoruz. Maddi, manevi destek vermekteyiz. Burada çalışmalarımıza öncü olan Anamas Dergisi Sahibi Aydın Korkmaz ve Dernek Başkanımız Muhittin Kazan beylere de teşekkür ederim.

Beyşehir hakkında genel olarak neler söylemek istersiniz?

Açık hava turizm bölgesi görünümüyle, tarihi, turistik çok özel mekanları ile, hamamları, Eşrefoğlu Camii, köprüsü, tatlı su gölü, Selçuklu Rahvan atları yetiştiriciliği yapılmış yer olma özelliği ve Osmanlı padişahlarından Abdülhamit Han’ın yağız atının yetiştiği yer olması itibariyle doğal daha birçok güzelliği ile Beyşehir Konya’mızın, Türkiye’mizin bir incisidir. Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat Kayseri’den Antalya’ya giderken bu bölgeye geldiğinde tabiatın güzelliğinden fazlası ile etkilenmiş. ‘Burasının suyu süt kadar güzel. Adeta Cennet’ten bir köşe. Cennet ya buradadır. Ya da buranın altında’ diyerek mübalağa sanatının enfes bir örneğini vermiştir.  

Beyşehir’in üretim ve istihdamı nasıl?

Huğlu ve Üzümlü beldeleri av tüfeği imalatı ve savunma sanayiine yaptığı katkılarla marka haline gelmiştir. Şu anda savunma sanayine bomba atar tüfekler ve yan malzeme üretimleri devam etmektedir. 100’e yakın ihracat yapan firmamızla başta Amerika ve Avrupa ülkelerine ihracat yapmaktadır. Tabi ki bu durum gurur verici. Önümüzdeki dönemde sadece tüfekle kalınmaması tank, uçak malzemelerine parça bazında üretimlerinin artırılması gerekir.  Aselsan’ın bir benzerinin buraya yapılması uygun olur. İstihdama katkısı artar. Beyşehir Huğlu ve Üzümlü savunma sanayi üretim üstü haline geleceğine inanıyoruz. Beyşehir tekstilde iyi durumda. Başta Beyteks olmak üzere fabrikalar var. Daha da arttırılabilir. 1.Organize Sanayi Bölgemiz doldu. 2.’sinin yapımı devam ediyor. İlgi çok fazla, tamamlandığı zaman istihdama katkısı olacak.  Beyşehir’den şu anda başta İzmir ilimize olmak üzere göç veriyoruz. Bunu azaltarak hatta göç alan yer haline gelmek için herkesin bildiği gibi her alanda nitelikli üretimi arttırmamız gerekiyor. Hep birlikte çalışacağız. Göçü ancak o zaman tersine döndürebiliriz. Tarım ve hayvancılık açısından değerlendirmeler yapacak olursak, Tarım ve hayvancılık için çok uygun bir arazimiz var.  Hayvancılıkta özellikle göl civarlarımız süt hayvancılığı ve camız yetiştiriciliği için çok elverişli yerler olduğunu hatırlatmak isterim. Gün gün yatırımların ilçemize aktarılması ümidindeyiz. Bölgemizde buğday, nohut, pancar, fasulye, mısır, çilek, patates, soğan, bamya üreticiliğinde iyi durumdayız. Tarım olmazsa olmazımız. Beyşehir’de Muğla ve Afyon’dan sonra çok değerli mermer yataklarımız var. Şu anda 7 tane mermer ocağı aktif çalışmaktadır. 

Siyasi hayatınızdan bahseder misiniz?

İşim gereği Türkiye’nin çok sayıda ilinde görev yaptım. 25 yılda çok insan tanıdım. Siyaset yapmayı gençlik yıllarımdan beri severim. 2001 yılında AK Parti kurulduğundan bu yana hep destek olduk. Çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. 2023 yılı vizyonuyla geleceğe ışık tutacağız. Yaşım 47, siyasette de hizmette de en verimli yaşlardayım diye düşünüyorum. Şimdi hiçbir şey yapmazsak yaşlanınca hiç yapamayız. Bu yüzden Beyşehir için şimdi hizmet etmek bizim asli görevimizdir.  

Eğitim konusunda neler söylemek istersiniz?

İki fakülte iki yüksekokula sahip Beyşehir’de 2 bin 500 öğrenci bulunmaktadır. İnşallah en yakın zamanda ilçemize Ali Akkanat Üniversitesi’nin kazandırılmasını hemşerilerimiz heyecanla beklemektedir. Birçok yerde olduğu gibi burada da ara eleman sıkıntısı çekilmektedir. Huğlu’da bir meslek yüksekokulumuz, Üzümlü’de ise çok amaçlı bir Anadolu lisemiz var. Özellikle ara eleman konusunda yeni okulların açılması bu sorunun çözülmesi gerekmektedir. Herkes memur ya da mühendis olmak istiyor. Bu tabi ülke sorunu gençleri ara eleman konusunda da yönlendirmemiz gerekiyor.   

Son olarak Beyşehir için öncelikleriniz nelerdir?

Antalya Genbos yolunun bir an önce bitirilmesi ilçemizin yoğunluğunu arttıracaktır. Beyşehir’e rahvan at çiftliğinin yapılması, balıkçı barınaklarının ve iskelelerin yöreye uygun olarak yerleştirilmesi, Balon ve yamaç paraşütü ile sporların geliştirilmesi için gerekli altyapı ve kulüplerin oluşturulması, Beyşehir açık ceza evinin bir an evvel yapılması öncelikli olarak söylemek istediklerim. 2023 yılı vizyonuyla daha güzel bir Beyşehir için ilçemize ilgi alakalarını esirgemeyen başta Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a, Cumhurbaşkanı Başdanışmanımız Mustafa Akış Bey’e, Konya Milletvekilimiz Gülay Samancı Hanımefendi’ye, Konya Valimiz Vahdettin Özkan’a, Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay’a, Beyşehir Kaymakamımız Yusuf Özdemir’e ve Belediye Başkanımız Adil Bayındır’a teşekkürlerimi sunuyorum. 

Metin Telli kimdir?

1972 Konya Beyşehir Gündoğdu Köyü doğumlu Metin Telli Ortaokul ve Lise eğitimini Beyşehir’de bitirdi. Telli, üniversite eğitimini Erciyes Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra İzmir Hava Teknik Astsubay Hazırlama Okulu’ndan mezun oldu. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda 25 yıl teknik astsubay olarak görev yapan Metin Telli, Cougar ve Heron uçaklarının alımında ve kurulumunda görev yaptı. 2017 yılında Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan emekli oldu. 2017 yılından bugüne memleketi Konya- Beyşehir’de ikamet eden Telli geçen 3 yıllık sürede kendisini Beyşehir’e hizmete adayarak siyasetin yanı sıra dernek ve yayın faaliyetleri ile hemşerilerine hizmet ediyor. Telli, evli ve 2 çocuk babasıdır.    

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.