1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Beyşehir’de Bir İlkin Yaşanması Güzeldir
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Beyşehir’de Bir İlkin Yaşanması Güzeldir

A+A-

Geçen hafta sonu Beyşehir Belediyesinin daveti üzerine Beyşehir’de ilk kez düzenlenen atlı dayanıklılık yarışlarına katıldım.

Bu yarış, Türkiye Binicilik Federasyonu, Türkiye Jokey Kulübü ve Beyşehir Belediyesi işbirliği gerçekleştirildi.

2 bin yıllık tarihiyle dönemin at yarışı kurallarının yazılı olduğu Beyşehir Fasıllar Mahallesi Lukuyanus Anıtı yakınlarında yarışın yapılması bölgenin turizmde tanınması açısından önemli olmasının yanında, dikkat çekicidir. Sanırım Beyşehir Belediyesi bu yarışların Fasıllar Mahallesinde yapılmasında bölgede geçmiş tarihin yeniden canlanmasını hedefledi.

Bunun yanında Beyşehir’in diğer tarihi, doğal güzellikleri ve değerlerini Türkiye’nin ve dünyanın tanımasını amaçlanmıştır.

Doğrusu son yıllarda da belediyenin bu konudaki güzel programlar ve organizasyonlar yapmasıyla Beyşehir’e olan ilginin artması güzel bir gelişme.

Atlı Dayanıklılık Yarışlarının en güzel yanlarında birisi de Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Yasin Kadri Ekinci ve Türkiye Binicilik Federasyonu Başkanı Atıf Bülent Bora’nın da binici olarak yarışmasıydı.

Bu yarışın Fasıllar Mahallesinde yapılmasının önemi de tarihe dikkat çekilmesi ve Lukuyanus isminde genç yaşta ölen binicinin atının buradaki anıtta yer alıyor olmasıdır.

Diğer bir önemi de tarihte yazılmış en eski at yarışı kurallarını Lukuyanus anıtında bulunmasıdır.

Yarış sonrasındaki ödül törenindeki konuşmaları sizlerle paylaşmak istedim.

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, Beyşehir’de ilkin yaşandığını ifade ederek, “Lukuyanus Atlı Dayanıklılık Yarışmasını Beyşehir’de ilk defa yapıyoruz. Bundan sonra devamını yapacağız. Hatta gelecek yıl at üzerinde cirit yarışları ve güreşler gibi farklı ata sporlarının da dahil edilmesiyle daha geniş kapsamlı bir hale getirilmesini düşünüyoruz ve talep ediyoruz. Ata sporlarımızdan güreş, okçuluk ve biniciliği daha ileri noktalara taşımamız gerekiyor. Beyşehir’de, atlı dayanıklılık yarışlarının uluslararası boyuta getirilmesi için tesislerin yapılması gereklidir. Bu tesislerin yapılması noktasında ilgi kurumlarımızdan destek beklemekteyiz. İlçemizde uygun görülecek alanda atlı binicilik eğitiminin verileceği, içerisinde çeşitli at cinslerinin yetiştirildiği, farklı donatıları olan bir tesisi inşa etmek istiyoruz. Bu yarışların ilçemizde yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Umarım Beyşehir Belediyesinin ilçede yapacağı bu tesislerin için ilgili kurumlar gerekeni yapar, böylelikle spor turizminde de Beyşehir önemli bir yere gelir.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Bahar da, “Yaptığım araştırmada Fasıllar’daki Lukuyanus Anıtı’nı Roma-Pagan döneminde, genç yaşta yaşamını yitiren Lukuyanus adlı bir at binicisi anısına yaptırılmıştır. Bu konuda yaptığım çalışma ve açıklamalarım, haber olarak ulusal ve uluslararası basında yer alınca, halkımızın da ilgisini çekmeye başladı. Belgeseller çekildi, televizyon kanalları yayınladı. Ardından bu organizasyonu gerçekleştirdik. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Türkiye Binicilik Federasyonu Başkanı Atıf Bülent Bora ise, “Atlı dayanıklılık yarışları ile Beyşehir’deki bu tarihi potansiyeli yeniden canlandırarak, bölgeyi tanıtmak istiyoruz. Atalarımızın ömrü at sırtında geçmiş ve atalarımızın yaptığı bir spor dalı da bu atlı dayanıklılık yarışlarıdır. Bu sporu biz ülke genelinde yaygınlaştırmak ve geliştirmek istiyoruz. Çünkü binicilik sporu özellikle çocukların yetişme çağında yapması gereken, onlara sadece fiziki değil, ruhen de gelişme sağlayan bir spor dalıdır. Biz bunu güzel Anadolu’muzda ne kadar yaygınlaştırabilirsek o kadar mutlu olacağız” ifadelerini kullandı.

Atıf Bülent Bora, atlı dayanıklılık yarışlarının Beyşehir’de yapılmasının önemli olduğunu vurgulayarak, Anadolu’da bu sporun yaygınlaştırılmasına da katkı yapacağını ifade ediyor.

Türkiye Jokey Kulübü (TJK) Başkanı Yasin Kadri Ekinci de,“Hasan Bahar hocam ve kıymetli ekibi önemli bir araştırma gerçekleştirerek tarihte yazılmış en eski at yarışı kurallarını Lukuyanus anıtında buldular. Bizler de burada uluslararası bir yarış organizasyonu düzenleyerek 2 bin yılık tarihi günümüzde de yaşatarak dünyaya tanıtmak istedik. Bugün burada her yıl tekrarlayarak bunu gelenekselleştirmeyi düşünüyoruz. Bu vesileyle ülkemiz turizmine katkılar sağlamasını umut ediyoruz. Dünyada gelişen bir spor müsabakası olması dolayısıyla atlı dayanıklılık yarışmasını uygun zeminin buna müsait olduğunu anlayınca Beyşehir’de gerçekleştirdik. Bu, bizim için çok heyecan verici oldu” dedi.

Yasin Kadri Ekinci’nin bu yarışın gelenekselleştirmeyi düşündüklerini ifade etmesi Beyşehir’e çok şeyler katacaktır. Eğer bu gerçekleşirse Beyşehir turizmine de olumlu katkılar yaparak beraberinde ekonomi güçlenirken, yeni iş kapıları açılabilir.

Beyşehir Belediyesinin bu güzel organizasyonu Beyşehir’e komşu belediyelerde de turizm değerlerinin ortaya çıkarıp, tanıtılması ve markalaşması anlamında bir hareketlilik sağlarken, daha güzel işler yapılmasına vesile olur. 

Bu anlamda var olan turizm değerlerini yeterince ortaya çıkarılması için bir yarış içine girerler. Ne dersiniz sizce de öyle yapılması gerekmez mi? 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.