Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Biden Okları

A+A-

İmam-ı Şafi’ye sormuşlar, fitne zamanı hakkı kimin temsil ettiğini nasıl anlayacağız? Yani, at izinin it izine karıştığı zaman kimi takip etmeliyiz?...  Hazret şöyle yanıt vermiş, “…düşman oklarını takip edin, düşman okları sizi hak ehline götürür…” Yani, “düşman oklarının hedef aldığı kişiyi takip edin!”… Kısa ve öz!... Söylendiği zamanın şartlarında son gerece bilge bir ders!.

*

Zaman değişti, şartlar değişti. Günümüz şartlarında da geçerli midir acaba bu ders? Hadi, düşman da öğrendiyse bu dersi ne yapacağız şimdi? Düşman bu dersi öğrendiyse ne yapacağı belli. Perde arkasındayken görünmez ortamlarda yetiştirip, besleyip desteklediği adamlarını sahneye çıkarınca, sahnede onlara düşmanca davranacak… Herkesin gözü önündeyken, kendi adamlarının aleyhinde konuşacak! Geçmiş zamanların dersleri ile günümüz şartlarında düşünenlerin, böyle adamları kendi adamları sanmasını sağlayacak.

*

Halkın bu görüntüye kanması bir yana, siyaset adamlarımız bunun farkında mı acaba? Bence Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a büyük bir görev düşüyor tam da burada; kendisini dost ya da düşman söylemleri ile konumlandırmayı bırakmalı artık!

*

Dostum dostum diye hitap ettiği, ABD başkanı Mr. Trump, arkamızdan dolanıp, bölücü terör örgütlerine Türkiye’ye karşı kullanılacak silahlar göndermedi mi? Neyin dostu, ne dostluğu Sn. Erdoğan, soruları cevap buldu mu?

*

Millet tanımını doğru yapamayanlar, dost ve düşman tanımını da doğru yapamazlar. Bu konuda doğruyu bulmak için biraz daha çalışmamız gerekiyor. Doğru bir yana, gerçek nedir? Asıl bunu anlamak gerekir! Zira, doğru olanı ararken, doğru olmasını istediği şeye kanma arzusuna kapılıp kişiyi yanlışa hizmet ettiren bir zihin tuzağı vardır beyinlerimizde. Doğru ile gerçek arasındaki farkı anlamayanlar bu tuzağa kolayca düşmektedir. Örneğin, dünya hakimiyeti bilek gücünden beyin gücüne geçti son üç yüz yıldır... Hala bilek gücü ile nefes gücü ile övünenlerin derdi nedir?

*

Hatırlayanlar daha iyi anlayacaktır, Sn. Erdoğan, Mr. Trump’dan önceki başkan Mr. Obama döneminde, ABD ordusunun komşumuz Irak’a yapacağı operasyonda bizim vatan topraklarımız üzerinden geçmesi için TBMM’den izin çıkarmaya çalışmıştı… Partisinin oy sayısı yetmemiş ve merhum Erbakan’ın da çabaları ile bu yanlış önlenmişti.

*

Şimdi, ABD’de başkanlık yarışını Trump’un rakibi olan Mr. Biden kazandı. Kendisi bir konuşmasında Wilson İlkeleri'ni hatırlatmıştı. Yani yüz yıl önce, Kuvay-ı Milliye’nin çizdiği Misak-ı Millî sınırlarını reddeden ve yüz yıl sonra aynı planı Türkiye Cumhuriyeti’ni bölmeye çalışarak sürdürme planına destek vereceğini belli etti… Hem de onun rakibi ama Sn Erdoğan'ın dostum dediği Mr. Trump'ın gönderdiği silahlar ile...

*

Bu gerçekler kimsenin dikkatini çekmedi. Çünkü yalan yazan tarih utansın diye diye düşman yalanlarını tarih diye anlatan düşman beslemelerine kananlar anlamadı bile… Ancak Mr. Biden’in, Sn. Erdoğan aleyhinde sarf ettiği birkaç söz gündemi meşgul etti günlerce. Birileri halkın siyasi algısını etkilemeye çalıştı bu sözlerle.

*

Şimdi, seçildikten sonra telefon etmek yerine, Türkiye aleyhine ağır hamleler yapan Mr. Biden ile NATO zirvesinde görüşecekmiş Sn. Erdoğan!... Niçin?

*

Halkın bu görüntüden ne anladığı bir yana, halka bu görüntüyü çarpıtarak anlatanlardan medet uman siyaset adamlarının dostluğu da düşmanlığı da vatanı da milleti de gerçek manası ile anlamasını sağlayacak bir “devlet adamlığı” dersi alması gerekiyor bence. Geç olmadan inşallah. Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.