1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Biden’a Kim Omuz Verecek?
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Biden’a Kim Omuz Verecek?

A+A-

Donald Trump’un yenilgisiyle neticeleneceği belirginleşen Amerika seçimlerinin galibi John Biden Türkiye’ye bakış açısını, hatta stratejisini çok önceden ilan etmişti. Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti’siz bir Türkiye görmek isteyen Biden bunu nasıl gerçekleştireceğini de açıkça ifade etmişti. Başkan olduktan sonra bu düşüncesini revize eder mi bilinmez ama Biden’in bir kesimi ciddi anlamda umutlandırdığını müşahede ediyoruz.

***

Gazeteci-Yazar Gürkan Zengin’in, Ahmet Davutoğlu’nun Türk Dış Politikasına etkisini anlattığı ve 2010 yılında yayımlanan Hoca adlı kitabında dikkat çekici notları 2011 yılında yazmıştık. Bazı önemli noktaları hatırlamakta yarar var.

Ahmet Davutoğlu henüz Dışişleri Bakanı olmadığı 2002 yılında Amerika’da bir toplantıya katılır ve kürsüde “Dünyanın George W. Bush gibi Teksas’lı bir Sezar’a değil, Boston’lu bir Marcus Aurelius’a, yani dünyaya adalet ve barış getirecek bir bilge krala ihtiyacı var” diye bir konuşma yapar. Bu toplantı yapıldığında Amerika seçimlerine altı ay vardır ve henüz Barack Obama diye bir isim kamuoyuna gelmemiştir. Davutoğlu müstakbel başkan ile o dönemde tanışıyor muydu bilemeyiz ama Obama, tam da onun dediği gibi Boston’daki Harvard Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi mezunuydu. Obama’nın İslam dünyasıyla iç açıcı münasebetleri olmadığı gibi Türkiye üzerinde kirli planları olduğu da zaman içinde anlaşıldı. Hatta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesi yaptığı sırada makamında elinde beyzbol sopasıyla çekilmiş fotoğrafını servis ettirerek aklınca sopa göstermeye yeltendiği de oldu.

***

Obama Demokratların adayı idi. Görev süresi dolduğunda yerine Hillary Clinton aday gösterildi ama seçimi Cumhuriyetçilerin adayı Trump kazandı.  Peki, Amerika’nın yeni Başkanı Biden’in Obama’dan, Hillary’den, hatta Trump’tan ne farkı ya da ne gibi benzerliği var? Obama Türkiye’deki AK Parti hükümetini hizaya getirmek için beyzbol sopasıyla poz verecek küstahlığı göstermişti. Hillary, Trump’la yarıştığı seçim döneminde “Kürtleri silahlandırmayı düşünürdüm. Kürtler Suriye ve Irak'ta bizim en iyi ortaklarımız. Bazı çevrelerin bu konuda endişeli olduğunu biliyorum. Ancak bence Kürtler ihtiyaçları olan ekipmanı almalılar” derken aslında PKK/YPG’yi kastediyordu. Bayan Clinton 2014'te yayımlanan ‘Zor Seçimler’ adlı kitabında da hükümette Bakan olarak görev aldığı dört yılda, Türkiye’yi sinir bozucu bir ortak olarak gördüğünü ifade ederek zihin yapısını ortaya sermişti.

Trump Başkanlığı döneminde Türkiye’yi ekonomik yaptırımlarla ambargolarla tehdit etti, hatta bu konuda adımlar da attı. Fakat her seferinde Türkiye’nin hamleleri sebebiyle adımlarını kararlarını geri aldı.

Demokrat menşeli yani Obama ve Hillary ile aynı zaviyeden olan yeni Başkan Biden’ın da Türkiye’ye karşı birçok planı ve projesi var. Trump’ın Türkiye ile mücadelede yetersiz kaldığına vurgu yaptığı bir konuşmasında Biden aynen şunları söylemişti: “Bence yapmamız gereken Erdoğan'a karşı farklı bir yaklaşım izlemek ve muhalefet liderlerini desteklemektir. Erdoğan’a yaptıklarının bedelini ödetmeliyiz.”

Biden Erdoğan’a, dolayısıyla Türkiye’ye bedel ödeteceğini, bunu da muhalefet liderleriyle işbirliği içerisinde yapacağını açıkça söylediği konuşmasında geçmişte, yani Başkan Yardımcılığı döneminde Türkiye’de muhalefetle doğrudan ilişki içinde olduğunu ve halen var olan unsurları destekleyerek Erdoğan’ı mağlup etmelerini sağlayacağını ifade etmekte sakınca görmemişti. Erdoğan’ın bölge ve dünya ile ilgili faaliyetlerini tecrit etmek için bölgedeki müttefiklerini Türkiye’ye karşı yapılandıracağını da ifade eden Biden Başkanlık koltuğuna Türkiye’yi yakından ilgilendiren hayli kabarık bir dosya ile geldiği anlaşılıyor. Biden, Başkan Yardımcılığı döneminde Türk siyasetinde kimlerle yakın ilişki içindeydi, ya da bugünlerde kimler Biden ile yakın münasebetler kurmayı hayal ediyor, bilemeyiz. Ama AK Parti’yi ve Erdoğan’ı istemediği ve Türkiye’nin dünya ülkeleri arasında yükselen prestijini engellemeye yönelik ciddi faaliyetlerin içinde olacağı muhakkak. Ezcümle; Biden’in niyeti de planı da belli, şimdilik muamma olan ona kimin omuz vereceğidir!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.