1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Biden’in İşbirlikçileri Kim?
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Biden’in İşbirlikçileri Kim?

A+A-

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu partisinin Genel Kurulu’nda “Dış mihrak öyle bir hayalet ki, tanımlanamıyor” dedikten hemen sonra Amerika Başkan Adayı Joe Biden’ın Türkiye ile ilgili söylediği sözlerin açığa çıkması önemli bir tesadüftü. Zira bir mihrak ancak bu kadar açığa düşebilir, kendini böyle ifşa edebilirdi. Bir dönem Danışmanlık ve Dışişleri Bakanlığı hatta Başbakanlık yaptığı partisine karşı muhalefet bayrağı açan Davutoğlu iktidar partisini eleştirirken bakın neler söylemişti:

“Türk Lirası’nda yeniden yaşanan sert düşüş sonrasında iktidarın tavrı yine değişmedi. Şaşırmadık; yine aynı komplocu açıklamalar yapıldı. Yine bilindik ezberlerini tekrarladılar. Dış mihrak, yabancı güçler, gizli odaklar, manipülasyon dediler. Soruyoruz; kim bunlar, nasıl saldırıyorlar ekonomimize, nereden saldırıyorlar? Cevap yok elbette. Dış mihrak öyle bir hayalet ki tanımlanamıyor.”

Anlaşılan, eski Başbakan “Türkiye’yi hedef alan dış güçlerin olduğuna” inanmıyor ve bunu da açık açık söylemekte bir beis görmüyordu. Fakat peşi sıra, bir dönem Amerika yönetiminin iki numaralı ismi olan ve yaklaşan seçimlerde de Demokratlar tarafından Başkan Adayı gösterilen Joe Biden’ın “Türkiye’de iktidarı nasıl düşüreceklerine dair” hayret uyandıran ifadeleri yayınlanınca, o mihraklardan biri gün yüzüne çıkmış oldu. Bakın, Biden şayet Amerika Başkanı olursa Türkiye ile ilgili planları neymiş;

"Bence yapmamız gereken Erdoğan'a karşı farklı bir yaklaşım izlemek. Muhalefetin liderlerini desteklediğimizi açık şekilde belirtmeliyiz. Açıkça, pozisyonumuzun parlamentoda da yer edinmek isteyen Kürt nüfusun entegrasyonunu sağlamak olduğunu söylemeliyiz. Yaptıklarının bedelini ödetmeliyiz. Bazı silahları ona satıp satmayacağımızla ilgili bir bedel ödemeli. Özellikle de üzerinde F-15 uçurarak çözmeye çalıştıkları bir hava savunma sistemleri olduğunu düşündüğümüzde, bunlar hakkında çok endişeliyim. Ama hâlâ geçmişte yaptığım gibi, muhalefetle doğrudan iletişimde olup, hâlâ var olan unsurlarını destekleyip onları Erdoğan'ı mağlup etmeleri için cesaretlendirebiliriz. Darbe ile değil, seçimle. Erdoğan ve partisi İstanbul'da dağıldı, peki biz ne yapıyoruz? Oturup teslim mi olacağız? Yapacağım son şey ona Kürtler konusunda boyun eğmek olurdu. Bölgedeki müttefiklerimizle bir araya gelerek Erdoğan’ın bölgedeki faaliyetlerini tecrit etmek bizim için çok çaba gerektiren bir iş. Özellikle de Doğu Akdeniz'deki petrol faaliyetleri gibi uğraşması çok uzun süren birçok diğer konu. Ama cevabım şu; evet endişeliyim.”

***

Fark ettiniz mi, “Geçmişte yaptığım gibi, muhalefetle doğrudan iletişimde olacağım” diyor. Yani dün yapmış; yarın başkan olduğunda yine yapacakmış!

Davutoğlu’nun o konuşmasını partisinden bir yönetici kendi sayfasında yayınlamış, biz de orada izlemiştik. Biden’ın ‘Türkiye’de muhalefet partilerini Erdoğan’a karşı destekleyeceklerini’ açıkça ifade ettiği skandal sözlerinin yayınlanmasından sonra baktık; Gelecek Partili o yönetici Genel Başkanının videosunu yayından kaldırmış. Ters köşe olmak tam da bu olsa gerek!

Malum; yakın bir tarihte de Amerika Başkanı Donald Trump da “Türkiye’yi, ekonomisini hedef alarak yola getireceğim” diye açık bir tehditte bulunmuştu. Bunlar ‘Türkiye’yi güçsüz düşürmek isteyen birer dış mihrak örneği’ değil de nedir?

Dün, Hakimiyet Gazetesi’nde Ahmet Özer köşesine Davutoğlu’nun devlet yönetiminde bulunduğu yıllarda Konya’daki bir toplantıda “Birileri Türkiye üzerinde oyun oynayan dış mihrakların piyonu olarak bu ülkeyi karıştırmak istiyor” dediğini yazdı. Sahi, dün o mihrakların varlığına inanan Davutoğlu bugün neden yok saymaya çalışıyor?

Biden’ın muhalefet partilerini töhmet altında bırakan/bırakacak sözlerine hükümet ve AK Parti yetkilileriyle MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli lâyıkıyla cevap verirken muhalefet cenahından yükselen tepkinin kısık tonda kalması da dikkat çekiciydi!

Bu safhada insanın aklında bir soru beliriyor; CHP Genel Kurulunda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Birlikte iktidar olacağız” dediği ‘dostları’ kimdi?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.