1. YAZARLAR

  2. Abdullah Buksur

  3. Bilge Lider Aliya İzzetbegoviç
Abdullah Buksur

Abdullah Buksur

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bilge Lider Aliya İzzetbegoviç

A+A-

İnsanlık katledilirken medeniyetimizin öz çocuklarının çığlıkları arşı titretiyordu.

Zor zamanlardı. İşte böyle bir imtihandan geçerken Bosna-Hersek insanımızdan bir güzel adam çıktı ve; yaşananların ve yaşayanların çığlığı olarak, sözü ve sesi oldu.  

Bir güzel adam oldu. Bilge bir lider oldu. İnancı ve kültürü nedeniyle, insan olduğu yok sayılan Bosnalı kardeşlerimizin sözcüsü oldu.

İnsanlığın bütün değerlerinin metalaştığı, iffetin pazarlarda satıldığı bir zamanda, fikir namusunun koruyarak, yarına ait umut oldu. Bunun sonucunda inancın izzetin yerlerde paspas olmasına, hepimiz adına insanlık engel oldu.

Böyle zamanlarda devlet yoktur, hürriyet hayallere hapsedilmiştir; can, mal ve fikri varlığınızı koruyan, kendinizden başka hiç kimse yoktur. İşte o zaman karanlık gaflete, gaflet evhama, emniyet şüpheye dönüşür. Tamda böyle zamanlarda kahraman olmak yerine insanlar, kahraman alkışlamayı tercih eder.  Yapılması gerekenleri söylemek ve yapmak, baldıran zehri içmek kadar acıdır. Ancak bizim medeniyetimiz, dün derisi yüzülürken doğruyu söylemekten vazgeçmeyen Hallac’ı barındırırken bu gün Aliya’yı çıkarmıştır.

Bosna Hersek coğrafi olarak bizden ayrılmış olsa da, sancılarımızın ortak kaldığı bir medeniyet coğrafyamızdır.

Zor zamanlar, söylediklerinizle sınandığınız zamanlardır. Dün bir fikrin veya inancın ateşli savunucuları; savunduklarının mala, mülke, makama dönüşmediği zamanlar geldiğinde, sözde savunduklarının herkesten önce düşmanı olurlar.

Aliya İzzetbegoviç, kendi medeniyetine ait inancı, kavramları ve değerleri heybesine çoktan koymuştu. Zaten çoktan beri fikir sancıları çeken bir çağ sürgünüydü. Bir medeniyet mahkumu olarak kendi medeniyetinin Bosna-Hersek sancağını kaldırmış bir bilge adamdı.

Yürüdüğü yolda, medeniyetimizin savaşlarını, mahkûmiyetlerini, sancılarını, acılarını, yalnızlıklarını, yokluklarını yaşayarak gelmişti.

Bazıları Aliya için “Kral” yakıştırması yapıyor. Bilge Lider Aliya Kral değil “Kral Çıplak” diyerek, Batı medeniyetinin gerçek yüzünü, insanlığın bir kez daha görmesine vesile olmuştur. Cennet mekan Aliya dayatılan değerlere karşı yaşanan ve inanılan değerlerin savunucusu olmuştur.

Halde yaşanan eziklik ve buruklukları, geçmişe yükleyerek çarmıha gerenlere karşı, “Akan kanımızı yaralarımıza merhem edeceğiz” diyerek medeniyetimizin savunucusu olmuştur. “Hedefin, bizden öte, kültürümüzün ve inancımızın kendisidir” diyerek olup bitenleri özetlemiştir. Aliya, halde yaşanan sorunların nedeni, mazi olmadığını, yaşananları değerlerimizden ve inançlarımızdan intikam almak için istatistiki veri olarak kullanılmasına izin vermeyen adamdır. “Yaşananların, inanç ve değerlerimizde değil halde olduğunu, içinde bulunulan sorunların, İslam da değil, tam tersi sağlıklı bir biçimde İslam’ı anlayamama ve yaşa yamamızdandır.” diyen bilge adamdır.

Şahitlik edeceğimiz diğer konular ise, bu günde ülkemizde zaman, zaman, ısıtılıp önümüze konulan millet kimliği ve Osmanlı’nın yıkılışı gibi konularda medeniyetimizin bu coğrafyasında yapılan tarif ve algılardır.

Bosna-Hersek’te “Elhamdülillah Türküm” diye bir kavram vardır. Bu onların etnik kimliğini değil medeniyet kimliğini tanımlıyor. Müslüman olduklarını ve medeniyet dairelerini tanımlıyor. “Türk’ü” kanla tenle kafatası ile değil medeniyet dairesiyle tanımlanıyorlar.

“Ne Mutlu Türküm Diyene” sözü onlara mensup oldukları medeniyetin kimliği olarak sıcaklık, muhabbet, kardeşlik hisleri veriyor.

Kısaca sorunun İslam da, Türklükte değil ülkemizde yaşayan ve bu konuları her şeyin üstüne çıkaran Müslümanlarda olduğunu tespit etmemize yardımcı oluyorlar.

“Bir meşale sönmüşse bin meşale yakmak hepimize görevidir” diyelim.  

Ruhun Şad olsun, Bilge Lider Aliya…

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.