1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Bilgi Ülkü Ocaklarında-1
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bilgi Ülkü Ocaklarında-1

A+A-

Gazetemizin 9 Aralık tarihli sayısında “Bilgi Ocakta” adlı eğitim sitesi hakkında, Hayriye Eroğlu imzalı bir haber okudum. Umut verici, siteyi ziyaret ettim. Size de tavsiye ederim, www.bilgiocakta.com.

*

Konya Ülkü Ocakları Başkanı Yusuf Kasım Akta, Bilgi Ocakta sitesinin, Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından hazırlanan, başta Türk gençliği olmak üzere milletimizin tüm fertlerinin kullanımına tamamen ücretsiz olarak sunulmuş bir eğitim programı olduğunu anlatmış. Çok iyi yapmışlar. Emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum. Allah hepsinden razı olsun.

*

Dünyanın, son üç yüz yıldır, bilek gücü yerine beyin gücü ile yönetildiğini dikkate alınca “bilgi ocakta” gerekli bir çalışma. Sitede, deneme sınavları var, bilgi yarışmaları var, oyunlar var, tarihte bugün var. Daha çok olsun. Öğrencilerin ödevlerini yapmalarına yardımcı kaynak olacak içerik olsun. Zeka ve strateji oyunları daha çok olsun. Bilginin çok hızlı eskitildiği günümüzde, sitenin güncel olmasına azami özen gösterilsin. Gençlerin günümüz şartlarını doğru anlamasını sağlayacak şekilde siyasi ve tarihi bilgiler olsun. Gençlerin, kandırılmadan olayları doğru anlamasını sağlayacak şekilde farklı görüşleri anlatan bölümler olsun.

*

Olsun ki, Türk gençliği yaşama farklı açılardan bakabilmeyi öğrensin. Asya bozkırlarından, Alplere kadar doğa ile uyumlu bir mücadele içinde yaşayan atalarımızın medeniyet kurma becerisinin nasıl geliştiğini düşünsün. Bu becerinin nasıl ve niçin zayıfladığını anlasın.

*

Düşünmek ve anlamak, bilgi ile olur. Dikkat edin bilgi ocakta sitesinde, malümat yerine bilgi olsun!... Malümatın, bilgiye nasıl dönüştürülebileceği olsun. Bu umut ile ben de acizane şu uyarılarımı hatırlatmak istedim:

*

Bilgi Ocakta sitesinde herşeyden önce bilginin ne olduğunu, neyin bilgi olduğunu ve neyin bilgi olmadığını iyice anlatınız.

*

“Bilgi ile malümat” arasındaki farkı ortaya koyunuz ki bunlar birbirine karışmasın. Çünkü, bilgi ile malumat arasındaki fark anlaşılmazsa, neler oluyor bakınız:

İlimden bilime geçilemiyor.

Bilimin gerçeği ararken, ilimin ikna etmek ile yetindiği anlaşılamıyor.

Bilim ile ilim gereksiz yere çarpıştırılıyor ve gerçeklerin yerini komplo teorileri alıyor.

Allah’ın gerçeği aramaya ve anlamaya programladığı beyinler, gerçeği aramayı bırakıp ikna olmakla yetindikçe insanların ve o insanlardan oluşan toplumların beyinsel gelişimi duruyor.

Dünyayı yönetmek için bilek gücünün yeterli olduğu dönemden, dünyayı yönetmek için beyin gücünün gerekli olduğu döneme geçildiği anlaşılmıyor.

Dinin yerini söylenti, görüntü ve hurafeler alıyor.

Kendi tarihimiz yerine düşman yalanları tarih sanılıyor.

Devam edeceğiz, selam ve dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.