1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Bilgi ve Ülkü Ocakları
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bilgi ve Ülkü Ocakları

A+A-

Bilgi ile malümat arasındaki fark anlaşılmazsa, neler olur? Listeye kaldığımız yerden devam ediyorum. Siz de eklemeler yapabilirseniz memnun olurum. BilgiOcakta.com sitesini hazırlayarak bu listeyi yapmamıza vesile olan Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı’na özellikle teşekkür ediyorum.

*

Bilgi ile malümat arasındaki farkı anlamayanlar;

*

Tarih yalan söylüyor diye diye kafaları karıştıran ve karışan kafalara düşman yalanlarını tarih diye dolduran düşman beslemesi ajanları tarihçi sanıyorlar, sahte tarihçilerin anlattığı hikayelere tarih diye kanıyorlar. Sonra kendi tarihlerine ve tarihten gelen tecrübe ve cesaret ile kurmaları gereken geleceklerine, ülkülerine düşman oluyorlar.

*

Siz, Kur’an-ı Kerim’i ANLAMAzsınız! OKUMAyın! Bizi DİNLEyin! diyen sahte, sözde,  ajan, misyoner hocaları(!) din adamı zannediyorlar ancak Allah kelamı İslam gerçeğini anlatmaya çalışan ilahiyatçıları dinlemiyorlar. Söylenti ve hurafeye din diye sarılıyorlar. 

*

Zeka ile hafıza arasındaki farkı ve bağı anlamıyorlar. İkisini bütünlük içinde çalıştırmak yerine ayrıştıyor, yarıştırıyor ve eğitim kalitesini düşürüyorlar. Bilgisizlikten cehalete geçişi körüklüyorlar. Bu durum, toplumsal adaleti bozuyor, yoksulluğu artırıyor, kişisel gelişimi engelliyor, bireyleşmeyi durduruyor. Sonuçta üretkenlik, verimlilik azalıyor. Borçluluk, muhtaçlık artıyor ve siyaset kirleniyor.

*

Ne yani, iki sözcük arasındaki farkı anlamadık diye mi oluyor bütün bunlar? Evet aynen öyle, bilgi ve malümat gibi iki sözcük arasındaki farkı anlamadık diye oluyor bütün bunlar! Evet bu farkı anlamayanlar, anlamak ile algı yönetimi tuzağına düşmek arasındaki farkı da anlamıyorlar.

*

Çünkü, farkı anlamayanlar çelişkili malumatı aynı anda kabul eder hale geliyor ve beyindeki düşünce yapısı yaratılışına zıt şekilde çelişkiden rahatsız olmamayı öğreniyor veya rahatsızlığa alışmayı kabul ediyor. Çifte standartlı, iki yüzlü kişiler çoğalıyor. İtiraz edenler, ya buna cin girdi diye suçlanıyor ya da bu dinden çıktı diye tehdit ediliyor.

*

Bilgi, malümatın sebep olduğu gibi çelişkili düşüncelere sebep olmaz. Çelişkili bir anlam varsa henüz bilgi oluşmamış demektir. Henüz algı aşamasında işlenmemiş bir malumattır… Bilgi çelişkiye sebep olmaz!

*

Örnek; Kabirde hangi millettensin? sorusuna verilecek cevap Müslümanlara nasıl öğretiliyor, bakalım… Cevabın birisi; Milletin ne önemi var, kabirde milletin mi sorulacak sanki?... Cevabın diğeri; Kabirde hangi millettensin diye sorulunca, İbrahim milletindenim diyeceksin, orada dünyadaki millettin önemi yok!

*

Bu iki cevap arasındaki çelişkiyi ve asıl amacı anlamayanlar, millet ile ümmet arasındaki farkı da anlamamış olanlardır?... Millet ile ümmet arasındaki farkı anlamayanlar, millet bilinci geliştirebilir mi? Millet bilinci geliştiremeyenler, milletler üstü bir kimlik olan ümmetçilik çatısını kurabilir mi, bu çatıyı yükseltebilir mi? Ne dersiniz? Bilgi ile malümat arasındaki farkı anlamak neresinde bu işin?

*

Bilgisiz ile cahil arasındaki fark, farkındalık ile başlayıp bilinç sahibi olma sürecini yaşamaktatır. Cahil kişi, bilgili de olsa, bilinçsiz ise yine cahildir. Devam edeceğiz inşallah. Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.