1. YAZARLAR

  2. Ahmet Kubilay Ekiz

  3. Bilim, Londra ve Mogadişu
Ahmet Kubilay Ekiz

Ahmet Kubilay Ekiz

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Bilim, Londra ve Mogadişu

A+A-

Batılılar sömürmek için bilim ürettiler, sömürdükçe, bilimlerini ilerlettiler.

Geriye obezite sorunu yaşayan toplumlarla, susuzluktan ölen bebeklerin bulunduğu toplumlar kaldı.

***

Güçlü devletler, bilim yuvalarının gerçekleştirdiği faydaları sahiplenir, onlardan beslenir ve gelişmelerinin süreceği şartlar için onları destekler. Siyasi iradelerin, sağlıklı işleyen sistemlerde özel olarak bilimle uğraşmasına gerek yoktur, birileri bilimi yaşatmayı sürdürecektir. Yeter ki devlet, gereken imkanları ve güvenliği bilim insanlarına sağlasın. Elbette devletler kendi savunmaları gibi önemli kalemlerde bilimsel araştırmaları bünyesinde yürütebilir.

Güç, devletler hukukunda kuralları belirleme yetkisine sahip olmak demektir. Öyle demek olmasa bile uygulamada öyle gelişir. Dünyayı BM güvenlik konseyinin 5 daimi üyesi düzene sokmakla mükelleftir. Bilim, güç demektir. Bilim, dünyayı yönetir. Bilimi günümüzde tekelleştirmiş Batının karar alıcı şehirlerinden birisi Londra’dır. Washington gibi, Berlin gibi. Bilimsel gelişmeler yüksek bir ivme ile devam eder. Sistem tıkırında işler. Bilim icra edebilecekken boynuna pranga vurulmuş Kahire’dir. Siyasi istikrar yoktur. Ne bilimi kalır, ne bilimle uğraşacak insan. Bilim üretmeye çalışan, tarihi misyonunu yerine getirmeye çalışan İstanbul’dur. Devlet bünyesinde bilim üretir. Bilimin esamesinin okunmadığı Mogadişu’dur. Bilim yoktur. Mogadişu ile Kahire’nin ortak noktasıdır, Londra ve İstanbul…

Londra, kendi bilimini yaşatmak için köle yapar, İstanbul, köle özgürleşsin diye bilim yapar.

Hep ak ve karadan ibaret bu oyun. Kahire dedik, Mogadişu dedik. Önce bizi çıkardılar o şehirlerden, sonra gelip her şeylerini aldılar insanların. İşte korkuları da bu, köle özgürleşirse hatırlayacak. Hatırlarsa başkaldıracak. Avrupa, kan emerek buralara geldi.

Mogadişu’da Türkiye ne yapıyor? İnsanlara balık tutmayı öğretiyor. Atasözü olarak değil maddi anlamda… Somali deniz kıyısına yerleşmiş bir ülke ancak balıkçılık yok.

Türkiye’ye güvenmiyor olabilirsiniz. Avrupa’nın hiç mi derdi yok Türkiye’nin referandumunu konuşuyor? Türkiye bir şeyler yapıyor. Evet, Türkler geri dönüyor.

Türklerin sesi yüksek çıktıkça Afrikalı, Asyalı başını kaldırıp bize bakıyor. Afrika kendine gelirse, büyü bozulur Avrupa kaybeder.

Ben Hollanda’yı ciddiye alamıyorum. Bizim kalemimiz değil onlar, biz düşmanımızı tanıyoruz.

***

-Milli meselelerde ülkesini savunmak insanı hükümet yanlısı yapmaz.

-Seçim kanununda yasak olduğu için bakanımız o muameleyi görmedi, her olaya bir kılıf uydurmaktan vazgeçseler keşke. Bir kere de amasız ülkenizin yanında durun.

***

Özdeyiş:

Allah bu miIIeti elli yıIdan fazIa rahata koymasın, alıştırmasın.

Fatih Sultan Mehmet

(Not: Bu özdeyişi internette gördüm, ancak kaynağı hakkında kesin bir bilgiye ulaşamadım.)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.