1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Bilim ve Siyaset Sarmalında Faiz- Caiz-Vaiz Lobileri
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bilim ve Siyaset Sarmalında Faiz- Caiz-Vaiz Lobileri

A+A-

Siyasetçi vaat eder, din adamı vaaz eder, vatandaş ya korkar ya da ümitle coşar ama girişimci somut, makul sonuçlar bekler. Bunlar arasında dengeyi kuramayan toplumlar şamar oğlanına döner. Şamardan şamara kendine geldiğinde düşmanı ve lobileri suçlayan, şamar yemeden önce alması gereken tedbirler üzerinde nutuklar atıp, şamarın acısı azaldıkça yine eski düzene dönenler için acılar tekrar eder durur.

*

Günümüzde yaşanan da bu değil midir?

*

Yurt yangınında 12 körpe yavrumuz yanarak can verince yangın yönetmeliğini ve denetimlerin önemini hatırlıyoruz. Suçlular cezasını bulacak diyoruz. Tam bunu derken 2008 yılında Taşkent’in Balcılar Beldesinde 18 kişinin can verdiği kız yurdundaki patlama davasından hala bir sonuç çıkmadığını öğreniyoruz…

*

Geçtiğimiz yıllarda, özellikle 2013 ihanetinden sonra dövizin değeri fazlaca artınca başka bir deyişle paramız çokça değer kaybedince suçladığımız düşmanın ve onun emrindeki faiz lobisinin bize zarar verdiğini konuşuyoruz 2016 yılında yine.

*

Yine! Çünkü o zaman gerekli, yeterli tedbirleri almadık. Düşmanın ve lobilerinin bize zarar vermesine niçin fırsat verdiğimizi, bizim kusurumuzun ne olduğunu konuşmadık. Düşmanın düşmanlık yapması normaldir. Normal olmayan bize zarar verecek fırsatı düşmana vermiş olmamızdır bence. Ya sizce?

*

Kişinin kendi kusurunu bilmesinden daha büyük bir irfan yoktur demiş büyükler. Görünen o ki, bizde bunu bilecek cesaret ve bilinç yoktur. Bu yüzden acılar tekrar ediyor ve biz yine aynı şeyleri konuşuyoruz yeni şeyleri konuşmak varken.

*

Son tecrübede, paramızın döviz karşısında değer kaybetmesini engellemek için getirdiğimiz çözüm halkı elindeki dövizi bozdurmaya teşvik etmek!? Evet, bu bir çözüm olabilir ama kırık kemiği kaynayacak şekilde birleştirmeden sargı yapmak gibi bir çözüm. Biz kemiğin kaynamasını sağlamalıyız. İki ucu bir araya getirmeliyiz.

*

Ekonomimizin, faiz korkusu ile bankadan uzak duran tasarruf ucu, tasarrufunun değer kaybını önlemek için ekonomiyi bilmeyen, bilimden uzak ama dövizi caiz gösteren vaiz lobisine inanarak, birikimini döviz veya altına bağlayıp yastık altında kaydırıyor. Ekonomimizin öz kaynak sıkıntısı çeken girişimci ucu ise banka kredisinden uzak duruyor, alternatif kaynak da bulamıyor ve güdük kalıyor.

*

Faiz lobisine karşı hassasiyetine güvendiğim Sayın Cumhurbaşkanımıza önerimin tekrarıdır; Tasarruf eden ile istihdam sağlayan, gelecek vaat eden şirketlerin bankacılık sektörünün insafına terk edilmesini önlemek üzere,  tasarrufun yatırım ile doğrudan buluşacağı ortamlar oluşturmalıyız.  

*

KOBİ ölçeğine giren, sanayi firmalarını ve “realist” projeleri finanse edecek, spekülâsyona, vurgunculuğa kapalı, risk içeren ama bireysel hırsları da kontrol edebilen, tasarrufçu ile girişimciyi “adil şartlarda” buluşturabilecek bölgesel sermaye piyasaları kurmalıyız.

*

BİST (İMKB) bir deniz ise Anadolu’nun potansiyeli uygun bölgelerine de sermaye barajları kurmalıyız, yastık altından sanayi bölgelerine kanallar açmalıyız.

*

Yerel borsalar sihirli bir değnek değildir ama çoğunun ekonomi bilgisi ayın başında aldığı maaş ile ay sonunu getirmenin ötesine çıkamayan caizci vaiz lobisinin yönlendirmesi ile dövize bağlanan tasarrufların, o dövizi basan ülkelerin ekonomisini beslemek yerine kendi ekonomimize kaynak olmasına vesile olabilir.

*

Bunu başarırsak, yastık altı birikimlerin sermaye birikimine eklenmesi ile güç bulan sanayinin üretim ve ihracat artışı sayesinde paramızın değeri de palyatif müdahalelere gerek kalmadan doğal şekilde artacaktır. Sonuçta faiz lobisinin ekonomimiz üzerindeki etkisi azalacaktır. Ne dersiniz?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.