1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Bilimin Sınırları
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bilimin Sınırları

A+A-

Önceki hafta bir belgesel izledim TV’de. Adı “Kabarcık Bilimi”... Birleri dalgasına, eğlenceli bir program yapmış zannettim önce, izledikçe programın ciddi bir bilim belgeseli olduğu gördüm.

*

Şaşırdım, kabarcığın da bilimi mi olurmuş! Olmuş bile, ABD’de adamlar fen fakültesinin bünyesinde bir bilim dalı açmışlar, adını da Kabarcık Bilim Dalı koymuşlar. Akademisyenler görevlendirmişler, maaşlar bağlamışlar, araştırma bütçesi vermişler, laboratuvar kurmuşlar sudaki kabarcıkları incelesinler diye

*

Biz henüz bilim ile ilim arasındaki farkı anlamadan hatta konuşmaya bile başlamadan adamlar bizim anladığımız bilimin sınırlarını aşmışlar.

*

Bir yanda üniversiteler sudaki kabarcıklar niçin oluşuyor, nasıl oluşuyor, ne işe yarıyor gibi sorulara cevap aramak için laboratuar kuruyor, diğer yanda bir çok devletin yapamadığı işleri yapan özel girişimciler araştırma geliştirme ve teknoloji ile dünyanın gidişatına yön vermeye başlıyor.

*

Önceden uzay çalışmaları devletlerin işi idi şimdi, özel sektör kendi roketleri ile yörüngeye uydular yerleştiriyor, gezegenlere araştırma gemileri gönderiyor, göktaşlarında madencilik yapmak için hazırlıklar yapıyor.

*

Biz de onların çektiği resimler ile süslenmiş ekranlarda yapılan ilim sohbetleri ile mutlu oluyoruz…

*

Mutlu olalım elbette ancak ilim ile bilim arasındaki sınırı da anlayalım artık. Anlayınca göreceğiz ki bilim ilime rakip değildir, bilim ve din de birbirine karşı değildir… Bu gerçekleri kavrayanların rahatı kaçacaktır. Hatta mutlu olacak bir şeyimiz yok, mutlu olmaya hakkımız da yok diyenler bile olacaktır..

*

Bazılarımız üzülecekler, evet üzülmeliler ve bu üzüntüyü gidermek için birileri düşünmeye başlamalı; neler yapmalıyız, nasıl çalışmalıyız?... Rahatımızın kaçmasına izin vermeliyiz.

*

Halinden memnun olan birilerinin, rahatlarını kaçıranlara ters bakacağı ortada, aynen “yangını çıkarana değil de yangın var diye bağırana kızarız biz” atasözümüzde olduğu gibi…

*

Evet, yangın vaaaaar… Uyanıııın… Kaçmayın, yangın ne tarafta bir bakın, anlayın ve çözüm bulmak için bir yerden başlayın... 

*

Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.