1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. Bilinçli ve Anlatılır Eğitim
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

Bilinçli ve Anlatılır Eğitim

A+A-

Dünyanın kabul ettiği ve görsel olarak ta seyredildiğinde keyif veren futbol,  evrensel olarak ta toplumu arkasından sürüklediği bir daldır.

Meslek haline gelen futbol, yeni kurallarla kendini yenileyen, sürekli gelişime açık olan ve gelişen bir alandır.

Kulüpler de, Kulüp altyapılarında, futbol okullarında eğitim alan sporcu/ sporcu adayları kendi aralarında rekabete girip kendileri için en iyi performansı gösterip kulüplerde veya altyapılarda kalmak için birbirleri ile yarış içerisindeler.  Biliyoruz ki performanstan önce sporcunun fiziksel olarak konumuna, Kriterlere uyan özelliklerine bakılır oldu. Unutulmasın ki futbol da yetenek ayrı bir konu. Ama görüyoruz ki şimdilerde fiziksel olarak bu tarz kriterler bulunmaz ve aranır oldu.

Yapmış olduğu mesleğe saygılı olan bir futbolcu çalışmaya çıktığında kendisinden beklenen performansı ortaya koyup süreyi en iyi şekilde kullanması gerekir bunu da kendisine avantaj olarak çevirmesi değerlendirmesi gerekir. Sporun diğer Branşlarında olduğu gibi, özellikle futbol da algılama dikkat edilmesi gereken bir olgudur. Eğer ki sporcu algılamayı iyi yapar ve yeteneği ile birleştirir, bunu da fiziksel olarak ta hazır tutarsa futbolcunun performansın da önemli etken sağlar. Alt yapılarda sporcu adaylarına sporcuda performansın önemini, algılamanın önemini anlatıp bunu da yetenek ve fiziksel olarak ta birleştirip uygulandığında başarılı olunabileceğini, ve olunduğunun anlatılması doğru sonuçlar olarak karşımıza çıkar. Futbolda biliniyor ki mevkiler de önemlidir, bu mevkileri Antrenör sporcuya vereceği eğitimle uygulatır ve öğretir. Sporcuda bu mevkilerinin önemini algılayıp mevkilerin özelliğini de öğrendikten sonra mevkilerde nasıl oynanabilir uygular, bu algılama ve yeteneğe bağlı bir durumdur,  buda her türlü özelliğe sahip futbolcular da var. Takımlarda antrenörler eğitim verirken bunları da dikkate alıp bu olguda oluşturulmalıdır.

Futbolun koşarak ve güce dayalı bir oyun olduğunu düşünürsek, bu tarz yetenekli sporcuların fiziki yapılarına göre ayrılması ve uygulanması daha sağlıklı olur. Mesela sporcuda seri ,süratli ve çabukluk özelliği olan sporcularda uygulamak sağlıklı ve verimli olur. Futbol yazıldığı gibi kolay oynanmıyor, futbolu güzelleştiren futbolcular olduğuna göre doğruyu yaptırıp uygulatmak gerekiyor. Futbol oynamak sporcunun futbolcu olduğu anlamına gelmiyor, sürekli yenilemek ve genişletmek gerekiyor. Futbol da mevkilerin ne kadar önemli olduğunu anlatmak ve bu yönde yapılacak olan çalışmayı en iyi şekilde anlatacak kişi ise eğiticisidir yani antrenördür, her iş çünkü onda bitiyor. Yukarıda da bahsedildiği gibi futbolun koşarak oynandığı, kuvvete de dayalı bir oyun olduğunu unutmaması gerekir. Sporcuya sürekli anlatarak bilinçaltına işlenmesi vurgusunu yapmalıyız. Sporcu/ sporcu adayı şu konuyu bilmeli, futbolda algılama, yetenek, kuvvet ve beslenme tam olmalıdır.

Sporcular Altyapı ve kulüp çalışmalarında, antrenman ve maç evrelerinde Efor ve fiziksel güçlerini kaybetmemeleri için, beslenme ve ekstra gıda desteğinden almaları gerekiyor. Performans kayıplarını en aza indirmek için sporcu düzenli beslenme ve düzenli dinlenmeyi çok iyi yapar, yeteneği ile birleştirir ise ortaya kaliteli ve güzel futbol çıkar. Dünyanın kabul ettiği futbol, sadece büyük yaş gurubuna ait olmadığı, küçük yaş guruplarında bile izlenmesi heyecanlı ve zevk verici olur. Saygılarımla…   

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.