1. YAZARLAR

  2. Serkan Karataş

  3. Bilişimde Hindistan Örneği
Serkan Karataş

Serkan Karataş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bilişimde Hindistan Örneği

A+A-

Onları genelde rengârenk kıyafetleri ile ya da uzun uzadıya süren, bitmek bilmeyen bir eğlence dünyasından fırlamış gibi duran hayatların aktarıldığı filmlerden tanıyoruz. Evet, bahsettiğimiz ülke Hindistan…Fakat Hindistan’ın bu yönünden ziyade bambaşka bir yönü daha var: Bilişim sektöründeki başarısı…Genel geçer bazı yargılar vardır. Özellikle teknolojik gelişmelerin ya da şaşırtıcı buluşların özellikle hep Batı tarafından üretildiği, aktarıldığı malumdur. Hindistan ve bilişim sektörü olguları yan yana dururken bir “eğretilik” hissi oluşturduğu kesin. Fakat ilginçtir ki; şu an Hindistan sektördeki konumu ile “yön verici” bir niteliğe bürünmüş durumda…Peki,ne oldu da Hindistan kendini böyle bir noktaya konumlandırabildi?Kısaca aktaracak olursak, 50’li yıllardaBaşbakan ‘JawaharlalNehru’ ülkeye çok farklı ve bambaşka bir vizyon kazandırarak bilişim sektörünün temellerini atıyor. Ve nihayetinde Hindistan “beyin göçü” veren bir ülke iken bunu tersine çevirebiliyor. Ve şu an birçok yazılım firmasının AR-GE üssüne dönüşüyor.
***
Hindistan’ın bu hikâyesini anlattıktan sonra ülkemize dönelim.Türkiye’nin özellikle son yıllarda teknolojiyi en çok kullanan daha doğrusu teknolojik pazarın büyüyen bir ülkesi olduğu malum. Ve genelde dış ticaret açığımızın büyük bir oranı teknolojik ithalatımızdan kaynaklanıyor.Sorulması gereken soru kendisini belli etmişken direkt konuya geçelim: Türkiye bu sektörde ne yapabilir? Hindistan bir örnek olabilir mi?Öncelikle yukarda bahsettiğimiz yerleşmiş bir takım yargılardan kurtulup özgüven tazelemeye başlayarak işe koyulmamız gerekiyor.Türkiye’nin yakın dönem sektörde karşılaşmaya başladığı problemler bilişim teknolojilerinin bir çok alanına ilişkin hassasiyetleri artırıp, teşvik edici pozisyonlar da üretme şansı doğurdu. Bu bağlamda yaşanan olumsuz örnekler, sektörün hayati önemini bir kez daha ortaya koymuş oldu.
***
Yakın döneme kadar teknoloji ithal eden konumumuz sektörün belirli alanlarında kırılmaya başlasa da henüz yeterli değil. Bu bağlamda öncelikle eğitim ve bilişim bağını tekrar yapılandırabilmek, temelde bu işin içselleşmesini sağlayabilmemiz gerekiyor. Dolayısıyla eğitim yapılandırılırken, eğitim teknolojilerinin yerli olması da gerekiyor. Bunun için kendi öz değerlerimizi tekrar üretime sokmalı ve teknolojideki görüngülerini tespit edebilmeliyiz.Hindistan’ın en büyük başarısı sektörün tüm yansımalarını içselleştirebilmek ve yeniden biçimlendirebilmekti. Üretim alanı “küresel” gözükse de özü yerli idi. Türkiye’nin kendi öz değerlerini biçimlendirip teknolojide ortaya koyabilmesi için kapı sonuna kadar aralanabilir. Sonrasında “Kapı açıktır girene”… 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.