1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bin yıllık destan
Bin yıllık destan

Bin yıllık destan

TYB Konya Şubesi’nin düzenlediği programda konuşan TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan, İstiklâl Marşı’nın Akif tarafından 2 günde yazıldığını, fakat marş düşüncesinin Balkan Harbi ile oluşmaya başladığını söyledi

A+A-

M. Ali Eskipostalcı

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi 2021 yılı kültürel etkinliklerinin ilk programını “İstiklâl Marşı – Bin Yılın Destanı” başlığı altında sosyal medya hesaplarından çevrimiçi gerçekleştirdi. TYB Şeref Başkanı ve Mehmet Âkif Ersoy Araştırmaları Merkezi Başkanı D. Mehmet Doğan’ın konuşmacı olarak katıldığı programı TYB Konya Şubesi eski Başkanı Mehmet Ali Köseoğlu yönetti. Programa bir mesajla katılan TYB Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu, “20 yıldır yayınladığımız ve gerçekleştirdiğimiz faaliyet takvimine bağlı olarak bu yıl da millî ve manevî değerlerimizle istikametimize doğru ilerleyeceğiz” dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Selçuklu, Karatay ve Meram Belediyeleri iş birliği ile gerçekleştirilen programda konuşmacı D. Mehmet Doğan, “İstiklâl Marşı, milli mutabakat metnimizdir” ana fikri çerçevesinde sunduğu konuşmasında marşın yazılış, ortaya çıkış ve kabul edilişinin hikâyesini anlattı.

Mehmet Doğan, İstiklâl Marşı için “Bin Yılın Destanı” demesinin sebebi olarak da şunları söyledi: “Bence İstiklâl Marşı sözleri Balkan Harbi ile Âkif’in muhayyilesinde oluşmaya başladı. Çanakkale Savaşı ile bu arzu güçlendi. Zaten 1915 yılında yazdığı Çanakkale Şehitleri şiiri de 1924 yılına kadar hiçbir yerde yayınlanmamıştır. Âkif’in notları arasında kalmıştır. Bu şiir ancak 1924 yılında yayınlanmıştır. İstiklâl Marşı bütün bu birikimler sonrası ortaya çıkmış bir Millî Mutabakat Metnidir.”

Batıcılar bile onayladı

Mehmet Doğan, İstiklâl Marşı’nın iki günde yazıldığını, yazıldıktan sonra Maarif Vekili Hamdullah Suphi tarafından Hâkimiyet-i Millîye gazetesine verilerek daha meclise gelmeden bu gazetenin birinci sayfasında yayınlandığını, bunun da bu şiirin özellikle Mehmet Akif tarafından yazılmasının istendiği konusunda en büyük delil olduğunu belirtti. Şiirin mecliste okunmasından sonra tek muhalif oyun Tunalı Hilmi tarafından verildiğini, bunun da şiirin genel bir kabul gördüğünün delili olduğunu söyleyen Mehmet Doğan, “O zamanki Batıcılar bile bu şiiri onaylamıştı. Çünkü karşımızda bizi yok etmeye çalışan bir Batı vardı. Bunu herkes görüyordu” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.