1. HABERLER

  2. ÖZEL

  3. ‘Binalara etiket sistemi gelmeli’
‘Binalara etiket  sistemi gelmeli’

‘Binalara etiket sistemi gelmeli’

İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Dr. Süleyman Kamil Akın, asansörlerde kullanılan kontrol etiketlerinin binalara da gelmesi gerektiğini ifade etti.

A+A-

İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Dr. Süleyman Kamil Akın, asansörlerde kullanılan kontrol etiketlerinin binalara da gelmesi gerektiğini ifade ederek, “Asansörler her yıl kontrol ediliyor ve güvenilirliğine göre kırmızı, sarı, mavi, yeşil etiketler alıyor. Bu sistem aynı şekilde binalara da getirilmeli ve zorunlu kılınmalı. Bu sistemle birçok facianın önüne geçilebilir” dedi.

 

Mehmet Günnar

İstanbul Kartal’da 21 kişinin hayatını kaybettiği, 14 kişinin de yaralı olarak enkaz altından kurtarıldığı Yeşilyurt Apartmanı ve son olarak Mersin’de bir apartmanın çökmesinin ardından gözler binalara çevrildi.

Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından 81 ilin belediyelerine 3 ay içerisinde riskli alanlarını belirlemelerini için yazı geçildiğini ifade edenİnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Dr. Süleyman Kamil Akın, “Bir yapımın riskli olup olmadığını anlamak için birçok yöntem var. Bunlardan en fazla kullanılanı gözlemsel metotlar ve karot, röntgen metotları. Karot ve röntgen metotları ile yapının performansını bilgisayarla olduğu gibi tespit edebiliyoruz. Biz buna performans analizi diyoruz. Yeni yönetmelikle yapımına başlanacak bütün binalarda bu performans analizi isteniyor. Mersin’de yıkılan binadaki vatandaşlarımız gibi her zaman şanslı olamayabiliriz” dedi.

Görmezden geliniyor

Yüksek katlı binalar ve çok sayıda insanın bulunduğu kurum binaları başta olmak üzere tüm yapıların tekrar kontrol edilmesi gerektiğini aktaran Dr. Akın, “Konya’da isim vererek şu bina güvenilir şu bina çürük deme imkanımız hem var hem yok. 1980’li yıllardan bu yana elle dökülmüş betonların kullanıldığı binaların birçoğunda projelendirilirken yazılan beton mukavemetine uyulduğunu düşünmüyorum. Onun için bu binalardan başlayarak bir an evvel performans analizleri yapılması gerekir. Yüksek katlı çok sayıda bina var. Bu binaların şuan hiçbir yönetmelikte yeri yok. Mutlaka gözden geçirilmeli. Konya’da çok sayıda riskli binanın olduğunu düşünüyorum. Ama vatandaşlar olarak bizler malımızın değeri düşmesin diye yapısal hasarlar görmezden geliniyor” diye konuştu.

İmar barışı riskli

İmar barışının birçok riski beraberinde getirdiğini aktaran Akın, “Proje çiziminden binanın yapımına kadar mühendis hizmeti almayan bir yapının güvenli olduğunu düşünmek çok zor. İmar barışında sadece mal sahibinin bina sağlamdır demesi binanın sağlam olduğu anlamına gelmiyor. İmar barışına başvurmuş binaların da aynı şekilde mutlaka analizleri yapılması gerekiyor. Yoksa Allah korusun Konya’da Zümrüt Apartmanı gibi yüzlerce olayla karşılaşabiliriz. Türkiye genelinde bana şu ilde şu bina çöktü deseler neden yıkıldığını sorgulamıyorum. Tüm ülke genelinde bu kadar riskli durumdayız. Bina yapımının başından sonuna kadar şantiye şefi faktörü çok önemli. Şuanda taşıyıcı sisteminin ne olduğunu bilmeyen elektrik ve makine mühendisleri şantiye şefliği yapıyor. Bu insanlar 16’lık demir yerine 12’lik kullanılsa farkına varmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Siyaset üstü olmalı

Asansörlerde kullanılan kontrol etiketlerinin binalara da gelmesi gerektiğini savunan Dr. Akın şu şekilde konuştu: “Kullanılan asansörler her yıl kontrol ediliyor ve güvenilirliğine göre kırmızı, sarı, mavi, yeşil etiketler alıyor. Bu sistem aynı şekilde binalara da getirilmeli ve zorunlu kılınmalı. Bu şekilde insanlar yaşadıkları veya satın alacakları binanın durumunu bilir. Yüksek riskli görülen binalara da tedbirler alınır. Denetlenmeyen ve gözden kaçan hiç bina kalmaz. Bu denetlemeyi yapacak insanlar ülkenin hangi kesiminde olursa olsun siyaset üstü olmalı ve yeminli çalışanlar olmalı. Bu sistemle birçok facianın önüne geçilebilir.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.