1. YAZARLAR

  2. Ahmet Gedikkaya

  3. Binalarımızın Altındaki Bombalar
Ahmet Gedikkaya

Ahmet Gedikkaya

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Binalarımızın Altındaki Bombalar

A+A-

-Binalarımızın altında bulunan fakat bulunması uygun olmayan buhar kazanları ve ısınma kazanlarının patlaması sonucu oluşan can kayıpları ve büyük maddi kayıplardan bahsedeceğim.

-Geçtiğimiz günlerde Bursa'nın Gürsu ilçesinde bir iplik-boya fabrikasında meydana gelen patlamada 5 işçi yaşamını yitirdiği, 4 kişinin deyaralandığını faciayı basından takip etmiştik.

-Yetkililerin yaptığı açılmalara bakıldığında fabrikanın eski olduğu,güncel yönetmeliklere uygun konumlanmadığını ve tedbirlerin almadığını bu sebeple yapılan uyarıların fiziki şartlardan dolayı yerine getirilmediğinden bahsedilmektedir.

-Fabrikanın teknolojik olarak yenilenme yapmayan üç firmadan biri olduğu ve ihmal sonucu yaşanan bir olay olduğu ifade edilmektedir.

-İhmal fabrika sahiplerinden mi? Yoksa yetkililerden mi? Yetkililer tarafından fabrikanın tanındığı ve teknolojik olarak yenileme yapmayan üç firmadan biri olduğu ilgili kuruluşlar tarafından bilinmesine rağmen halen çalışmasına izin veren bakanlık yetkililerin mi?

-Maliyet açısından zaten firma sahipleri bu tür cihazların bakımını ve periyodik kontrollerini yaptırmaktan kaçınıyorlar.Aslında denetimler sıklaşsa ve yaptırımları ciddi boyutlarda olsa bu tür facialar yaşanmaz.

-Konu ile ilgili yazı yazmaya karar verdiğimde arama motoruna kazan patlamalarıdiye göz attığımda yüzlerce kazan patlamasından kaynaklı ölümlü kazanın olduğunu fark ettim.Ölen canların sayısını yazmak istemedim.Apartmanlar, imalathaneler, fabrikalar ve en acısı okullarda yaşanmış bu kazalar.

-Ne yapmalı her şeyden önce? Bu tarz basınçlı kazanları binaların altında bulundurulmamalı.Bu tür binalara ruhsat verilmemelidir.Kazanları eğitimli ehil kişiler tarafından kullanılmalı, yeterliliği olan firmalardan 6 ayda periyodik bakım yapılmalı, bunun ardından yetkilendirilmiş kişiler veya kuruluşlar tarafından yılda bir kez kazan muayenesi yapılarak bu tür kazaların önüne geçilmesi sağlanmalı.Ancak böyle olursainsanların ölümüyle sonuçlanan kazaların önüne geçilebilir insanlar ölmesin ocaklar sönmesin diyebiliriz...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.