1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Bindik Bir Alamete Gidiyoruz Kıyamete
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bindik Bir Alamete Gidiyoruz Kıyamete

A+A-

Köşeme başlık koyarken konuyu henüz belirlemedim aklıma takılanı yazarım derken Dolar Euro, Altın ve Borsa hareketleri gözüme takıldı. Bir zamanlar Borsa düşer döviz ve altın yükselirdi. Birbirleriyle ters orantılı giderlerdi. Şimdilerde ise bakıyoruz hareketlere birlikte inip birlikte çıkıyorlar bazen çapraz duruyorlar bazen yine ters orantılı derken ne olduğunu bilemiyoruz.  

Ekonomi konunun uzmanları tarafından değerlendirilmeli ve onlar yorumda bulunmalıdır. İşin gerçeği de doğrusu da budur. Ancak anlamadığım bir şey var. Rekor üstüne rekor büyüme yapıyoruz.  Birçok ülke tozumuza yetişemiyor. Buna Euro kullanan Avrupa ülkeleri ile Doların sahibi Amerika Birleşik Devletleri de dahil… Fakat her nedense onların paraları değer kazanırken bizim paramız sürekli değer kaybediyor.  Bu büyümeden ve böyle gelişmişlikten ben bir şey anlamıyorum.

***

Biz toplum olarak büyümeyi sadece maddi anlamda değil de mana ikliminde gerçekleştirmeyi başarmak zorundayız. Yoksa 6 sıfır attığımız liramız bir dolara eşitlenecek diye beklersek ve bunu da mevcut kafamızla yapacaksak biraz değil çok zor görünüyor. Her şeyden önce biz kendi kimliğimize bir bakmalı ve gerçekten kim olduğumuzu görmeli ve ne yapmamız gerektiğini ortaya koymalıyız.

***

Dünyayı titreten ve bırakın dostları düşmanların bile alkışladığı bir dünya devi iken bugün geldiğimiz noktaya bakarsak hâlâ bir şeylerin yanlış olduğunu görmeliyiz. Mana yönünden büyümemiz ve özümüze dönmemiz konusuna gelince, nerede eski Türk toplumu nerede şimdiki yaşadığımız toplum. Hiçbir şeye gerek yok geçmişimize sahip çıkabilsek o dönemdeki hasletlerimize geri dönebilsek gerici olmayız. Aksine en ilerici millet biz oluruz.

Konuşmaya gelince mangalda kül bırakmayan bizler bunu sadece okul açarak, ya da imam hatip okullarının sayısını artırarak başaracağımızı sanıyorsak yine yanlış yapıyor oluruz. Önemli olan eğitim temelden başlamalı ve içi boş değil doldurulmuş sistemler hayata geçirilmelidir. Bunun yolu da sadece çocukları okutmakla olacak gibi görünmüyor. O çocukları yetiştiren büyüklerin de acilen eğitime ihtiyaçları olduğunu düşünüyorum. Siz ne dersiniz..?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.